احتمال استقرار تجهیزات ضدموشکی ناتو در مرز ترکیه با سوریه

به روز شده:  11:44 گرينويچ - دوشنبه 19 نوامبر 2012 - 29 آبان 1391

آندرس فو راسموسن، دبیر کل ناتو، گفته که ناتو در صورت نیاز تجهیزات دفاع ضد موشکی خود را در مرز ترکیه با سوریه مستقر خواهد کرد.

به گفته او ترکیه هنوز از متحدان خود در ناتو درخواستی رسمی در این زمینه نکرده، اما در صورت ارائه چنین درخواستی از طرف آنکارا ناتو آن را چون "مساله‌ای اضطراری بررسی خواهد کرد."

آقای راسموسن این اظهارات را در آستانه نشست وزرای دفاع کشورهای عضو اتحادیه اروپا بیان کرده است.

توماس دو مایزیر، وزیر دفاع آلمان، گفته که انتظار می‌رود ترکیه بخواهد موشک‌های پاتریوت ضدموشک در مرزش با سوریه مستقر شوند تا بتواند با شلیک خمپاره از سوریه به خاک خود مقابله کند.

آلمان و هلند و آمریکا تنها کشورهایی هستند که می‌توانند این سیستم دفاعی را در اختیار ترکیه قرار دهند و وزیر دفاع آلمان گفته که کشورش این درخواست احتمالی از سوی ترکیه را با همدلی و همبستگی بررسی خواهد کرد.

روابط میان ترکیه و سوریه از آغاز شورش‌ها و درگیری‌‌ها در سوریه به تیرگی گراییده است.

ترکیه حمایت وسیعی از مخالفان بشار اسد به عمل آورده و بسیاری از نظامیان خارج‌شده از ارتش سوریه به این کشور پناهنده شده‌اند.

ریاض اسعد، فرمانده ارتش آزاد سوریه، که عمده‌ترین بازوی مسلح مخالفان بشار اسد است، در ترکیه به سر می‌برد.

تنش میان سوریه و ترکیه تا حد رویارویی نظامی هم بالا رفته است. ماه گذشته ترکیه در پاسخ به شلیک خمپاره از سوریه، این کشور را هدف حملات توپخانه‌ خود قرار داد.

پیش از آن نیز سوریه یک جت جنگنده ترکیه را ساقط کرده بود.

با این حال هر دو طرف تاکنون محتاط بوده‌اند که تنش دوجانبه به مقابله نظامی وسیع و جنگ تمام عیار کشیده نشود.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.