آنچه گذشت
لحظه به لحظه با تحولات غزه - سه شنبه ۲۰ نوامبر

به روز شده:  09:34 گرينويچ - سه شنبه 20 نوامبر 2012 - 30 آبان 1391
برای آگاه شدن از تازه ترین تحولات، این صفحه را ریفرش کنید یا جاوا اسکریپت را فعال کنید
 1. سلام. با تحولات امروز در غزه، قاهره و نیویورک با ما باشید.

 2. کامبیز فتاحی، خبرنگار بی‌بی‌سی فارسی در غزه: شهر غزه دیشب آرام بود برخلاف شب های قبل صدای انفجار کسی را از خواب بیدار نکرد. کشتی های اسراییلی هم برخلاف شب های گذشته شلیک نکردند.

 3. بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد قرار است امروز ساعت ۵ و نیم به وقت محلی با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل دیدار و گفت و گو کند.

 4. نیروی زمینی ارتش اسرائیل در مرز غزه مستقر شده تا در صورت لزوم حمله زمینی را آغاز کند

 5. سخنگوی پلیس اسرائیل به بی بی سی گفت شخصی که امروز در سفارت آمریکا در تل آویو با چاقو به یک نگهبان حمله کرد، عرب نیست و احتمالا انگیزه غیر سیاسی داشته است.

 6. امروز در ناحیه المقارق در مرکز غزه چهار نفر در اثر حمله اسرائیل کشته شدند که یکی از آنها کودکی یک ساله بود. مجموع کشته های فلسطینی ها تا کنون ۱۱۱ نفر است و حدود ۸۸۵ نفر از آنها هم زخمی شده اند.

 7. یک سخنگوی پلیس اسرائیل می گوید که از صبح سه شنبه تا کنون 61 راکت از غزه به سوی اسرائیل شلیک شده است. سیستم دفاع موشکی گنبد آهنین 25 راکت را منهدم کرده و 6 راکت به مناطق مسکونی اصابت کرده است. دو نفر مجروح شده اند که جراحت یکی از آنها جدی است.

 8. کامبیز فتاحی، خبرنگار بی‌بی‌سی فارسی در غزه: محمد الضیف (ابوخالد)‌، فرمانده گردان های القسام حماس در تلویزیون الاقصی از مردم غزه خواست که برای جنگ زمینی آماده شوند. او گفت تنها از این راه می توانند قدس را آزاد کنند یا زندانی های حماس را با ربودن سربازان اسراییل آزاد کنند.

 9. یک سخنگوی ارتش اسرائیل گفته است که از نیمه شب دیشب 100 نقطه دیگر در غزه هدف حملات اسرائیل قرار گرفته است. اسرائیل از روز چهارشنبه گذشته تا کنون به 1400 نقطه در نوار غزه حمله کرده است.

 10. شبکه دو تلویزیون اسرائیل اعلام کرد که یک راکت به منطقه ای باز در نزدیکی بیت المقدس اصابت کرده است و انفجار آن تلفاتی به جا نگذاشته است.

 11. صدای انفجار ناشی از برخورد راکت در نزدیکی بیت المقدس در مناطق مرکزی شهر هم شنیده شده است. از آغاز حمله اسرائیل به غزه در روز چهارشنبه، این دومین باری است که بیت المقدس هدف حمله راکتی قرار می گیرد. این شهر حدود 80 کیلومتر از غزه فاصله دارد.

 12. عمیرا هاس، خبرنگار روزنامه هاآرتص می‌گوید در میان 34 فلسطینی که در حملات ارتش اسرائیل طی دو روز گذشته کشته شده‌اند، تنها عضویت شش نفر آنها در گروه‌های پیکارجو تائید شده است.

 13. خانم هاس سال ها تنها خبرنگار اسرائیلی در کرانه غربی و غزه بوده است

 14. خبر فوری

  احتمال اعلام آتش بس

  خبرگزاری دولتی مصر گزارش داده است که محمد مرسی، رئیس جمهور این کشور تا ساعتی دیگر رسما اعلام خواهد کرد که جنگ در غزه امروز متوقف می شود.

