آنچه گذشت
لحظه به لحظه با تحولات غزه - دوشنبه، ۲۹ آبان

به روز شده:  15:04 گرينويچ - دوشنبه 19 نوامبر 2012 - 29 آبان 1391
برای آگاه شدن از تازه ترین تحولات، این صفحه را ریفرش کنید یا جاوا اسکریپت را فعال کنید
 1. آخرین تحولات مربوط به غزه را با پوشش خبری لحظه به لحظه بی‌بی‌سی فارسی دنبال کنید. خبرنگاران ما در غزه، تل آویو و حد فاصل مرزی این دو منطقه شما را در جریان تازه‌ترین وقایع غزه خواهند گذاشت.

 2. مسئولان بخش درمانی غزه گفته‌اند تعداد افرادی که در حمله‌های اسرائیل کشته شده‌اند، به 80 نفر رسیده است.

 3. گفته شده که دیروز (یکشنبه) خونین‌ترین روز غزه از زمان آغاز حمله‌های هوایی اسرائیل در چهارشنبه گذشته بوده است.

 4. خبر فوری

  اسرائیل اعلام کرده که در طول دیشب بیش از 80 موقعیت را در غزه بمباران کرده است.

 5. یک فلسطینی در ویرانه‌های ساختمانی که امروز صبح هدف حمله هوایی اسرائیل قرار گرفت.

 6. هاآرتص گزارش داده که ارتش اسرائیل دیروز غیرنظامیان غزه را به اشتباه هدف گرفته، اما سخنگوی ارتش در تماس بی‌بی‌سی با او از تایید یا تکذیب این گزارش خودداری کرد.

 7. کامبیز فتاحی، خبرنگار بی‌بی‌سی فارسی در منطقه غزه، در گزارشی به وضعیت مهاجران کرد ایرانی که در محدوده اسرائیل و در نزدیکی مرز با غزه زندگی می‌کنند، پرداخته است.

 8. ارتش اسرائیل می‌گوید تحقیقات درباره ادعای مطرح شده در گزارش هاآرتص در جریان است. هاآرتص گزارش داده که دیروز ارتش اسرائیل غیرنظامیان غزه را به اشتباه هدف گرفته است.

 9. ارتش اسرائیل می‌گوید در حمله‌های دیشب به غزه تاسیسات زیرزمینی پرتاب موشک و مقر پلیس حماس را هدف قرار داده است.

 10. به گزارش ایرنا، محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهور ایران، دیروز با محمد مرسی، رئیس‌جمهور مصر، گفت‌وگویی تلفنی داشت و گفت که "باید با طرح مشخصی برای جلوگیری از تداوم کشتار و خونریزی در غزه" وارد عمل شد.

 11. شبکه خبری العالم امروز صبح گزارش داد که دفترش در غزه هدف حمله هوایی اسرائیل قرار گرفته، ولی کامبیز فتاحی، خبرنگار بی‌بی‌سی فارسی که به منطقه رفته است، می‌گوید ساختمان دفتر العالم در یکی از حمله‌های هوایی اسرائیل آسیب دیده و تخریب نشده است. او می‌گوید هدف این حمله اسرائیل، یک پاسگاه پلیس در نزدیکی دفتر العالم بود.

 12. تلاش‌های دیپلماتیک در مصر برای برقراری آتش‌بس در غزه همچنان ادامه دارد. بان کی‌مون، دبیرکل سازمان ملل متحد هم امروز به قاهره می‌رود. او از دو طرف درگیر خواسته است تا در روند مذاکرات، با مصر همکاری کنند.

 13. جان لاین، خبرنگار بی‌بی‌سی در قاهره: تعداد زیادی از مقامات بین‌المللی به دنبال برقراری آتش‌بس هستند، ولی به نظر نمی‌رسد دو طرف درگیر به زودی، به توافقی در این باره برسند، چون ظاهرا خواسته‌هایشان برای یکدیگر قابل قبول نیست.

 14. امدادگران در تلاش برای کمک به زنی که به دنبال حمله هوایی امروز صبح اسرائیل زخمی شده است.

 15. اسرائیل اعلام کرده که در طول دیشب تنها یک موشک از سمت غزه شلیک شده است

 16. ریچارد گالپین، بی‌بی‌سی، بیت‌المقدس: اسرائیل می‌گوید که موشک‌هایی از محدوده خارج از غزه به سمت اسرائیل شلیک شده است.

