سفر اوباما به کدام کشور: برمه یا میانمار؟

به روز شده:  22:06 گرينويچ - شنبه 17 نوامبر 2012 - 27 آبان 1391

اوباما در پی افزایش حوزه نفوذ آمریکا در آسیاست

باراک اوباما در نخستین سفر خارجی خود پس از پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری به آسیا رفته تا بار دیگر بر اهمیت این منطقه در سیاست خارجی کشورش تاکید کند.

حضور قدرتمند در آسیا از رئوس سیاست خارجی آقای اوباما برای مقابله با توسعه نفوذ چین و گسترش بازار صادرات ایالات متحده است.

آقای اوباما قرار است در این سفر، به عنوان نخستین رئیس جمهوری آمریکا از برمه دیدن کند، کشوری که تا مدتی پیش در فهرست سیاه ایالات متحده قرار داشت.

کاخ سفید اعلام کرده است که آقای اوباما در این سفر با تین سین رئیس جمهوری و آنگ سان سوچی، رهبر مخالفان برمه دیدار می کند و دولتمردان این کشور را به پیش بردن اصلاحات سیاسی ترغیب خواهد کرد.

به گفته بن رودز، معاون مشاور امنیت ملی کاخ سفید، حکومت برمه در مسیر مثبت حرکت کرده است و آمریکا خواهان تقویت این رویکرد است.

آقای رودز همچنین گفت آقای اوباما در این سفر خواهان کاهش روابط سیاسی برمه با کره شمالی خواهد شد.

باراک اوباما که شنبه راهی سفر چهار روزه خود به سه کشور آسیایی شد، پیش از برمه، از تایلند دیدن می کند.

اصلاحات سیاسی در برمه با استقبال آمریکا مواجه شده است

کامبوج آخرین مقصد این سفر است و رئیس جمهوری آمریکا قرار است در اجلاس اقتصادی کشورهای جنوب شرق آسیا شرکت کند.

"این کشور"

روابط آمریکا و برمه در ماه های گذشته دچار تحولات زیادی شده است.

همزمان با پیشرفت تدریجی اصلاحات در برمه و آزادی گروهی از زندانیان سیاسی، دیدار مقام های این کشور با همتایان آمریکایی خود افزایش یافته و ایالات متحده تحریم های این کشور را رفته رفته کاهش داده است.

اما سوالی که برای بسیاری از روزنامه نگاران در آستانه سفر آقای اوباما به برمه باقی مانده، این است که رئیس جمهوری ایالات متحده از چه نامی برای اشاره به کشور میزبان استفاده خواهد کرد؛ برمه یا میانمار؟

نظامیان حاکم بر برمه ۲۳ سال پیش بدون برگزاری همه پرسی از تغییر نام این کشور به میانمار خبر دادند تا "یکی از یادگارهای دوران استعمار" را پاک کنند.

اما مخالفان حکومت برمه نام جدید را نپذیرفتند.

به همین علت بعضی از دولت های غربی مانند آمریکا، بریتانیا، کانادا و زلاند نو همچنان از نام برمه برای اشاره به این کشور استفاده می کنند.

در عوض اتحادیه اروپا و استرالیا نام میانمار را در مکاتبات و تشریفات سیاسی خود به کار می برند.

رسانه ها و سازمان های خبری عمده در کشورهای غربی نیز بر سر نامیدن این کشور دچار دو دستگی شده اند.

مقام های برمه به شدت نسبت به کاربرد این نام به جای میانمار حساسیت نشان می دهند.

حتی زمانی که آنگ سان سوچی در سفرهای خارجی خود از نام برمه استفاده کرد، مقام های حکومت این کشور به او تذکر دادند.

هیلاری کلینتون نزدیک به یک سال پیش به برمه سفر کرد و در بیشتر موارد در سخنانش از لفظ "این کشور" برای اشاره به آن استفاده می کرد.

با این حال، بعضی از نمایندگان کنگره از نام میانمار استفاده کرده اند.

گرم شدن روابط

لغو تحریم های برمه با هدف تشویق حکومت این کشور به ادامه اصلاحات صورت می گیرد

هیلاری کلینتون در دسامبر سال گذشته به برمه رفت تا ضمن گفت و گو با رئیس جمهوری و دیگر مقام های عالی رتبه، از آنگ سان سوچی دیدن کند.

او عالی رتبه ترین مقام آمریکایی بود که تا آن زمان از برمه دیدن می کرد.

این سفر پس از آن انجام شد که دولت برمه گروهی از زندانیان سیاسی را آزاد کرد و به رهبر مخالفان اجازه داد در انتخابات پارلمانی شرکت کند.

آمریکا چند ماه بعد از کاهش تحریم های برمه خبر داد. به تدریج بسیاری از تحریم های اعمال شده از سوی آمریکا و کشورهای اروپایی علیه این کشور لغو شده اند.

در تازه ترین مورد، دولت آمریکا روز جمعه در آستانه سفر آسیایی آقای اوباما اعلام کرد منع واردات کالا را از برمه پایان داده است.

تحلیلگران این اقدام را پاداش دولت باراک اوباما به حکومت برمه می دانند تا آن را به ادامه روند اصلاحات تشویق کنند.

با این همه صادرات بعضی از کالاها مانند سنگ های قیمتی از برمه به آمریکا همچنان ممنوع است.

گفته می شود درآمد حاصل از این صادرات برای تقویت ارتش برمه هزینه می شود و نگرانی هایی درباره ادامه نقض حقوق بشر به وسیله نظامیان این کشور وجود دارد.

به گفته تحلیلگران، حاکمان برمه هم در روابط خود با آمریکا نگرانی هایی دارند، با این حال، به نظر می رسد تشریفات دیپلماتیک در اشاره به نام این کشور مهم ترین نگرانی آنها نیست.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.