 15. جان دانیسون، خبرنگار بی بی سی در مناطق فلسطینی صدای پرتاب راکت به سوی بیت‌المقدس را ضبط کرده است. راکت پرتاب شده در نزدیکی بیت‌المقدس فرود آمد.

 16. دولت حماس اعلام کرده است که هیأت اتحادیه عرب به ریاست نبیل العربی، دبیرکل این اتحادیه برای نمایش اتحاد با مردم غزه از طریق گذرگاه مرزی رفح وارد این منطقه شده است. این هیأت از 10 وزیر کشورهای عربی و وزیر امور خارجه ترکیه تشکیل شده است.

 17. یک خانه در بئرشبع در جنوب اسرائیل که مورد اصابت یک راکت پرتاب شده از غزه قرار گرفته است

 18. مصطفی برغوتی، نماینده سرشناس پارلمان فلسطین به بی بی سی گفت: مذاکرات آتش بس پیش می رود. من تازه از قاهره به غزه آمده ام تا با افراد در اینجا صبحت کنم. امیدوارم اسرائیلی ها دست از لجاجت بردارند. نتیجه تا 24 ساعت دیگر معلوم می شود.

 19. مقامات حماس به خبرگزاری فرانسه گفته اند که در آستانه دستیابی به توافق آتش بس با اسرائیل هستند. آنها گفته اند که لغو محاصره غزه جزو شروط حماس بوده است، اما معلوم نیست که اسرائیل با این شرط موافقت کرده است یا نه.

 20. خبرگزاری رسمی مصر نوشته است که نبیل شعث، عضو عالیرتبه دولت خودگردان فلسطین و عطاالله عبدالصباح، از وزیران دولت حماس در غزه در گذرگاه رفح از هیأت اعزامی اتحادیه عرب استقبال کرده اند. این هیأت سپس به بیمارستان شفا در غزه رفتند. اعضای این هیأت قرار است با اسماعیل هنیه، نخست وزیر دولت حماس دیدار کنند.

 21. هواپیماهای اسرائیلی اعلامیه هایی روی بخش هایی از شهر غزه ریخته اند که در آنها به ساکنان محل هشدار داده شده است که خانه های خود را "فورا" تخلیه کنند و به مرکز شهر بروند. این اعلامیه ها نگرانی از احتمال حمله زمینی قریب الوقوع اسرائیل را افزایش داده است.

 22. آمریکا از بررسی پیش نویس قطعنامه ای در مورد بحران غزه در شورای امنیت ممانعت کرده و گفته است که در شرایطی که تلاش ها برای رسیدن به توافق آتش بس در جریان است، بررسی این پیش نویس را "غیر سازنده" می داند.

 23. گفته می شود که پیکارجویان وابسته به حماس شش نفر را در نوار غزه به اتهام جاسوسی برای اسرائیل به قتل رسانده اند. شاهدان عینی به خبرگزاری فرانسه گفته اند که روی بدن مقتولان نوشته شده بود: "گردان های عزالدین قسام خائنان را اعدام می کنند".

   

 24. ارتش اسرائیل می‌گوید از نیمه شب تا کنون 118 راکت از سوی غزه به سوی اسرائیل پرتاب شده اند. 38 راکت توسط سپر دفاع موشکی گنبد آهنین این کشور رهگیری شده‌اند. شش نفر زخمی شده که حال یکی از آنها وخیم است.

 25. ارتش اسرائیل می گوید چهار سرباز این کشور در منطقه اشکول زخمی شده‌اند

 26. خبر فوری

  یک سخنگوی حماس در قاهره گفت از نیمه شب امشب، آتش بس برقرار خواهد شد

 27. ایمن طه از مقام های حماس در قاهره به بی بی سی می گوید امشب آتش بس آغاز می شود

 28. بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل به همراه بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد در نشست خبری شرکت کرده است

 29. اعلامیه‌ای که توسط هواپیماهای اسرائیلی در غزه توزیع شده است.