 17. حماس می‌گوید در حمله‌های دیشب به غزه 18 فلسطینی کشته شدند که مجموع تعداد کشته‌شدگان حمله‌های اسرائیل از روز چهارشنبه گذشته تاکنون را به 86 نفر می‌رساند.

 18. سپر دفاع موشکی اسرائیل چطور عمل می‌کند؟ گزارش بی‌بی‌سی فارسی را بخوانید.

 19. دود و انفجار بعد از حمله هوایی امروز صبح اسرائیل به شهر غزه

 20. ریچارد گالپین، بی‌بی‌سی، بیت‌المقدس: شلیک موشک از سمت غزه شروع شده. اما تا الان تعداد کمی شلیک شده و گزارشی از تلفات یا خسارات هم منتشر نشده است.

 21. پسربچه فلسطینی در ویرانه‌های خانه‌ای که بر اثر حمله‌های هوایی اسرائیل در غزه تخریب شده است

 22. روزنامه اسرائیلی هاآرتص به نقل از مقامات ارتش اسرائیل گزارش داد که در طول دیشب، محدوده‌ای بین غزه و رفح بمباران شد. آنها می‌گویند 40 تونل که برای قاچاق بین این دو منطقه مورد استفاده قرار می‌گرفت، هدف این حمله بود.

 23. ارتش اسرائیل می‌گوید استادیوم غزه را هم که برای پرتاب موشک توسط حماس مورد استفاده بود، بمباران کرده است.

 24. جان دانیسون، بی‌بی‌سی، شهر غزه: در دو شب گذشته آتش کمی از سمت غزه بوده است. آیا ذخایر و تجهیزات حماس رو به پایان است؟

 25. هاآرتص به نقل از مقامات ارتش اسرائیل نوشته است که از زمان آغاز عملیات نظامی (از چهارشنبه گذشته تاکنون) 95 فلسطینی کشته شده‌اند.

 26. جرمی بائن، سردبیر بخش خاورمیانه بی‌بی‌سی: چنین موقعیت‌هایی اغلب با برقراری یک آتش‌بس به پایان می‌رسد، اما همانطور که یک مقام اسرائیلی گفته "ممکن است قبل از بهبود وضعیت، شرایط بدتری پیش رو باشد." به هر حال، دو طرف درخواست‌هایی دارند که به نظر عملی نمی‌رسند.

 27. سفیر تشکیلات خودگردان فلسطینی در بریتانیا به رادیو 5 بی‌بی‌سی گفت که اسرائیل باید حمله‌های هوایی جنگنده‌های اف 16 خود به غزه را متوقف کند تا به حمله‌های موشکی از غزه علیه اسرائیل پایان داده شود.

 28. یک مرد در غزه از نزدیکی آتش و دودی می‌گذرد که پس از حمله هوایی امروز صبح اسرائیل به راه افتاده است.

 29. به گزارش خبرگزاری فرانسه، سخنگوی وزارت امور خارجه چین از تمام طرف‌های درگیر "به‌ویژه اسرائیل" خواسته است تا "خویشتنداری بیشتری" از خود نشان دهند.

 30. حسیب عمار، خبرنگار بی‌بی‌سی فارسی در قاهره: خالد مشعل، رئیس دفتر سیاسی حماس، در گفت‌وگو با رهبران مصر، ترکیه و قطر در قاهره، دوباره خواسته‌های پیشین حماس را مطرح کرده است که شامل لغو محاصره و بازسازی غزه و نیز توقف ترور رهبران حماس است. حماس می‌خواهد جامعه بین‌الملل و به طور مشخص، آمریکا تحقق این درخواست‌ها را تضمین کنند.

 31. خبرنگار بی‌بی‌سی در شهر اشدود اسرائیل: راه‌اندازی سپر دفاع موشکی اسرائیل هزینه‌های زیادی داشته است، ولی با توجه به عملکردش در روزهای گذشته، به نظر می‌رسد در کاهش تلفات حملات موشکی بسیار موثر بوده است.

 32. جان دانیسون، بی‌بی‌سی، غزه: در دو شب گذشته، از نیمه شب تا حدود ساعت 7 و 8 صبح، موشک‌های کمی از سمت غزه به اسرائیل شلیک شده، ولی در همین فاصله زمانی، حمله‌های هوایی اسرائیل شدت بیشتری گرفته است. مردم غزه در ترس و نگرانی شدید به سر می‌برند.

