اسراییل و غزه: از حمله هوایی تا تهاجم زمینی

به روز شده:  01:34 گرينويچ - شنبه 17 نوامبر 2012 - 27 آبان 1391
ستون زرهی ارتش اسرائیل

واحدهای زرهی ارتش اسرائیل در امتداد خط حائل با نوار غزه مستقر شده اند

سه روز از درگیری خونین اسراییل و گروه حماس می‌گذرد اما به نظر می‌رسد که طرفین فعلا در مرحله اول جنگ باشند.

اسراییل هنوز بمباران گسترده غزه را آغاز نکرده و رهبران سیاسی حماس را هم هدف قرار نداده است.

به باور عده‌ای از ناظران، حماس و متحدانش نیز در این چند روز تمام قدرت نظامی اشان را نشان نداده‌اند.

این در حالیست که دولت بنیامین نتانیاهو به خدمت فراخواندن ۷۵ هزار نیروی ذخیره ارتش را در دستور کار دارد.

الکس فیشمن تحلیلگر روزنامه یدیعوت آحرونوت بعید می‌داند که سرباز‌ها و تانک‌های اسراییلی در ظرف چند روز آینده وارد غزه شوند.

آقای فیشمن به بی‌بی سی فارسی می‌گوید: هیچ کس تمایلی به تهاجم زمینی ندارد. حتی حماس تلاش می‌کند که از این سناریو پرهیز کند. به همین خاطر است که می‌بینیم از تمام توان راکتی خود برای حمله استفاده نمی‌کند تا اسراییل را مجبور به تهاجم زمینی نشود.

حذف فرمانده ارشد

حماس در ساعت اول درگیری‌ها دو چیز مهم را از دست داد: احمد جعبری فرمانده شاخه نظامی اش - گردان‌های عزالدین قسام - که در توسعه این نیرو نقش مهمی ایفا کرده بود و تعداد زیادی از راکت‌های فجر ۵ که حدود ۷۰ کیلومتر برد دارد را به زرادخانه این نیرو اضافه کرده است.

با این وجود، آنچه در زرادخانه حماس، گروه جهاد اسلامی و سایر گروه‌های فلسطینی باقی مانده، نواحی مرکزی اسراییل را هم ناامن کرده است.

راکت های آنان نه فقط در نواحی مرزی بلکه در بنادر اشدود و اشکلون و نیز در حوالی بیت المقدس و نزدیکی تل آویو هم فرود آمده است.

برای اسراییل که امنیت شهروندانش را بسیار جدی می‌گیرد، کشته شدن سه نفر در نزدیکی مرز غزه و زخمی شدن تعدادی دیگر غیرقابل قبول است.

غزه در اضطراب

خیابان‌های غزه از زمان آغاز درگیری‌ها بسیار خلوت بوده است.

مدارس و بیشتر مغازه‌ها تعطیل‌اند. بیشتر مردم منتظرند ببینند درگیری اسراییل و گروه‌های شبه نظامی فلسطینی شدیدتر خواهد شد یا نه.

تقریبا ساعتی نیست که در داخل شهر صدای بمباران‌های اسراییل یا پرتاب راکت‌های حماس و متحدانش شنیده نشود. برخاستن ستون های دود به آسمان صحنه ای تکراری شده است.

حماس از برخی نقاط مسکونی شهر برای پرتاب راکت استفاده می‌کند و حملات هوایی اسراییل حتی اگر حساب شده و فقط علیه شبه نظامیان باشد، به تعدادی از خانه‌های مردم مدارس و مساجد هم آسیب وارد کرده است.

حملات اسراییل دست کم ۲۸ کشته در سراسر غزه برجای گذاشته که به گفته منابع فلسطینی نیمی از آن‌ها مردم عادی هستند از جمله هفت کودک.

با این وجود هنوز معلوم نیست که این دور از خشونت‌ها چه زمانی تمام خواهد شد.

فعلا نشانی از نرمش در موضع حماس یا اسراییل دیده نمی‌شود.

در این میان این مردم غیرنظامی هستند، در دو سوی مرز غزه، که هزینه‌ای سنگین می‌پردازند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.