 30. بان کی مون، پرتاب راکت به اسرائیل را محکوم کرده و از اسرائیل خواسته تا حداکثر خویشتن داری را از خود نشان دهد.

 31. لیز دوست، خبرنگار بی بی سی در غزه می گوید این شهر طی چند ساعت اخیر بسیار پر سر و صدا بوده و حملات دو طرف ادامه دارند

 32. اندی کاروین، خبرنگار رادیوی عمومی ملی (ان پی ار) آمریکا می گوید  در اغلب موارد، خشونت‌ها پیش از اجرای آتش بس برای تحکیم موقعیت طرفین، گسترش پیدا می کنند

 33. یک مقام امنیتی مصر گفته است که آتش بس میان حماس و اسرائیل، امشب در قاهره اعلام خواهد شد و این آتش بس قطعی است

 34. آقای نتانیاهو در نشست خبری خود گفته است اگر راه حل درازمدتی برای حل مساله از راه های دیپلماتیک فراهم شود، اسرائیل به چنین راه حلی، تمایل خواهد داشت اما اگر اقدام نظامی برای متوقف کردن پرتاب دایمی راکت ها ضروری باشد، اسرائیل از هیچ کاری برای دفاع از مردمش پرهیز نخواهد کرد

 35. یک مرد ساکن غزه به پل داناهار، خبرنگار بی بی سی در غزه گفته است که او "خانه و کاشانه‌اش را ترک نخواهد کرد، چون قبلا یک بار چنین اشتباهی در سال 1948 شده است."

 36. رادیو اسرائیل می گوید رئیس دستگاه اطلاعات مصر به زودی آتش بس را در یک کنفرانس خبری مشترک با مقامات حماس اعلام می کند

 37. پل داناهار، خبرنگار بی بی سی در غزه می گوید به رغم هشدارهای اسرائیل به ساکنان بیت لاهیا در غزه برای ترک منازلشان، بسیاری چراغ‌های منازل هنوز روشن است

 38. یک منبع در جهاد اسلامی به خبرگزاری فرانسه کفته است که برای اعلام آتش بس، نشست خبری مشترکی توسط حماس و جهاد اسلامی با حضور نمایندگان مصر برگزار خواهد شد

 39. خبر فوری

  جان دانیسون، خبرنگار بی بی سی در غزه از شنیده شدن صدای انفجاری مهیب در غزه خبر داد

   

 40. حزب آزادی وعدالت شاخه سیاسی اخوان المسلمین، می گوید که توافق آتش بس، نیم ساعت پیش بین حماس و اسرائیل امضا شد

 41. رادیو اسرائیل می گوید رئیس دستگاه اطلاعات مصر به زودی آتش بس را در یک کنفرانس خبری مشترک با مقامات حماس اعلام می کند

 42. مقام‌های اسرائیلی می گویند یک نفر در شهر اشکلون در حنوب این کشور به دلیل "برخورد مستقیم با راکت" زخمی شده است

 43. شهر ریشون لتسیون در استان مرکزی اسرائیل هدف راکت فلسطینی ها هدف قرار گرفت

 44. مقامات حماس می گویند، توافق آتش بس بین حماس واسرائیل ساعت هفت شب به وقت گرینوچ رسما اعلام خواهد شد

 45. اسامه حمدان، از اعضای ارشد حماس به بی بی سی گفت مذاکرات کماکان در جریان است و برخی موارد دشوار میان طرفین حل و فصل شده اند اما در عین حال ما آماده هستیم تا از مردممان دفاع کنیم.