 33. خبر فوری

  براساس اعلام سازمان خیریه "نجات کودکان"، صدها هزار کودکی که در خانه‌هایشان در نوار غزه گرفتار شده‌اند، با قطع طولانی‌مدت برق و کمبود مواد غذایی و آب روبه‌رو هستند.

 34. سازمان خیریه "نجات کودکان": بسیاری از کودکان غزه تا پیش از این دچار سوءتغذیه و کم‌خونی بودند و تاثیر شرایط کنونی بر وضعیت سلامت کودکان به شدت نگران‌کننده است.

 35. یکی از امدادگران سازمان نجات کودکان در غزه: آب سالمی وجود ندارد و کودکان به زودی سراغ آب‌های آلوده خواهند رفت. اما اگر بیمار هم شوند، والدینشان نخواهند توانست آنها را به موقع به بیمارستان برسانند.

 36. خبر فوری

  کامبیز فتاحی، خبرنگار بی‌بی‌سی فارسی در غزه: لحظاتی پیش یک راکت دیگر از غزه شلیک شد. به نظر می‌رسد شبه‌نظامیان فلسطینی پس از توقف چندساعت، رویه دیروز را از سر گرفته‌اند.

 37. نبیل شعث، از مقامات ارشد فلسطینی می‌گوید که در مذاکرات مربوط به برقراری آتش‌بس در قاهره کمی پیشرفت حاصل شده است.

 38. نزدیک به 38 آژانس امدادرسان از رهبران جهان خواسته‌اند برای برقراری آتش‌بس در غزه به سرعت وارد عمل شوند تا با ممانعت از کشته شدن غیرنظامیان و از بین رفتن زیرساخت‌های منطقه، مانع بروز یک فاجعه انسانی دیگر شوند.

 39. نبیل شعث، از مقامات ارشد فلسطینی پس از دیدار با خالد مشعل در قاهره به یک شبکه خبری گفت: با وجود پیشرفت در مذاکرات، احتمال کمی دارد که توافق در چند روز آینده حاصل شود، چون اسرائیل در تلاش است تا شروط خود را در توافق بگنجاند و خواسته‌های حماس و دیگر گروه‌های فلسطینی را ندیده می‌گیرد.

 40. پل دنهار، خبرنگار بی‌بی‌سی که در غزه به سر می‌برد، این عکس را در توییتر منتشر کرده است. در عکس افرادی دیده می‌شوند که بیرون محوطه غسالخانه بیمارستان شفا منتظر ایستاده‌اند.

 41. مانیتورینگ بی‌بی‌سی: به گزارش وبسایت خبری المصریون، محمد مرسی، رئیس‌جمهور مصر، درخواست علی‌اکبر صالحی، وزیر امور خارجه ایران را برای ورود به غزه از مسیر مصر رد کرده است. گفته شده که ایران خواسته بود مقدمات ورود آقای صالحی به غزه از گذرگاه رفح فراهم شود.

 42. کامبیز فتاحی، خبرنگار بی‌بی‌سی فارسی در غزه: اکثر ساکنان شهر غزه امروز را هم در خانه‌های خود باقی مانده‌اند. بیشتر مغازه‌ها به غیر از بعضی سوپرمارکت‌ها و نانوایی‌ها تعطیل است. در این شهر پرتراکم، ترافیکی دیده نمی‌شود. جمعیت در بیمارستان‌ها یا غسالخانه جمع شده‌اند تا اجساد عزیرانشان را تحویل بگیرند. پلیس اجازه نمی‌دهد کسی وارد ساختمان‌های ویران‌شده حماس شود.

 43. خبر فوری

  کامبیز فتاحی، خبرنگار بی‌بی‌سی فارسی در غزه: انفجاری دیگر در محله سودانیه شهر غزه رخ داد. در اثر حمله هوایی اسرائیل دود سیاهی به آسمان برخاسته است.

 44. نبیل شعث، از مقامات ارشد فلسطینی به بی‌بی‌سی: تاریخ در حال تکرار شدن است. "دیشب و امروز واقعا شرایط سختی بود. دست‌کم 50 نفر در 24 ساعت گذشته کشته شده‌اند که بیشتر آنها زنان و کودکان بودند. از جمله دو خانواده 10 نفر از اعضای خود را از دست دادند که هفت نفر از آنها کودک بودند." "همه‌جا زیر بمباران است. اسرائیلی‌ها به سمت استفاده از تاکتیک‌های تهاجمی خود علیه غیرنظامیان در سال 2009 میلادی روی می‌آورند."

