رسیدگی به پرونده 'کفرگویی' دختر پاکستانی متوقف شد

به روز شده:  13:33 گرينويچ - سه شنبه 20 نوامبر 2012 - 30 آبان 1391

دادگاهی در پاکستان که به اتهام کفرگویی یک دختر نوجوان رسیدگی می کرد، اعلام کرد که پرونده او بسته شده است.

پیشتر رمشا مسیح، دختر چهارده ساله مسیحی در برابر سپردن وثیقه از زندان آزاد شده بود و اکنون مخفی است.

سابقه این پرونده به اظهارات یکی از همسایگان مسلمان خانواده رمشا مسیح باز می گردد که مدعی شده بود رمشا را در حال سوزاندن اوراقی از قرآن مشاهده کرده است.

در پی انتشار این خبر، گروهی از مسلمانان محل در برابر پاسگاه پلیس محلی اجتماع کردند و خواستار اقدام فوری علیه رمشا مسیح شدند.

گفته می شود که سن هوشی این دختر پائین تر از چهارده سال است.

بازداشت و پیگرد رمشا مسیحی واکنش های گسترده ای را در سطح جهانی در پی آورد و برخی از سازمان های مدافع حقوق بشر مجازات یک دختربچه با توانایی ذهنی محدود را مورد انتقاد قرار دادند.

در داخل پاکستان هم گروه های مدافع حقوق بشر و حقوق کودکان و برخی از تشکل های سیاسی و اجتماعی، قوانین مربوط به اهانت به اسلام را بیش از اندازه سختگیرانه و مغایر معیارهای قابل قبول در جهان امروز توصیف کردند و خواستار اصلاح این قوانین شدند.

قانون مجازات کیفری در پاکستان تصریح دارد که "اگر کسی عمدا به قرآن یا جزء یا تلخیصی از آن آسیب برساند، آن را ضایع یا به آن توهین کند یا آن را به شکلی اهانت آمیز یا برای مقاصد غیرمجاز به کار گیرد به مجازات حبس ابد محکوم می شود".

وکیل مدافع رمشا می گوید که بازداشت او سوءاستفاده آشکار از قوانین پاکستان بوده است.

شاکی این دختر که یک روحانی مسلمان است اکنون به اتهام جعل سند علیه رمشا مسیح تحت پیگرد قرار دارد.

خانواده رمشا که تهدیدات زیادی دریاف کرده بودند اکنون مخفی شده اند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.