پترائوس: می دانستیم حادثه بنغازی تروریستی است

حق نشر عکس Reuters
Image caption ژنرال پترائوس در پشت درهای بسته برای نمایندگان صحبت کرد

ژنرال دیوید پترائوس، رییس مستعفی سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، سی آی ای گفته است که این سازمان از ابتدا از حضور تندروهای وابسته به القاعده در حادثه بنغازی اطلاع داشته ولی به خاطر مسائل امنیتی نام گروه شرکت کننده را از گزارش های طبقه بندی نشده اولیه حذف کرده است.

آقای پترائوس که جمعه در دو جلسه جداگانه کمیته های امنیتی مجلس نمایندگان آمریکا و سنا صحبت می کرد، به نمایندگان گفت هنگام انتشار اولیه اطلاعات مربوط به این حمله که در یازدهم سپتامبر امسال رخ داد، بعضی از دانسته ها مطرح نشد تا گروه های تندرو از آن مطلع نشوند.

کریس استیونز، سفیر ایالات متحده در لیبی و سه شهروند دیگر آمریکایی در این حمله جان خود را از دست دادند.

آقای پترائوس در روزهای پس از این حمله برای تحقیق درباره آن به لیبی سفر کرده بود.

دیوید پترایوس که یک هفته پیش به طور غیرمنتظره به خاطر فاش شدن روابط خارج از ازدواج با یک زن متاهل از سمتش کناره گیری کرد، به نمایندگان کنگره گفت استعفایش ربطی به تبعات رخدادهای بنغازی نداشته است.

جمهوری خواهان کنگره، کاخ سفید را به پنهانکاری و ارائه اطلاعات نادرست در این باره متهم کرده اند و خواهان دریافت جزئیات این حادثه هستند.

سناتور جمهوری خواه، جان مک کین پس از ادای توضیحات ژنرال پترائوس، عملکرد دولت باراک اوباما را در قبال این حادثه یک شکست اطلاعاتی دانست.

آقای مک کین گفت: "توضیحات ژنرال پترائوس جامع بود. فکر می کنم این سخنان مهم هستند و به توانایی ما برای قضاوت درباره رخدادی که به طور مشخص نمایانگر یک شکست اطلاعاتی است، کمک می کند."

جمهوری خواهان کاخ سفید را متهم کرده اند که درباره رخدادهای شب حمله به کنسولگری آمریکا در بنغازی اطلاعات غلط ارائه کرده است.

به گفته آنها، دولت باراک اوباما تمهیدات لازم را برای تامین امنیت نمایندگی های سیاسی خود در لیبی به کار نبسته بود.

این حادثه پس از انتشار صحنه هایی از یک فیلم توهین آمیز به پیامبر مسلمانان رخ داد و اعضای دولت آمریکا، از جمله سوزان رایس، سفیر ایالات متحده در سازمان ملل متحد، در ابتدا علت حمله را خشم تظاهرکنندگان از انتشار این صحنه ها در اینترنت عنوان کردند.

دولت آمریکا پس از چند روز این حمله را از پیش برنامه ریزی شده عنوان کرد.

روز گذشته نیز تعدادی از مقام های ارشد امنیتی و دیپلماتیک آمریکا با حضور در جلسات جداگانه کمیته های امنیتی مجلس نمایندگان و سنا به سوال های اعضای کنگره در پشت درهای بسته پاسخ دادند.

جیمز کلپر، رئیس سازمان امنیت ملی ایالات متحده و مایکل مورل، رئیس موقت سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، سی آی ای، از جمله مدعوین بودند.

حمله در بنغازی، دردسر در واشنگتن

دیوید پترائوس در پشت درهای بسته دانسته هایش را برای نمایندگان کنگره توضیح داد ولی بعضی از این نمایندگان در صحبت با خبرنگاران بخشهایی از این گفته ها را بازگو کردند.

از جمله این که به گفته آقای پترائوس، سی آی ای از مراحل ابتدایی تحقیق درباره حادثه بنغازی از نقش داشتن یکی از گروه های وابسته به القاعده در آن خبر داشته ولی در گزارش های غیرطبقه بندی شده، نام این گروه را حذف کرده تا تندروها متوجه دانسته های دولت آمریکا نشوند.

پیتر کینگ، رئیس جمهوری خواه کمیته امنیت داخلی مجلس نمایندگان آمریکا پس از شنیدن سخنان آقای پترائوس با حضور در میان خبرنگاران گفت، توضیحات رئیس پیشین سی آی ای با سخنانی که او سه روز پس از حادثه در کنگره بیان کرده بود،همخوانی ندارد.

به گفته آقای کینگ، برداشت او از سخنان پیشین آقای پترائوس این بود که حمله به کنسولگری آمریکا به وسیله گروهی از معترضان و به صورت خودجوش رخ داده بود.

سوزان رایس، سفیر ایالات متحده در سازمان ملل متحد، ۵ روز پس از حادثه بنغازی در یک مصاحبه تلویزیونی به دست داشتن معترضان خشمگین در این حمله اشاره کرده بود.

جمهوری خواهان خانم رایس را به ارائه اطلاعات نادرست متهم کرده اند. این در حالی است که از او به عنوان یکی از گزینه های جایگزینی هیلاری کلینتون به عنوان وزیر خارجه بعدی آمریکا نام برده می شود.

مقام های دولت آمریکا می گویند سوزان رایس در سخنانش به بولتن طبقه بندی نشده سی آی ای استناد کرده است.

آقای پترائوس در توضیحات روز جمعه خود گفت حذف نام گروه انصارالشریعه از بولتن طبقه بندی نشده ای که در اختیار خانم رایس قرار گرفته بود، به خاطر رعایت مسائل امنیتی بوده و ارتباطی به مسائل سیاسی نداشته است.

به گفته پیتر کینگ، به رغم توضیحات آقای پترائوس، هنوز معلوم نیست که چه مقامی در داخل دولت آمریکا تصمیم به حذف نام گروه وابسته به القاعده دراین بولتن گرفته است.

جمهوری خواهان در زمان مبارزات انتخابات ریاست جمهوری دولت باراک اوباما را متهم کرده بودند که با ارائه اطلاعات غلط سعی دارد افکار عمومی را از سهل انگاری در تامین امنیت دیپلمات هایش دور کند.

دموکرات ها در عوض جمهوری خواهان را متهم می کنند که با سیاسی کردن موضوع سعی دارند جلوی نامزدی خانم رایس را برای تصدی وزارت خارجه را بگیرند.

دایان فاینستاین، رئیس دموکرات کمیته اطلاعاتی مجلس سنا پس از سخنان آقای پترائوس از این رویکرد جمهوری خواهان به شدت انتقاد کرد.

خانم فاینستاین گفت: "شما نباید سوزان رایس را به این خاطر که بر اساس اطلاعات بولتن طبقه بندی نشده صحبت کرده، مجازات کنید و بگویید که صلاحیت انتخاب به وزارت خارجه را ندارد. آن طور که عمل می شود، به نظر می رسد هدف ترور شخصیتی اوست."

ژنرال پترائوس تا پیش از استعفا در هفته گذشته، یکی از مورد توجه ترین فرماندهان ارشد نظامی آمریکا بود که از او به خاطر عملکردش در عراق و افغانسان تقدیر می شد.

او در سپتامبر ۲۰۱۱، یک سال پیش از حادثه بنغازی، از ارتش بازنشسته شد و با حکم باراک اوباما به ریاست سی آی ای منصوب شد.

سی آی ای اعلام کرده تحقیقاتی را درباره آقای پترائوس آغاز کرده است.

مطالب مرتبط