کابینه اسرائیل آتش‌بس پیشنهادی مصر را بررسی می‌کند

به روز شده:  08:12 گرينويچ - سه شنبه 20 نوامبر 2012 - 30 آبان 1391
رئیس جمهوری مصر و خالد مشعل از رهبران حماس

مصر نقشی اساسی را در تلاش برای متوقف کردن عملیات نظامی در غزه بر عهده گرفته است

همزمان با تشدید تلاش های دیپلماتیک برای متوقف کردن عملیات نظامی در غزه، مقامات ارشد دولت اسرائیل برای بررسی طرح آتش بس پیشنهادی مصر تشکیل جلسه داده‌اند.

صبح روز سه شنبه، ٣٠ آبان (٢٠ نوامبر)، و در هفتمین روز از آغاز حملات هوایی به نوار غزه، رادیو اسرائیل گزارش کرد که وزیران اصلی عضو کابینه ائتلافی طرح دولت مصر برای توقف عملیات نظامی بین ارتش اسرائیل و تشکیلات حماس در غزه را در جلسه‌ای به ریاست بینامین نتانیاهو، نخست وزیر، بررسی می کنند.

به گزارش رادیو اسرائیل، قرار است در این جلسه در مورد توقف حملات به غزه یا گسترش عملیات هوایی و دریایی و احتمالا آغاز عملیات زمینی تصمیم گیری شود.

خبر تشکیل جلسه دولت اسرائیل در حالی گزارش می شود که حملات نظامی اسرائیل به غزه در شبانه روز گذشته نیز ادامه داشته اما طی ساعات شب، عمدتا علیه هدف های واقع در حومه شهر غزه به اجرا گذاشته شده است.

به گفته منابع بیمارستانی فلسطینی در غزه، این حملات تا کنون بیش از یکصد کشته برجای گذاشته و خبرنگاران خارجی نیز تخریب گسترده از جمله ویرانی تاسیسات اداری جنبش حماس را گزارش کرده اند. همچنین موشک پرانی به سوی اسرائیل نیز ادامه داشته و تعدادی از آنها به زمین اصابت کرده و تا کنون سه اسرائیل در اثر اصابت موشک به مناطق مسکونی کشته و تعدادی زخمی شده اند.

به گفته شاهدان عینی، شماری از موشک های پرتاب شده توسط دفاع ضد موشکی اسرائیل منهدم شده است. ناظران گفته اند انهدام موشک های حماس در آسمان اسرائیل به منزله سنجش کارآیی شبکه دفاع موشکی اسرائیل علیه حملات موشکی است در حالیکه گفته می شود برخی از موشک هایی که حماس به سوی شهرهای اسرائیل پرتاب کرده، ساخت ایران بوده است.

همزمان، دولت مصر که معمولا نقش رابط بین اسرائیل و حماس را برعهده می گیرد، کوشیده است تا دو طرف را به توقف عملیات نظامی قانع کند. اگرچه جزئیات طرح آتش بس مصر اعلام نشده، اما گفته می شود که در آن، از اسرائیل و فلسطینیان خواسته شده است حملات متقابل را متوقف کنند و به بررسی عوامل بروز درگیری بپردازند.

ارتش اسرائیل در نزدیکی مرز غزه

کابینه اسرائیل توقف یا گسترش عملیات از جمله با حمله زمینی به غزه را بررسی می کند

درگیری اخیر با عملیات هوایی اسرائیل در چهارشنبه هفته پیش آغاز شد که در جریان آن، فرمانده شاخه نظامی جنبش حماس به قتل رسید. مقامات اسرائیلی این فرد را به سازمان دهی و اجرای عملیات موشک پرانی از غزه به سوی مناطق داخل اسرائیل متهم کرده بودند.

اسرائیل برای قبول آتش بس، خواسته است تا حماس متعهد شود از این پس از موشک پرانی به سوی اسرائیل خودداری خواهد کرد و حماس نیز شرط برقراری آتش بس را خاتمه محاصره اقتصادی غزه دانسته است.

از حدود پنج سال پیش که جنبش حماس پس از یک درگیری خونین با ماموران امنیتی تشکیلات خودگردان فلسطینی، بر نوار غزه مسلط شد، اسرائیل این بخش از سرزمین های فلسطینی را تحت محاصره اقتصادی قرار داده است. برخلاف سازمان آزادیبخش فلسطین و تشکیلات خودگردان فلسطینی، جنبش حماس موافقتنامه صلح فلسطینیان و اسرائیل را نپذیرفته، موجودیت اسرائیل را به رسمیت نشناخته و توسل به عملیات خشونت آمیز علیه اسرائیل را رد نکرده است.

تلاش بین المللی

ساختمان وزارت کشور حماس

گفته می شود هدف اسرائیل نابودی زیرساخت های نظامی و تشکیلاتی حماس است

به گزارش خبرنگار بخش فارسی بی بی سی در غزه، قرار است هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، به منظور تلاش برای پایان دادن به دور جدید خشونت بین اسرائیل و حماس به اسرائیل سفر کند.

براساس این گزارش، انتظار می رود هیاتی از وزیران خارجه و مقامات کشورهای عرب نیز برای بازدید از آثار حملات اسرائیل، به زودی به غزه سفر کند و گفته می شود که وزیر خارجه عربستان سعودی هم در این هیات عضویت خواهد داشت. هفته گذشته، وزیر خارجه مصر برای چند ساعت به غزه رفت و در طول این سفر، اسرائیل حمله به غزه را متوقف کرد.