 45. مانیتورینگ بی‌بی‌سی: شبکه تلویزیونی وان، مستقر در جاکارتا گزارش داد که در جریان یکی از حمله‌های اسرائیل به بیمارستانی اندونزیایی در غزه آسیب وارد شده است. این شبکه خبری به نقل از یک سازمان خیریه اسلامی که در حال احداث این بیمارستان بود، اعلام کرد که به 28 داوطلب اندونزیایی که در حال فعالیت در غزه بودند، آسیبی نرسیده است.

 46. حسیب عمار، خبرنگار بی‌بی‌سی فارسی در قاهره: نشست مطبوعاتی خالد مشعل، رئیس دفتر سیاسی حماس امروز در قاهره برگزار می‌شود.

 47. به گزارش خبرگزاری فرانسه، احمد داوداوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه فردا (سه‌شنبه) به نوار غزه می‌رود. آقای داوداوغلو پیش از این، حمله‌های اسرائیل به غزه را "جنایت علیه بشریت" خوانده بود.

 48. گزارش شده است که وزیر امور خارجه ترکیه فردا به همراه هیاتی از اتحادیه عرب به ریاست دبیرکل این اتحادیه، راهی نوار غزه خواهد شد.

 49. مقامات فلسطینی می‌گویند که صبح امروز در منطقه معین در خان‌یونس دست‌کم دو مرد کشته شده‌اند و یک کودک به شدت زخمی شده است. گفته می‌شود که یک موشک اسرائیلی به موتورسیکلتی که در حال گذر بود، برخورد کرده است.

 50. خبر فوری

  کامبیز فتاحی، خبرنگار بی‌بی‌سی فارسی در غزه: ارتش اسراییل رسما می‌گوید بمباران منزل الدلو که به مرگ دست‌کم 9 نفر از جمله چهار کودک منجر شد، اقدام مشروعی بود چون منزل آنها مقر فعالیت‌های تروریستی بود.

  امروز روزنامه هاآرتص گزارش داد که ارتش اسرائیل این خانه را به اشتباه بمباران کرده است.

 51. دولت اسرائیل رسما فراخواندن 75 هزار نفر از نیروهای ذخیره ارتش را تایید کرد. هم‌اکنون بخشی از تیپ‌های زره‌پوش و پیاده‌نظام اسرائیل در صحرای نقب در نزدیکی نوار غزه مستقر شده‌اند.

 52. سخنگوی ارتش اسرائیل در توییتر: انتقال کالا و سوخت به غزه همچنان ادامه داشته است. از روز یکشنبه 64 بار کامیون مواد غذایی و 16 بار کامیون تدارکات دارویی به غزه منتقل شده‌اند و 26 بیمار هم که نیازمند مراقبت‌های ویژه بودند، از غزه به اسرائیل منتقل شده‌اند.

 53. عکسی که پل دنهار، خبرنگار بی‌بی‌سی در غزه از ویرانه‌های ساختمانی ثبت کرده است که گفته می‌شود دیروز به اشتباه هدف حمله اسرائیل قرار گرفت:

  ارتش اسرائیل در توضیح بیشتر درباره حمله‌اش به این خانه گفت که آنجا محل اختفای یکی از مسولان حماس بود و به همین دلیل هدف قرار گرفته است. در نتیجه این حمله که به مرگ غیرنظامیان منجر شد، اشتباهی و از روی خطا نبود.

 54. به گزارش خبرگزاری رویترز، وزیر امور خارجه مصر هم برای بازدید از غزه در روز سه‌شنبه راهی این منطقه می‌شود. گزارش شده که هیاتی از سوی اتحادیه عرب فردا برای "اعلام همبستگی" به نوار غزه می‌رود و وزیر امور خارجه ترکیه هم این هیات را همراهی خواهد کرد.

 55. فلسطینیان در ویرانه های یک خانه که در حمله هوایی اسرائیل تخریب شده است

 56. ارتش اسرائیل گزارش داد که از نیمه‌شب دیشب 32 موشک از غزه به سمت اسرائیل شلیک شده است که چهار مورد از آنها توسط سپر دفاع هوایی اسرائیل رهگیری و منهدم شده. تاکنون گزارشی از تلفات این حمله‌ها منتشر نشده است.

