آتش بس اسرائیل و حماس آغاز شد

به روز شده:  17:52 گرينويچ - چهارشنبه 21 نوامبر 2012 - 01 آذر 1391
وزرای خارجه مصر و آمریکا

خبر دستیابی به توافق آتش بس را ابتدا وزیر امور خارجه مصر در کنفرانس خبری مشترک با وزیر امور خارجه آمریکا اعلام کرد

اسرائیل و حماس با آتش‌بس برای پایان دادن به خشونت‌های چند روز اخیر که منجر به کشته شدن نزدیک به ۱۶۰ نفر شد، توافق کرده‌اند.

با آغاز اجرای آتش بس از ساعت ۱۹ به وقت گرینویچ، مردم غزه به شادی پرداخته اند و صدای تیراندازی هوایی (به نشانه شادمانی) در سراسر این منطقه شنیده می شود.

آمریکا از این آتش بس که به پیشنهاد و با تلاش مصر برقرار شد، استقبال کرده است.

دفتر رئیس جمهور آمریکا گفته است که باراک اوباما به بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل توصیه کرده بود که پیشنهاد مصر را بپذیرد.

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا از نقش مصر در دستیابی به آتش بس تجلیل کرد.

نخست وزیر اسرائیل در یک کنفرانس خبری مشترک با وزیر دفاع و وزیر امور خارجه این کشور شرکت کرد و گفت که با آقای اوباما توافق کرده است که اسرائیل و آمریکا برای متوقف کردن قاچاق تسلیحات به غزه، از جمله توسط ایران، همکاری کنند.

ایهود باراک، وزیر دفاع اسرائیل هم گفت که این کشور به همه اهداف نظامی خود در عملیات در غزه دست یافت و اکنون حماس را مسئول حفظ آتش بس می داند.

پیش از آغاز آتش بس دو طرف برای دقایقی بر شدت حملات خود علیه طرف مقابل افزودند.

جهاد اسلامی و حماس اعلام کردند که پیش از آغاز آتش بس، به سوی اهدافی در اسرائیل راکت پرتاب کرده اند.

ارتش اسرائیل هم می گوید که چند تونل و پرتابگر زیرزمینی راکت و تعدادی از پیکارجویان فلسطینی را در آخرین دقایق هدف قرار داده است.

امروز صبح در تل‌آویو، بمبی در یک اتوبوس منفجر شد و چندین نفر را زخمی کرد.

در حملات امروز اسرائیل علیه غزه نیز ۱۳ نفر کشته شدند.

ابتدا وزیر امور خارجه مصر خبر توافق‌نامه آتش بس میان حماس و اسرائیل را در جریان نشست خبری مشترک با هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا اعلام کرد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.