همچنین، قرار است نمایندگان دبیرکل سازمان ملل متحد برای تلاش برای متوقف کردن خشونت بین اسرائیل و حماس به منطقه سفر کنند.

ساعاتی پیش، جلسه شورای امنیت سازمان ملل متحد که به منظور تصمیم گیری برای متوقف کردن خشونت در غزه تشکیل شده بود، بدون نتیجه خاتمه یافت. دستور کار این جلسه، صدور بیانیه ریاستی حاوی درخواست برای توقف عملیات نظامی بود و انتظار می رفت که در آن، از اسرائیل خواسته شود حملات هوایی به غزه را پایان دهد.

انهدام موشک‌های حماس در آسمان اسرائیل به منزله سنجش کارآیی شبکه دفاع موشکی اسرائیل علیه حملات موشکی است در حالیکه گفته می شود برخی از موشک هایی که حماس به سوی شهرهای اسرائیل پرتاب کرده، ساخت ایران بوده است

نماینده آمریکا در شورای امنیت گفت که صدور چنین بیانیه ای در شرایط حاضر می تواند به اقداماتی که برای برقراری آتش بس صورت می گیرد آسیب برساند و افزود که هدف شورای امنیت نباید فقط توقف موقت مخاصمات باشد بلکه باید تلاش شود تا "اتش بس معنی دار و با دوام" بین دو طرف برقرار شود. جلسه شورای امنیت به درخواست کشورهای عربی تشکیل شده بود و روسیه هشدار داده بود که اگر چنین بیانیه ای صادر نشود، خواستار تصویب قطعنامه ای با همین محتوا خواهد شد که قاعدتا، وتوی ایالات متحده را در پی خواهد آورد.

به گفته ناظران، حمایت روسیه از حکومت سوریه و مخالفت با اقدام بین المللی برای خاتمه دادن به نزدیک دو سال خونریزی در آن کشور باعث ناخرسندی کشورهای عرب و اکثر کشورهای عضو سازمان ملل شده و بحران غزه فرصتی را در اختیار روسیه می گذارد تا با اتخاذ موضعی سختگیرانه در حمایت از طرح اعراب، وجهه خود را در میان آنان بهبود بخشد.

کشورهای عرب و تشکیلات خودگردان فلسطینی حملات اسرائیل به غزه را به شدت محکوم کرده اند و براساس گزارش های رسیده از کرانه باختری رود اردن، فلسطینیان ساکن این مناطق با برگزاری تظاهراتی، خشم خود را از عملیات نظامی اسرائیل ابراز داشته اند.

در ایران، مقامات جمهوری اسلامی که جنبش حماس را همراه با حزب الله لبنان، گروه های فلسطینی مخالف صلح با اسرائیل و حکومت سوریه، تشکیل دهنده "جبهه مقاومت" علیه صلح با اسرائیل می دانند، از همه اعراب و مسلمانان خواسته اند از حماس حمایت کنند.

تظاهرات در کرانه باختری

فلسطینیان در کرانه باختری نیز علیه حمله اسرائیل به غزه تظاهراتی کرده اند

شامگاه گذشته، سید حسن نصرالله، دبیرکل جنبش حزب الله لبنان، در سخنانی گفت که "ایران، سوریه و حزب الله" هرگز از حمایت از "مردم غزه" دست برنخواهند داشت.

به گزارش خبرگزاری دولتی ایران - ایرنا - سید حسن نصرالله مواضع کشورهای عربی در محکومیت لفظی اسرائیل و اعلام آمادگی برای کمک بشردوستانه به مردم غزه را مورد حمله قرار داد و گفت که این کشورها باید اسلحه در اختیار حماس قرار دهند و با اشاره به گزارش حمایت تسلیحاتی برخی کشورهای عربی از مخالفان حکومت بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه، گفت "کسانی که کشتی های سلاح برای گروه های مسلح مخالف نظام سوریه می فرستند، جرات نمی کنند که تنها یک فشنگ به غزه بفرسنند."

در پی برخورد خشونت آمیز ارتش سوریه با مخالفان، که گفته می شود تا کنون حدود سی هزار کشته برجای گذاشته، گروه حماس با حمایت از مخالفان حکومت سوریه، دفاتر خود را در آن کشور تعطیل کرد و اخیرا گزارش شد که ماموران امنیتی سوریه ساختمان های این دفاتر را نیز تصرف کرده اند.

اسرائیل هدف خود از حمله به غزه را نابودی تجهیزات موشکی گروه های فلسطینی و نابودی "زیر ساخت های" عملیاتی آنان اعلام کرده و برخی ناظران فلسطینی نیز گفته بودند تا اسرائیل به هدف های خود دست نیابد، به حملات خود خاتمه نمی دهد.

حمله به سفارت آمریکا در اسرائیل

در خبری دیگر در مورد اسرائیل، گزارش شده است که روز سه شنبه، یک مرد مسلح به تبر و چاقوبه نگهبانان سفارت ایالات متحده در تل اویو حمله کرد.

پلیس اسرائیل گفته است که این مرد، که از شهروندان عرب اسرائیل نیست، قبل از دستگیری، توانست دو تن از محافظان سفارتخانه را زخمی کند.

هنوز در مورد انگیزه این حمله گزارشی در دست نیست.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.