بیم و امید در پی آتش بس

به روز شده:  01:22 گرينويچ - پنج شنبه 22 نوامبر 2012 - 02 آذر 1391

حماس و اسراییل هر دو خود را پیروز معرکه ای می دانند که دست کم ۱۵۰ کشته در غزه و پنج کشته در اسراییل بر جای گذاشت.

دقایقی پس از اعلام آتش بس، در غزه صدای الله اکبر از بلندگوی مساجد بلند شد و طرفداران حماس و سایر گروه‌های فلسطینی تیراندازی هوایی را آغاز کردند.

هم حماس و هم اسراییل خود را پیروز معرکه‌ای می‌دانند که حداقل ۱۵۰ کشته در غزه و پنج کشته در اسراییل برجای گذاشت.

صرف نظر از اینکه کدام طرف به هدفش رسیده یا اصلا این آتش بس دوام خواهد آورد یا نه، فعلا مردم در دو سوی مرز از توقف هشت روز درگیری خوشحالند - به خصوص در غزه که خسارات وارده به مراتب سنگین‌تر بوده است.

معین مشتهی، ‌ پیرمرد فلسطینی، صبح چهارشنبه دفتر شرکت مسافرتی‌اش در خیابان یارموک غزه را در پی بمباران اسراییل، در هم ریخته و شیشه شکسته دید.

معین مشتهی می‌گوید: ‌ "این دفتر یک مکان غیرنظامی است. ما برای توریست‌ها کار می‌کنیم. مردم را حج می‌فرستیم - به مکه."

دفتر مسافرتی معین مشتهی شهروند غزه در حملات اسراییل به شدت آسیب دیده است.

ساختمان شرکت آقای مشتهی رو به روی یک مجتمع دولتی حماس در مرکز شهر قرار دارد که توسط هواپیماهای اسراییلی با خاک یکسان شده بود.

در این حمله تقریبا تمام ساختمان‌های مجاور از جمله بانک سرمایه گذاری فلسطین و شرکت آقای مشتهی به شدت آسیب دید .

تردید به نتیجه آتش بس

برخلاف معین مشتهی شهروند فلسطینی عده ای در غزه تفاهم آتش بس را چندان مهم نمی‌دانند چرا که اسراییل درباره مهم ترین درخواست آنها یعنی پایان حصر غزه تعهدی نداده است.

راجی صورانی مدیر مرکز فلسطینی حقوق بشر در غزه می‌گوید: "آتش بس می‌تواند منعقد شود اما دوام نخواهد آورد، دو طرف انگیزه و تسلیحات خود را برای دور بعدی خشونت‌ها حفظ خواهند کرد."

اسراییل می‌گوید با حمله هوایی گسترده‌ ضربات سنگینی به حماس و متحدانش وارد کرده، با این وجود ارتش این کشور نتوانست حملات راکتی به خاکش را با بمباران سنگین به طور کامل متوقف کند؛ حتی فلسطینی ها توانستند روز آخر درگیری ها بمب گذاری را نیز به تل آویو بفرستند.

میدان آزمایش

اسراییل توانست سیستم دفاع موشکی خود را در درگیری های هشت روزه محک بزند

مهدی عبدالهادی، پژوهشگر فلسطینی در بیت المقدس بر این باور است که بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر ‌اسراییل در هشت روز گذشته چند چیز را محک زد.

او می‌گوید: "نتانیاهو می‌خواهد توان نظامی حماس در غزه و راکت‌های دریافتی این گروه از ایران را ارزیابی کند تا برای جنگ آینده با ایران آماده شود، توان نظامی حماس را نابود کند، اسلامگرایان مصر رامحک بزند و هم زمان ببیند مصر به عنوان میانجی عمل می‌کند یا موضعش درباره پیمان صلح کمپ دیوید، صحرای سینا یا گذرگاه رفح تغییر کرده است."

در هشت روز گذشته اسراییل سیستم دفاع موشکی کوتاه بردش را که به گنبد آهنین شهره است آزمایش کرد. با این دیدگاه واکنش غرب به ویژه رییس جمهوری آمریکا نیز در تل آویو زیر ذره بین اسراییل بوده است. در درگیری های اخیر باراک اوباما به جز تهاجم زمینی از تمام اقدامات اسراییل علیه حماس و غزه حمایت کرد.

شاید به همین خاطر باشد که پس از پذیرش آتش بس از سوی نخست وزیر اسراییل کاخ سفید اعلام کرد که به کنگره برای کمک مالی بیشتر به سیستم دفاع هوایی اسراییل به ویژه سیستم گنبد آهنین درخواست خواهدکرد.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.