 46. جان دانیسون، خبرنگار بی بی سی در غزه می گوید که منابع موثق فلسطینی به او گفته اند که توافق نامه آتش بس تا زمانی که رئیس جمهوری مصر آن را اعلام نکرده، نهایی نیست

 47. خبرنگاران بی بی سی در غزه می گویند به دنبال پخش اعلامیه های ارتش اسرائیل، صدها فلسطینی در حال ترک منازل خود هستند اما بسیاری ترجیح داده اند که در منازل خود باقی بمانند

 48. کامبیز فتاحی، خبرنگار بی بی سی فارسی در بیت المقدس که به غزه سفر کرده می گوید دولت اسرائیل هنوز توافق آتش بس را تایید نمی کند

 49. آلیستر برت، معاون وزیر خارجه بریتانیا با محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی برای بررسی اوضاع غزه دیدار کرده است

 50. یک مقام اسرائیلی گفته است که کشورش تا زمانی که پرتاب راکت ها متوقف نشود، به عملیات خود ادامه خواهد داشت

 51. یک منبع نزدیک به هیات مذاکره کننده حماس گفته است که مذاکرات برای آتش بس میان حماس و اسرائیل در مراحل پایانی است اما حماس درخواست کرده که تمام گذرگاه‌ها باز نگه داشته شوند.

 52. مارک رگف، سخنگوی دولت اسرائیل به سی ان ان گفته که توافق نامه آتش بس هنوز نهایی نشده است

 53. رسانه های محلی فلسطینی می گویند دو فیلمبردار شبکه تلویزیونی الاقصی حماس در میان شش نفری هستند که در حمله هوایی اسرائیل به غزه کشته شدند.

 54. تازه ترین آمار از وزارت بهداشت دولت حماس در غزه حاکی از آن است که از زمان آغاز درگیری ها، 126 نفر کشته شده و هزار نفر زخمی شده اند

 55. وزارت بهداشت دولت مستقر در غزه می گوید که امروز 18 نفر از جمله سه کودک و دو خبرنگار شبکه تلویزیونی الاقصی کشته شده اند.

 56. غروب خورشید در غزه و انتظار برای اعلام توافق نامه آتش بس

 57. روزنامه هاآرتص به نقل از ارتش اسرائیل می گوید امروز، سه شنبه 147 راکت توسط پیکارجویان مستقر در غزه به سوی اسرائیل شلیک شده است. 51 موشک توسط سیستم دفاع موشکی رهگیری شده و 94 راکت در اسرائیل منفجر شده است.

 58. خبرنگاران بی بی سی در غزه و جنوب اسرائیل می گویند طی یک ساعت گذشته صدای انفجار و پرتاب راکت و موشک شنیده نشده است. توافق نامه آتش بس میان طرفین هنوز اعلام نشده است.

  .

 59. بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل در جلسه مطبوعاتی مشترک با بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل، گفت اسرائیل طرفدار راه حلی برای صلح بلند مدت است، اما برای دفاع از خود به هر اقدام لازم دست می‌زند.

 60. شیمون پرز، رییس جمهور اسرائیل، در کنفرانس مطبوعاتی خود می‌گوید اسرائیل ترجیح می‌دهد که مشکلاتش را از طریق گفتگو حل کند و نه از طریق شلیک.

 61. خبر فوری

  شلیک راکت از غزه یک سرباز اسرائیلی در اشکول را کشت. این اولین نظامی اسرائیلی است که در این درگیری‌ها می‌میرد.

 62. شبکه دوی اسرائیل می‌گوید توافق آتش‌بس امشب ساعت نه، به وقت محلی، اعلام خواهد شد. مقامات رسمی این موضوع را تایید نکرده‌اند.

 63. خبر فوری

  اسرائیل حمله سنگین به غزه را از سر گرفته است.

 64. مشخص نیست که این حملات تازه پیش از برقراری آتش‌بس انجام می‌گیرند و یا برعکس، نشانه‌ای از آن هستند که توقف خشونت‌ها به زودی ممکن نیست.

 65. گزارش شده است که ایهود باراک، وزیر دفاع اسرائیل در جلسه ای پست درهای بسته گفته است که اسرائیل خواهان یک آتش بس آزمایشی 24 ساعته است تا ببیند آیا حماس قدرت حفظ آتش بس را دارد یا نه.