 57. ویلیام هیگ، وزیر امور خارجه بریتانیا در جمع خبرنگاران در بروکسل گفت که از درخواست‌ها برای برقراری آتش‌بس فوری در غزه حمایت می‌کند.

 58. مانیتورینگ بی‌بی‌سی: به گزارش شبکه خبری القدس حماس، محمد الکتاتنی، رهبر حزب آزادی و عدالت اخوان المسلمین مصر وارد غزه شده است. هیات اتحادیه عرب هم فردا راهی غزه می‌شود.

 59. یک منبع نزدیک به بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل به خبرگزاری رویترز گفت: "اسرائیل آماده حمله زمینی به نوار غزه است، ولی راه‌حلی دیپلماتیک را (به حمله) ترجیح می‌دهد." او گفت: "ما ترجیح می‌دهیم شاهد راه‌حلی دیپلماتیک باشیم که آرامش و صلح را برای مردم در جنوب اسرائیل تضمین کند. اگر رسیدن به چنین توافقی امکان‌پذیر باشد، دیگر نیازی به عملیات زمینی نخواهد بود."

 60. تازه‌ترین عکس‌های مربوط به غزه را در سایت انگلیسی بی‌بی‌سی ببینید.

 61. تونی بلر، نماینده گروه چهارجانبه برای صلح خاورمیانه (راست، عقب) در اسرائیل با شیمون پرز، رئیس‌جمهور اسرائیل (چپ، جلو) دیدار کرده است.

  مذاکرات آقای بلر بخشی از تلاش‌های بین‌المللی برای برقراری آتش‌بس بین حماس و اسرائیل است.

 62. برنامه امروز نوبت شما در تلویزیون فارسی بی‌بی‌سی به تحولات اخیر در ارتباط با غزه اختصاص دارد، نظرات خود را در صفحه نوبت شما در سایت فارسی بی‌بی‌سی ثبت کنید.

 63. تونی بلر، نماینده گروه چهارجانبه برای صلح خاورمیانه بعد از دیدار با شیمون پرز، رئیس‌جمهور اسرائیل، گفت: "خیلی امیدوارم که در چند روز پیش‌رو بتوانیم به توافقی اصولی برسیم که پایدار باشد."

 64. براساس نتایج یک نظرسنجی که هاآرتص دیروز انجام داد، 84 درصد شرکت‌کنندگان اسرائیلی در این نظرسنجی از عملیات نظامی اخیر در غزه حمایت می‌کنند و 12 درصد با آن مخالف هستند. در عین حال، تنها 30 درصد شرکت‌کنندگان حامی حمله زمینی به غزه هستند.

 65. مانیتورینگ بی‌بی‌سی: شبکه تلویزیونی فلسطین‌الیوم گزارش داد که نبیل شعث، از مقامات ارشد جنبش فتح وارد غزه شده است.

 66. حمله دیروز اسرائیل به یک منزل مسکونی که مرگ دست‌کم 10 غیرنظامی، از جمله چهار کودک را به دنبال داشت، همچنان خبرساز است؛ این خانه متعلق به خاندان دلو بود.

  امروز صبح هاآرتص در گزارشی نوشت که اسرائیل این خانه را به اشتباه هدف قرار داده، ولی در نهایت، ارتش اسرائیل گفت این حمله با هدف قبلی انجام شده، چون یکی از مقامات حماس در آنجا مخفی شده بود.

  اما در تازه ترین خبر، جمال، بزرگ خاندان دلو، ادعای اسرائیل را رد کرد و به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت: "جامعه بین‌الملل شاهد واقعیت‌هاست. لازم نیست من در این باره اظهارنظر کنم."

 67. تشییع جنازه نوزاد 11 ماهه‌ای که در جریان یکی از حمله‌های هوایی دیروز اسرائیل کشته شد. به همراه این نوزاد، ده نفر دیگر از اعضای خانواده‌اش هم جان خود را از دست دادند.

 68. خبرگزاری فلسطینی منا گزارش داده است که در ادامه تلاش‌ها برای برقراری آتش‌بس، امروز خالد مشعل، رئیس دفتر سیاسی حماس، رمضان شلح، رهبر جهاد اسلامی و مقامات اطلاعاتی مصر در قاهره ملاقات می‌کنند.

