نتانیاهو: در صورت لزوم آماده عملیات نظامی بیشتر هستیم

به روز شده:  19:56 گرينويچ - سه شنبه 20 نوامبر 2012 - 30 آبان 1391
بنیامین نتانیاهو و هیلاری کلینتون

هیلاری کلینتون در دیدار با نتانیاهو بر لزوم یافتن راه حلی طولانی مدت تاکید کرد

منابع مصری و فلسطینی هردو می‌گویند که آتش بس در راه است. در عین حال نخست وزیر اسرائیل در جمع خبرنگاران گفت که در صورت لزوم او آماده انجام عملیات بیشتر هم هست.

بنیامین نتانیاهو که میزبان هیلاری کلینتون، وزیر خارجه آمریکاست، در برابر خبرنگاران گفت که او از راه حل دیپلماتیک برای حل مناقشه بین اسرائیل و حماس حمایت می کند و اضافه کرد که او آماده هست تا در صورت لزوم عملیات بیشتری را در غزه انجام دهد.

خانم کلینتون در این نشست گفت که هدف از گفتگوها باید رسیدن به راه حلی بلند مدت باشد تا ثبات را به منطقه باز گرداند.

وزیر خارجه آمریکا گفت که باید تلاش کرد تا هر دو طرف اسرائیلی و فلسطینی امنیت داشته باشند.

پیشتر یک سخنگوی حماس نیز در قاهره گفت که آتش بس نیمه شب سه شنبه، ٢٠ نوامبر (۳۰ آبان) به وقت محلی اعلام خواهد شد.

محمد مرسی رئیس جمهوری مصر هم گفته بود که انتظار دارد اسرائیل امشب به حملات هوایی خود پایان بدهد.

اسرائیل تاکنون هیچ واکنشی به این خبر نشان نداده است اما طرح حمله زمینی را فعلا مسکوت گذاشته است.

پیشتر اسرائیل با پخش اعلامیه‌هایی از ساکنین روستایی شمال، جنوب و شرق غزه خواسته بود که برای مصون ماندن از حملات هوایی به مناطق مرکزی شهر غزه بروند.

در این اعلامیه‌ها نوشته شده است "نیروهای دفاعی اسرائیل هیچ یک از شما را هدف قرار نمی‌دهد و نمی‌خواهد که به شما یا افراد خانواده شما آسیبی وارد آید . از شما می‌خواهیم که به منظور حفظ امنیت خود خانه‌های خود را هرچه زودتر تخلیه و به مرکز شهر غزه بروید."

اسرائیل برای قبول آتش بس، خواسته است تا حماس متعهد شود از این پس از موشک پرانی به سوی اسرائیل خودداری خواهد کرد و حماس نیز شرط برقراری آتش بس را خاتمه محاصره اقتصادی غزه دانسته است.

یک پسربچه فلسطینی به ویرانه خانه خود پس از بمباران اسرائیل است

مقامات اسرائیلی می‌گویند که هنوز به توافق نهایی برای برقراری آتش‌بس نرسیده‌اند.

به گفته خبرنگاران با این که اسرائیل امروز به چند حمله هوایی دست زد اما از شدت حملات کاسته شده بود.

به گفته یک سخنگوی نظامی اسرائیل دریکی از این حملات مستقیما دو شبه نظامی فلسطینی هدف قرار گرفتند.

این سخنگو افزود که ۹۰ موشک از غزه به سوی اسرائیل پرتاب شده است که سیستم دفاعی اسرائیل ۵۰ موشک را ردیابی و منهدم کرده است. پنج سرباز اسرائیلی هم در این موشک پرانی‌ها مجروح شده اند.

اما سخنگوی اسرائیل نگفت کجا این حمله صورت گرفته است.

در همین حال خبرنگاران داخلی غزه می گویند که نیروهای حماس شش نفر را که مظنون به همکاری با اسرائیل بوده‌اند به قتل رسانده‌اند.

یک شاهد عینی به خبرگزاری فرانسه گفته است که "مینی بوس حامل نفرات حماس در یک محله ایستاد و سرنشینان آن شش نفر را بدون خارج شدن ازخودرو به ضرب گلوله کشتند."

اسرائیل هدف خود از حمله به غزه را نابودی تجهیزات موشکی گروه های فلسطینی و نابودی "زیر ساخت‌های" عملیاتی آنان اعلام کرده و برخی ناظران فلسطینی نیز گفته بودند تا اسرائیل به هدف های خود دست نیابد، به حملات خود خاتمه نمی دهد.

دریکی از تازه ترین اظهارات خود بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل گفته است "اگر تلاش‌های بین المللی منجر به یافت یک راه حل دراز مدت شود اسرائیل با اشتیاق از آن استقبال خواهد کرد."

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.