 66. یک مقام عالیرتبه اتحادیه اروپا در بروکسل به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفته است که آتش بس میان اسرائیل و حماس شامل توقف حملات هوایی اسرائیل و "کشتار هدفمند" پیکارجویان فلسطینی در غزه توسط اسرائیل، بازگشایی گذرگاه های مرزی غزه و پایان حملات راکتی از غزه به اسرائیل خواهد بود.

 67. هاآرتص و سایر منابع خبری اسرائیل از کشته شدن یک غیرنظامی اسرائیلی در اثر حملات راکتی پیکارجویان فلسطینی خبر می دهند.

 68. یک سخنگوی حماس به بی بی سی گفته است که پیش‌نویس توافقنامه آتش بس به اسرائیل ارائه شده و حماس در انتظار پاسخ اسرائیل است.

 69. کامبیز فتاحی، خبرنگار بی بی سی فارسی در غزه: هیلاری کلینتون که به اسرائیل سفر کرده است در کنفرانس خبری مشترک با بنیامین نتانیاهو بر تامین امنیت اسراییل و بهبود وضع مردم غزه تاکید کرد.

 70. گزارش ها از کشته شدن سه روزنامه نگار در حملات امروز اسرائیل به غزه حکایت دارد. کشته شدگان دو فیلمبردار شبکه تلویزیونی الاقصاء و یک کارگردان برنامه های آموزشی شبکه القدس هستند.

 71. ارتش اسرائیل به خبرنگاران در غزه هشدار داده است که خود را از فعالیت ها و تجهیزات حماس دور نگه دارند.

 72. هیلاری کلینتون: کشته شدن هر غیرنظامی، چه اسرائیلی و چه فلسطینی، و مجروح شدن آنها قلب ما را می شکند... به همه کسانی که عزیزانشان را از دست داده اند صمیمانه تسلیت می گویم.

 73. هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا پس از اسرائیل به رام الله در کرانه باختری رود اردن و قاهره سفر می کند.

 74. مارک رگو، سخنگوی دولت اسرائیل به برنامه نیوزآور بی بی سی گفت که اسرائیل به آتش بس موقتی علاقه ای ندارد. "شکی ندارم که حماس خیلی هم از اینکه بتواند موقتا نفسی بکشد خوشحال می شود. مدتی به گفت و گو بگذرد تا آنها بتوانند استراحت کنند و خودشان را دوباره تجهیز کنند و ما هفته بعد یا ماه بعد دوباره شاهد حملات موشکی به اسرائیل باشیم. ما علاقه ای به این نداریم".

 75. هیلاری کلینتون و بنیامین نتانیاهو. وزیر امور خارجه آمریکا فردا عازم کرانه غربی رود اردن و مصر است

 76. در طول روز سه شنبه در مورد احتمال دست یابی به آتش بس میان اسرائیل و حماس، به ویژه توسط منابع مصری و فلسطینی ابراز امیدواری شد، اما چنین توافقی به دست نیامد. هیأتی از وزیران کشورهای عضو اتحادیه عرب امروز از غزه دیدار کردند. وزیر امور خارجه آمریکا به اسرائیل رفت و فردا به سرزمین های فلسطینی و مصر سفر خواهد کرد. گزارش ها از ادامه حملات شبانه اسرائیل به غزه حکایت دارد.

نکات مهم

به روز شده: 20 نوامبر 2012
 • مقامات حماس و مسئولان مصری امیدوار بودند که تا نیمه شب به وقت محلی توافق آتش بس حاصل شود. اکنون بعضی گزارش ها از احتمال به تعویق افتادن آتش بس حکایت دارد.
 • دبیرکل سازمان ملل و وزیر امور خارجه آمریکا در تلاش برای فرونشاندن بحران به اسرائیل سفر کردند.
 • بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل گفته است که حمله زمینی احتمالی اسرائیل به غزه تنش را به شکل خطرناکی افزایش خواهد داد
 • شورای امنیت سازمان ملل صدور قطعنامه‌ای را بررسی می‌کند که خواستار توقف حملات از دو طرف و توجه به نیازهای بشردوستانه می‌شود

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.