سپر دفاع موشکی 'گنبد آهنین' اسرائیل

به روز شده:  18:08 گرينويچ - 18 نوامبر 2012 - 28 آبان 1391

۱. دشمن، موشک یا گلوله توپ را شلیک می‌کند

۲. پرتابه توسط رادار ردگیری و داده‌های آن به واحد مدیریت و هدایت نبرد مخابره می‌شود

۳. پس از تحلیل داده‌‎ها، مختصات هدف به واحد شلیک موشک ارسال می‌شود

۴. موشک به سمت پرتابه دشمن شلیک می‌شود


ریشه سیستم سپر دفاع موشکی اسرائیل به نام گنبد آهنین (Iron Dome) به درگیری سال ۲۰۰۶ اسرائیل با حزب‌الله لبنان بر می‌گردد.

در آن نبرد، حزب‌الله راکت‌های پرشماری به سمت اسرائیل شلیک کرد که خسارات و کشته‌های فراوانی را برای اسرائیل به همراه آورد.

یک سال بعد، امیر پرتس، وزیر وقت دفاع اسرائیل اعلام کرد که کمپانی اسرائیلی رافائل که تولیدکننده تجهیزات نظامی است، برای مقابله با تهدیدهای آینده یک سپر دفاع موشکی جدید خواهد ساخت.

تکمیل و گسترش سپر دفاعی جدید، چند سال زمان برد و نهایتا اوایل سال ۲۰۱۱ به خدمت گرفته شد.

این سیستم، برای اولین بار در آوریل ۲۰۱۱ آزمایش شد و توانست موشکی را که از بئرشبع (شهری در جنوب اسرائیل) شلیک شده بود، با موفقیت منهدم کند.

هزینه شلیک هر موشک بالغ بر ۶۰ هزار دلار است

در خلال بحران اخیر غزه، این سیستم به طور مکرر توسط ارتش اسرائیل مورد تمجید قرار گرفته‌است.

بر اساس اعلام ارتش اسرائیل، سپر دفاع موشکی گنبد آهنین تا غروب شنبه، موفق به رهگیری ۲۴۵ راکت در طول سه روز شده است.

ارتش اسرائیل گفته که حدود ۹۰ درصد تلاشها برای رهگیری و انهدام اهداف مورد نظر موفقیت آمیز بوده است.

آخرین جایی که در اسرائیل قرار است به سکوی عملیاتی گنبد آهنین مجهز شود، تل‌آویو - پایتخت تجاری این کشور - است؛ جایی که تا پیش از این تصور می‌شد از تیررس راکتهایی که از غزه شلیک می شوند، خارج است.

اما ظاهرا جنگجویان فلسطینی در غزه، اکنون راکتهای پیشرفته‌تری در زرادخانه خود دارند که با استفاده از آنها توانستند در سه روز اول آغاز درگیری شهر تل‌آویو را چندین بار هدف حمله قرار دهند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، سپر دفاع موشکی گنبد آهنین، لحظاتی پس از استقرار در تل آویو، برای انهدام راکتی که در آسمان در حال رسیدن به مقصد نهایی خود بود، وارد عملیات شد.

به گفته همان خبرگزاری، ظاهرا حمله به تل آویو، تبدیل به دستمایه ای برای تست برد عملیاتی و همچنین میزان کارایی گنبد آهنین شده است.

گنبد آهنین بخشی از یک سیستم گسترده دفاع موشکی بر فراز اسرائیل است که چندین میلیارد دلار برای برپایی آن هزینه شده است.

آمریکاییان بیش از ۲۰۰ میلیون دلار بابت این سیستم به اسرائیل کمک مالی کرده اند، ولی با این حال هنوز نگرانیهایی از بابت هزینه ساخت و استقرار آن وجود دارد.

این سیستم دفاعی برای ردیابی راکتها از رادار استفاده می‌کند و سپس دو موشک رهگیر را برای انهدام آنان شلیک می‌کند.

هزینه برپا کردن هر سکوی عملیاتی گنبد آهنین، ۵۰ میلیون دلار است. تا کنون ۵ سکوی عملیاتی مستقر شده اند، اما مقامات اسرائیل در نظر دارند که تا سال آینده ۸ سکوی دیگر را نیز اضافه کنند.

هزینه ساخت هریک از این موشکهای رهگیر به نام تامیر، حدودا ۶۰ هزار دلار است.

سازندگان این سپر دفاعی آن را مقرون به صرفه می‌دانند. زیرا تکنولوژی رادار این سیستم، بین موشکهایی که احتمال دارد به هدف اصابت کنند و آنهایی که از مسیر خود منحرف خواهند شد تفاوت قائل می‌شود.

بنابراین، تنها آن اهدافی که قرار است به شهرها اصابت کنند، رهگیری و منهدم می‌شوند.

با اینحال، می‌توان اینطور نتیجه گرفت که تا پایان روز شنبه، اسرائیل در طول سه روز حدود ۲۹ میلیون دلار خرج موشکهای رهگیر خود کرده است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.