انفجار در اتوبوس اسرائیلی چند نفر را زخمی کرد

به روز شده:  14:42 گرينويچ - چهارشنبه 21 نوامبر 2012 - 01 آذر 1391
اتوبوس بمب گذاری شده

حماس مسئولیت بمب گذاری تل آویو را بر عهده نگرفته اما این حادثه وضعیتی دشوار را دشوارتر کرده است

همزمان با ادامه تلاش های بین المللی برای برقراری آتش بس در درگیری نظامی ارتش اسرائیل و گروه حماس، انفجار بمب در اسرائیل چند زخمی برجای گذاشته است.

روز چهارشنبه، ١ آذر (٢١ نوامبر)، پلیس اسرائیل گزارش کرد که در یک اتوبوس شهری در یکی از خیابان های پر رفت و آمد شهر واقع در نزدیکی ستاد ارتش در شهر تل آویو بمبی منفجر شده و دست کم ده نفر را زخمی کرده است.

پس از انفجار این بمب، ماموران پلیس عملیاتی را برای یافتن عامل بمب گذاری به اجرا گذاشتند و از جمله به ایجاد پست های بازرسی در نقاط مختلف شهر مبادرت کردند.

رئیس پلیس تل آویو به رادیو اسرائیل گفت که "ما تقریبا اطمینان داریم که این انفجار ناشی از عملیات تروریستی بوده" و افزود که جراحت دست کم سه تن از مجروحان این حادثه نسبتا جدی است.

در پی انتشار خبر انفجار تل آویو، افراد مسلح در غزه به نشانه شادمانی به تیراندازی هوایی پرداختند و بلندگوهای مسجدها با خرسندی، وقوع این حادثه را به آگاهی مردم رساندند و تلویحا آن را به فعالان گروه حماس نسبت دادند.

گروه حماس ارتباط با سازماندهی و اجرای این بمب گذاری را تایید نکرده اما سخنگوی این گروه از چنین اقداماتی استقبال کرده و آن را "واکنشی به جنایات مستمر اشغالگران [اسرائیل] علیه غیرنظامیان در نوارد غزه" دانسته است.

خانه بمباران شده در غزه

سخنگوی حماس بمب گذاری اخیر را واکنشی به "جنایات" اسرائیل علیه غیرنظامیان در غزه دانسته است

بمب گذاری غزه در حالی گزارش می شود که تلاش های دیپلماتیک برای برقراری آتش بس در یک هفته درگیری بین اسرائیل و حماس ادامه داشته است.

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا که در منطقه به سر می برد، با سفر مکرر بین بیت‌المقدس و مقر تشکیلات خودگردان فلسطینی در کرانه باختری رود اردن، کوشیده است تا زمینه موافقت اسرائیل و گروه حماس با آتش بس را فراهم کند.

خانم کلینتون با نخست وزیر اسرائیل و رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی ملاقات کرده اما ایالات متحده جنبش حماس را یک گروه تروریستی می داند و از برقراری تماس رسمی با آن خودداری می کند.

امید به آتش بس

قرار است وزیر امور خارجه آمریکا برای گفتگو با مقامات مصر، عازم قاهره شود.

دولت مصر، به دلیل ارتباطی که با اسرائیل داشته و همچنین رابطه رهبری اسلامگرای آن با حماس، نقش عمده ای در تلاش برای برقراری آتش بس در درگیری یک هفته ای اسرائیل و فلسطینیان ایفا کرده است.

روز گذشته، گزارش هایی از توافق اسرائیل و حماس با آتش بس پیشنهادی مصر انتشار یافت اما این گزارش ها تایید نشد و نشانه ای از توقف درگیری نیز مشاهده نشده است.

عباس و کلینتون

وزیر خارجه آمریکا برای کمک به برقراری آتش بس به منطقه سفر کرده است

در طول شب گذشته و روز چهارشنبه، حملات اسرائیل به هدف هایی در نوار غزه و همچنین، پرتاب موشک فلسطینیان از غزه به داخل خاک اسرائیل ادامه داشته است.

دولت اسرائیل شرط برقراری آتش بس را تعهد حماس به جلوگیری از موشک پرانی به سوی اسرائیل اعلام کرده در حالیکه مقامات حماس نیز گفته اند آتش بس باید با خاتمه محاصره اقتصادی غزه همراه شود.

وقوع انفجار روز چهارشنبه شرایط دشوار کنونی را دشوارتر کرده و به خصوص، نگرانی اسرائیل در مورد شروع مجدد بمب گذاری گروه های تندرو فلسطینی از جمله حماس در شهرهای اسرائیل را شدت بخشیده است.

در ماه دسامبر سال ٢٠٠٨ میلادی، دولت اسرائیل در واکنش به موشک پرانی جنبش حماس و با متهم کردن این جنبش و گروه های وابسته به آن به سازماندهی و اجرای "حملات تروریستی" از جمله بمب گذاری انتحاری علیه غیرنظامیان، عملیات گسترده هوایی، دریایی و زمینی را علیه نوار غزه به اجرا گذاشت.

"جنگ غزه" تا اواسط ماه ژانویه به طول انجامید و تلفات و خسارات گسترده ای را به فلسطینیان ساکن نوار غزه وارد آورد.

نگرانی اسرائیل

خانه آسیب دیده اسرائیلی

موشک پرانی حماس تلفات و خساراتی را در اسرائیل به بار آورده است

از زمان پایان جنگ غزه در سال ۲۰۰۸ میلادی، از تعداد و دامنه اقداماتی مانند بمب گذاری و حملات انتحاری در داخل اسرائیل به طور چشمگیری کاسته شد. هر چند، به گفته منابع اسرائیلی، موشک پرانی از غزه ادامه داشت و انگیزه حملات جاری ارتش اسرائیل به غزه شد.

اگرچه ارتش اسرائیل گفته است که در عملیات اخیر در غزه، تنها افراد و مراکز مرتبط با حملات موشکی را مورد حمله قرار می دهد و پیشاپیش، ساکنان غزه را از هدف حملات خود مطلع می سازد، اما این حملات باعث وارد شدن تلفات غیرنظامیان و آسیب به ساختمان ها و تاسیسات غیرنظامی نیز شده است. تا کنون کشته شدن یکصد و سی فلسطینی و پنج اسرائیلی در جریان درگیری های یک هفته گذشته تایید شده است.

بعد از ظهر سه شنبه، گزارش های تایید نشده ای از توافق حماس با طرح آتش بس پیشنهادی مصر انتشار یافت اما اسرائیل به این گزارش های واکنشی نشان نداد.

امید می رفت که روز چهارشنبه، دو طرف موافقت خود را با طرح آتش بس اعلام دارند و بمب گذاری تل آویو باعث تشدید نگرانی در این مورد شده است که شاید اسرائیل مواضع سختگیرانه تری را در قبال قبول آتش بس اتخاذ کند.

در واکنش به بمب گذاری اخیر، ییتزاک آهاراونوویچ، وزیر امنیت داخلی اسرائیل، به رادیو اسرائیل گفته است که "این بمب گذاری نشانه چه آینده ای برای آتش بس می تواند باشد؟ من اظهار نظر در این زمینه را به مقامات ارشد دولتی واگذار می کنم اما به نظر من، چنین حملاتی به برقراری آتش بس کمک نمی کند."

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.