مخالفان بحرینی خواستار تحریم سیاسی حکومت هستند

به روز شده:  12:34 گرينويچ - سه شنبه 20 نوامبر 2012 - 30 آبان 1391
پادشاه و مقامات بحرین در مراسم نماز عید فطر

مخالفان حکومت بحرین خواستار تحریم سیاسی مقامات این کشور شده اند

مخالفان بحرینی خواستار تحریم حکومت آن کشور شده اند.

روز سه شنبه، ٣٠ آبان (٢٠ نوامبر)، گروهی از رهبران و فعالان سیاسی مخالف حکومت بحرین در جلسه ای در لاهه، هلند، شرکت می کنند تا از جامعه جهانی بخواهند مقامات بحرینی را تحت فشار قرار دهد.

هدف از برگزاری این نشست جلب توجه جامعه جهانی به شرایط داخلی بحرین و درخواست حمایت از حرکت مخالفان حکومت آن کشور است

نشست لاهه پس از آن برگزار می شود که مقامات بحرینی برگزاری تظاهرات را ممنوع اعلام کردند.

شرکت کنندگان در این نشست در نظر دارند موضوع شکنجه بازداشت شدگان و خشونت بی تناسب نیروهای امنیتی علیه تظاهرکنندگان و بازداشت شدگان را مطرح کنند. دولت بحرین این اتهامات را رد کرده و تاکید داشته است که در چارچوب پیشنهادهای یک کمیته بین المللی، اصلاحاتی را برای بهبود نحوه رعایت حقوق شهروندان به اجرا گذاشته است.

نشست لاهه جلسه ای مهم با شرکت چند تن از مخالفان سرشناس حکومت بحرین توصیف شده که در نظر دارند جهانیان را از "وخامت وضعیت حقوق بشر" در بحرین آگاه کنند.

از جمله شرکت کنندگان در این جلسه می توان به معاون مستعفی مرکز حقوق بشر بحرین و یک وبلاگ نویس سرشناس اشاره کرد که اخیرا از زندان آزاد شده است.

تظاهرات بحرین

مقامات بحرینی مخالفان را متهم کرده اند که در صدد استقرار حکومتی شبیه ایران هستند

تا کنون دولت بحرین هشدارهای سازمان ملل در این زمینه را نادیده گرفته که منع برگزاری تظاهرات مخالفان اقدامی قابل قبول نیست و می تواند به تشنج بیشتر منجر شود.

بحران سیاسی بحرین از اوایل سال ٢٠١١ و با برگزاری تجمع هایی برای درخواست اصلاحات سیاسی و مبارزه با فساد در آن کشور آغاز شد و گسترش یافت. در هفته های بعد معترضان چادرهایی در میدان مروارید منامه، پایتخت، برپا کردند.

با حضور روحانیون شیعه به عنوان رهبران حرکت اعتراضی، مقامات بحرینی ایران را به دست داشتن در ناآرامی ها و تلاش برای ایجاد درگیری فرقه ای در بحرین متهم کردند و به نوبه خود باعث بدبینی برخی از مخالفان غیرمذهبی و غیر شیعی نسبت به حرکت اعتراضی شد.

اکثر مردم بحرین شیعه هستند اما خاندان حکومتی این کشور سنی است.

بحرین عضو شورای همکاری خلیج فارس است و در ماه مارس سال ٢٠١١، دولت این کشور با حمایت ماموران امنیتی عربستان سعودی، چادرهای ایجاد شده در میدان مروارید را برچیدند.

مقامات بحرینی رهبران مخالفان را به ارتباط با ایران متهم کرده و گفته اند که هدف آنان، برقراری یک حکومت دینی به سبک جمهوری اسلامی است. به گفته آنان، مخالفان در صورت دستیابی به قدرت، آزادی های اجتماعی را از میان خواهند برد و از حرکت بحرین به سوی دموکراسی جلوگیری خواهند کرد.

رهبران مخالف حکومت این اتهام را رد کرده و دولت را متهم کرده اند.

اخیرا شیخ رشید آل خلیفه، وزیر کشور بحرین، از دستور منع برگزاری تظاهرات با بازگشت آرامش به این کشور حمایت کرده و گفته است که مخالفان مکررا از حق آزادی بیان سوء استفاده کرده اند.

رهبران مخالفا امیدوارند حمایت دولت های خارجی، سازمان های غیردولتی و رسانه های بین المللی را برای تحریم مقامات دولتی بحرین، از جمله منع سفر آنان به خارج، جلب کنند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.