قانونی کردن ماريجوانا در آمریکا؛ موافقان و مخالفان

به روز شده:  00:06 گرينويچ - دوشنبه 19 نوامبر 2012 - 29 آبان 1391

در حال حاضر، در ۱۸ ایالت آمریکا، دسترسی به ماریجوانا فقط برای مصرف پزشکی قانونی است

با حمایت رای دهندگان در دو ایالت غربی کلورادو و واشنگتن آمریکا از کاهش محدودیت ها بر در اختیار داشتن و استفاده از ماریجوانا، بحث ها در این کشور در مورد تاثیر این سیاست بر مبارزه با مواد مخدر بالا گرفته است.

حامیان قانونی کردن ماریجوانا (برای استفاده تفننی) عقیده دارند که این اقدام می تواند تاثیر مثبتی در جامعه و در جنگ علیه مواد مخدر داشته باشد.

آنها عقیده دارند که درآمد مالیات حاصل از آن را می توان در راه آموزش و پرورش، بهداشت و سلامتی و دیگر خدمات دولتی مانند خدمات امنیتی مصرف کرد، از این راه از مهاجرت غیرقانونی جلوگیری و با قاچاقچیان مواد مخدر مبارزه کرد.

آمریکا در سال میلیون ها دلار خرج مبارزه با مواد مخدر، دستگیری قاچاقچیان و مصرف کنندگان مواد مخدر می کند.

در حال حاضر، در ۱۸ ایالت آمریکا، دسترسی به ماریجوانا فقط برای مصارف پزشکی قانونی است.

ایتان نادلمان، مدیر موسسه غیرانتفائی "ائتلاف سیاست مواد مخدر" در نیویورک که از منتقدان نحوه مبارزه با مواد مخدر است، می گوید تعداد کسانی که از قانونی شدن ماریجوانا حمایت می کنند افزایش یافته است.

او گفت: "شواهد نشان می دهد که افکار عمومی آمریکا بر سر قانونی کردن ماریجوانا دو دسته شده اما تعداد کسانی که طرفداران قانون هستند کمی بیشتر است. طبق نظرسنجی موسسه گالوپ شش هفت سال پیش یک سوم مردم به این قانون رای می دادند اما اکنون نیمی از آنها عقیده دارند که ماریجوانا باید قانونی شود."

آقای نادلمان می گوید افراد بالای ۵۰ سال، ایالت های غربی و دموکرات ها و مستقل ها طرفدار این قانونند.

او گفت: "ممکن است که تا ۲، ۴، یا ۶ سال دیگر شاهد باشیم که ایالتهای دیگر هم از طریق انتخابات به قانونی کردن ماریجوانا رای مثبت دهند. تنها سئوالی که پیش می آید این است که دولت چه واکنشی به آن نشان خواهد داد."

به گفته آقای نادلمان اکثریت کسانی که به این قانون رای داده اند از مصرف کنندگان ماریجوانا نیستند بلکه این سیاستی منطقی برایشان است.

بر اساس گزارش پلیس فدرال آمریکا، در سال ۲۰۱۰ یک میلیون و ششصد هزار نفر در آمریکا به دلیل در اختیار داشتن یا مصرف مواد مخدر که بیشتر آنها مصرف ماریجوانا بوده دستگیر شده اند.

آقای نادلمان افزود که طبق سه نظر سنجی ملی دسترسی نوجوانان به ماریجوانا از مشروبات الکلی ساده تر و مصرف آن سالمتر است.

او گفت: "خطر استفاده از ماریجوانا در میان بزرگسالان بیشتر خواهد بود. مردم در سنین، ۴۰، ۵۰، ۶۰، ۷۰ و ۸۰ متوجه می شوند که مصرف ماریجوانا از قرصهای خواب و مشروبات الکلی بیشتر است و برای درد و آرتروز هم بهتر است."

اما دکتر امیر ارسلان افخمی، روانشناس و استاد دانشگاه جورج واشنگتن می گوید دسترسی آسانتر مصرف را هم بالا می برد.

او می گوید: "کسانی که می خواهند به ماریجوانا دسترسی داشته باشند، دسترسی پیدا خواهند کرد اما اگر شخصی که هر روز ماریجوانا نمی کشد به رستوران ها و قهوه خانه هایی که به طور آزاد ماریجوانا می فروشند برود، شروع به مصرف آن می کند."

قرار است این قانون تا اوایل ماه دسامبر در دو ایالت به اجرا گذاشته شود و تا سال آینده وضع شود.

با گذراندن این قانون مردم ایالت های کلورادو و واشنگتن می توانند کمی بیش از ۲۸ گرم ماریجوانا خریده و در اختیار داشته باشند و درکلورادو هم شش گیاه از این نوع را در خانه هایشان بکارند.

مانند خرید مشروبات الکلی، خریدار باید ۲۱ ساله یا مسن تر باشد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.