تظاهرات ضددولتی در اردن به درگیری کشیده شد

به روز شده:  13:45 گرينويچ - شنبه 17 نوامبر 2012 - 27 آبان 1391

تظاهرات دیروز مخالفان، که گرایش‌های سیاسی گوناگونی داشتند، عمدتا مسالمت‌آمیز بود

در پی اعلام افزایش قیمت سوخت در اردن، دیروز هزاران نفر در تظاهراتی بی‌سابقه برای اعتراض به خیابان ریختند. برخی از تظاهرکنندگان شعار سقوط ملک عبدالله دوم سر دادند.

چنین اتفاقی در فضای سیاسی اردن بسیار نادر است.

با حذف سوبسید انرژی در اردن قیمت گاز دو برابر شده و قیمت بنزین و گازوئیل هم یک سوم بالا رفته است.

تظاهرکنندگان در امان، پایتخت، شعار مشترک انقلاب‌های عربی "الشعب یرید اسقاط نظام" (مردم سقوط نظام را می‌خواهند) را سر دادند.

تظاهرات روز جمعه مخالفان مسالمت‌آمیز بود، اما پس از آن هواداران دولت با مخالفان درگیر شدند. بنا به گزارش‌ها هواداران دولت ده‌ها نفر از مخالفان را کتک زده‌اند.

پلیس ضد شورش نیز چندین نفر از مخالفان را دستگیر کرده است.

بازداشت یکی از مخالفان به دست پلیس ضد شورش

اردن با مشکلات اقتصادی چون بیکاری و تورم روبرو است و افزایش قیمت گاز، که سوخت مصرفی خانواده‌های کم‌درآمد نیز هست، خشم عمومی را برانگیخته است.

هر چند اردن در تحولات دو سال اخیر خاورمیانه و شمال آفریقا، که به بهار عربی مشهور شده، نسبتا آرام بوده، اما ملک عبدالله دوم ناگزیر به پنج بار تغییر نخست‌وزیر شده است.

عبدالله النسور، نخست‌وزیر کنونی، قطع سوبسیدها را برای کاهش کسری بودجه ۵ میلیارد دلاری دولت ضروری دانسته است.

برخی تحلیلگران معتقدند که اخوان‌المسلمین اردن و بازوی سیاسی آن، جبهه عمل اسلامی، در آستانه انتخابات مجلس از این ناآرامی‌ها برای بالا بردن جایگاه سیاسی خود بهره می‌برد.

اخوان‌المسلمین برای تحریم این انتخابات فراخوان داده است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.