'کودکان آواره سوری در معرض خطر سرما هستند'

به روز شده:  13:55 گرينويچ - دوشنبه 19 نوامبر 2012 - 29 آبان 1391

گروهی از کودکان سوری در اردوگاه آوارگان

یک سازمان خیریه بین المللی موسوم به "نجات کودکان" هشدار داده است که با نزدیک شدن فصل سرما و زمستان، دویست هزار کودک آواره سوری در معرض خطر سرما قرار دارند.

اکثر این کودکان با خانواده های خود به اردن و ترکیه پناهنده شده اند و دراردوگاه های آواره گان سوری به سر می برند.

با ادامه درگیری بین نیروهای دولتی و شورشیان سوری بیش از دومیلیون کودک در داخل سوریه آواره شده اند.

به گفته جیم میور خبرنگار بی بی سی سازمان خیریه نجات کودکان درخواست کمک کرده و می گوید که کودکان، سالمندان و بیماران بیش از هر گروه دیگری در صورت نرسیدن به موقع کمک ها در معرض خطر قرار دارند.

بعضی از خانواده های سوری که به کشورهای همسایه پناه برده اند پس از ثبت نام به عنوان پناهنده در اردوگاه هایی اسکان داده شده اند که نیازهای ضروری آن ها را تامین می کنند.

اما بسیاری دیگر در شرایطی زندگی می کنند که سرپناه، پوشاک و پتوی کافی برای مقابله با باران و سرمای شدید ندارند.

قریب به چهارصد هزار آواره سوری در کشورهای همسایه به عنوان پناهنده ثبت نام کرده اند که به گفته سازمان ملل متحد احتمالا تا پایان سال جاری شمار آن ها به حداقل هفتصد هزار نفر افزایش پیدا خواهد کرد.

فعالان و ناظران بین المللی می گویند که از زمان شورش علیه حکومت بشار اسد که از سال گذشته آغاز شده است ، سی و هشت هزار نفر کشته شده اند.

بررسی ارسال اسلحه برای شورشیان

نبرد در اطراف و داخل شهر حلب در منطقه شمالی سوریه ادامه دارد. شورشیان می گویند که یک پایگاه نظامی مهم را به تصرف خود در آورده اند.

در همین حال آتش توپخانه ارتش سوریه هم چنان به گلوله باران جنوب شهر دمشق ادامه می دهد.

قرار است ناتو آخر وقت روز دوشنبه بیست و نهم آبان (۱۹ نوامبر)، درخواست ترکیه برای خرید سامانه دفاع ضد موشکی را بررسی کند. ترکیه می گوید برای دفاع از نوارمرزی خود با سوریه به این سامانه نیاز دارد.

قرار است در این نشست وزرای خارجه و دفاع کشورهای عضو ناتو موضوع به رسمیت شناختن ائتلاف جدید مخالفان دولت سوریه را مورد بحث قرار دهند و احتمالا لغو تحریم ارسال اسلحه برای شورشیان سوری از جمله سامانه دفاع هوایی را بررسی کنند.

اما به گفته خبرگزاری فرانسه جناح اسلام گرای مخالفان مسلح در حلب، بزرگترین شهر سوریه حاضر به شناسائی ائتلاف جدید نشده است.

در یک فیلم ویدئویی تشکل اسلام گرای النصره و گردان التوحید اعلام کردند که "گردان های رزمی شهر و استان حلب به اتفاق آرا هرگونه طرح توطئه آمیز شورای ملی ائتلاف را رد کرده و اعلام می‎کنیم که خواهان تشکیل یک کشور اسلامی هستیم."

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.