 69. مقامات بخش درمانی حماس می‌گویند که تعداد کشته‌شدگان در غزه از زمان آغاز حمله اسرائیل در چهارشنبه گذشته به 94 نفر رسیده است. دست‌کم 740 نفر هم زخمی شده‌اند. امروز و تاکنون 25 نفر از جمله سه کودک و یک مرد مسن کشته شده‌اند.

 70. روزنامه اسرائیلی هاآرتص گزارش داده است که در یک ساعت گذشته موشک‌هایی به سمت شهرهای اشدود، اشکلون و نزدیکی بئرشبع شلیک شده است.

 71. فلسطینیان معترض به حمله اسرائیل به غزه در کرانه غربی، یکی از حصارهای مرزی اسرائیل را در نزدیکی رام‌الله بریده‌اند.

 72. هشام قندیل، نخست‌وزیر مصر به خبرگزاری رویترز گفت که تلاش‌ها برای مذاکرات مربوط به آتش‌بس بین اسرائیل و فلسطینیان "در جریان است."

  او اضافه کرد: "امیدوارم هرچه زودتر به توافقی برسیم که به این خشونت‌ها پایان دهد."

 73. هشام قندیل، نخست‌وزیر مصر به خبرگزاری رویترز: به توافق (برای برقراری آتش‌بس بین اسرائیل و حماس) نزدیک هستیم، ولی ماهیت این گونه مذاکرات طوری است که به سختی می‌توان نتیجه‌اش را پیش‌بینی کرد.

 74. خبر فوری

  کامبیز فتاحی، خبرنگار بی‌بی‌سی فارسی در غزه:صدای چند انفجار مهیب الان از شهر غزه شنیده شد. هواپیمای اسرائیلی بمباران کرد.

 75. کامبیز فتاحی، خبرنگار بی‌بی‌سی فارسی در غزه:لحظاتی پیش، فلسطینی‌ها هم دست‌کم دو موشک به سمت اسرائیل شلیک کردند.

 76. خبر فوری

  یک مقام ارشد مصر به بی‌بی‌سی گفت که در مذاکرات امروز قاهره، نشانه‌های امیدوارکننده‌ای درباره احتمال برقراری آتش‌بس در غزه وجود دارد.

  او گفت که امیدوار است امروز یا فردا بیانیه‌ای رسمی در این باره صادر شود.

 77. مانیتورینگ بی‌بی‌سی، به گزارش شبکه تلویزیونی الاقصی، در حمله اسرائیل به یک خودرو در جبلیه در شمال نوار غزه یک نفر کشته و چندین نفر دیگر زخمی شده‌اند.

 78. در جریان تجمعی در برابر سفارت آمریکا در جاکارتا، پایتخت اندونزی، یک زن مسلمان با فرزندش در برابر عکس هایی از غزه ایستاده است. معترضان به حمله اسرائیل به غزه، دیروز هم در برابر سفارت آمریکا در جاکارتا تجمع کرده بودند.

 79. کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در حاشیه نشست امروز وزیران امور خارجه این اتحادیه در بروکسل، نسبت به افزایش تلفات درگیری‌های اسرائیل و حماس در نوار غزه ابراز نگرانی کرد.

 80. اندرسون کوپر، خبرنگار سی‌ان‌ان که هم‌اکنون در غزه به سر می‌برد، عکسی را در توییتر منتشر کرده و نوشته عکس مربوط به موشک‌هایی است که به تازگی از غزه به سمت اسرائیل شلیک شدند.

 81. کامبیز فتاحی، خبرنگار بی‌بی‌سی در غزه: راننده یک آمبولانس در محل ساختمانی که مورد حمله اسرائیل قرار گرفت، می‌گوید که حمله به ساختمان محل استقرار رسانه‌ها دست‌کم یک کشته به جای گذاشت.

 82. کنفرانس مطبوعاتی خالد مشعل، رئیس دفتر سیاسی حماس، دقایقی پیش در قاهره آغاز شد.

 83. آقای مشعل گفت: "زمانی دشوار، اما دوره‌ای باشکوه در تاریخ مردم فلسطین است."

 84. خالد مشعل گفت که به مردم غزه افتخار می‌کند و عزادار خانواده‌هایی است بستگان خود را از دست داده‌اند.