دولت جمهوری دمکراتیک کنگو ضرب الاجل شورشیان را رد کرد

به روز شده:  17:22 گرينويچ - دوشنبه 19 نوامبر 2012 - 29 آبان 1391

مردم از دهکده های اطراف شهرگوما در کنگو می گریزند

دولت جمهوری دمکراتیک کنگو ضرب الاجل شورشیان را رد کرده و قول داده است که از گوما، شهر عمده شرق این کشور دفاع کند.

شورشیان روز یکشنبه تا چند کیلومتری شهر گوما پیشروی کردند.

در همین حال ده ها هزار نفر از این منطقه فرارکرده اند.

روز دوشنبه (۱۹ نوامبر) شورشیان "ام-۲۳" از دولت خواستند که نیروهای خود را ظرف بیست و چهار ساعت از منطقه خارج کند و با آن ها وارد مذاکره شود.

شورای امنیت سازمان ملل متحد پیشروی شورشیان را محکوم کرد. این جدی ترین عملیات نظامی شورشیان از ماه ژوئیه گذشته تاکنون است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، خیابان های شهر گوما بسیار خلوت بودند و فقط چند خودروی نظامی ارتش و سازمان ملل متحد در آن دیده می شدند.

شورشیان ام ۲۳ در بیانیه ای اعلام کرده اند که اگر دولت ظرف بیست و چهار ساعت آینده وارد مذاکره مستقیم سیاسی با آن ها نشود به عملیات نظامی خود و مقاومت در مقابل دولت کنگو ادامه خواهند داد.

لامبرت منده، سخنگوی دولت کنگو گفت که ام ۲۳ "یک نیروی ساختگی است" که از جانب کشور همسایه رواندا حمایت می شود و افزود که باید با رواندا که تجاوزگر اصلی است، گفتگو انجام گیرد.

شورای امنیت سازمان ملل متحد اخیرا با اشاره به تجهیزات کاملی که در اختیار شورشیان قرار دارد، از کشورهای همسایه کنگو خواست که به حمایت از شورشیان پایان دهند.

ماه گذشته یک گروه از کارشناسان سازمان ملل متحد اعلام کرد که رواندا و اوگاندا به گروه ام ۲۳ که به ارتش انقلابی کنگو نیز شهرت دارد اسلحه می دهند.

رواندا و اوگاندا به شدت این اتهامات را رد می کنند.

دولت بریتانیا از شهروندان این کشور خواسته است که فورا شهر گوما را ترک کنند و توصیه کرده است که به جز موارد بسیار ضروری از سفر به کنگو خودداری شود.

نیروهای دولتی هنوز کنترل فرودگاه شهر گوما را بدست دارند، اما وضعیت به شدت رو به وخامت گذاشته است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.