برنده و بازنده جنگ غزه کیست؟

به روز شده:  10:33 گرينويچ - پنج شنبه 22 نوامبر 2012 - 02 آذر 1391
آتش بس در غزه

برقراری آتش بس شادمانی هر دو سوی مرز را به همراه آورد

دقایقی پس از اعلام آتش بس، صدای الله اکبر از بلندگوی مساجد غزه بلند شد و طرفداران حماس و سایر گروه‌های فلسطینی به نشانه شادمانی، تیراندازی هوایی را آغاز کردند.

در این میان، هم حماس و هم اسراییل خود را پیروز معرکه‌ای می‌دانند که حداقل ۱۵۰ کشته در غزه و پنج کشته در اسراییل برجای گذاشته است.

صرفنظر از اینکه کدام طرف به هدفش رسیده یا اصلا این آتش بس دوام خواهد آورد یا نه، فعلا مردم در دو سوی مرز از توقف هشت روز درگیری خوشحالند - به خصوص در غزه که تلفات و خسارات سنگین تری به غیزنظامیان وارد شده است.

معین مشتهی، ‌ پیرمرد فلسطینی، صبح چهارشنبه دفتر آژانس مسافرتی‌اش در خیابان یارموک غزه را دید که در پی بمباران اسراییل، در هم ریخته و شیشه هایش شکسته بود.

معین مشتهی می‌گوید: ‌"اینجا یک مکان غیرنظامی است. ما برای توریست‌ها کار می‌کنیم. مردم را به حج می‌فرستیم - به مکه."

ساختمان شرکت آقای مشتهی رو به روی یک ساختمان متعلق به دولت حماس در مرکز شهر غزه قرار دارد که توسط هواپیماهای اسراییلی با خاک یکسان شده بود.

در حمله به این ساختمان اداری، تقریبا به تمام ساختمان‌های مجاور از جمله بانک سرمایه گذاری فلسطین و شرکت آقای مشتهی هم آسیب شدید وارد آمد.

تردید به نتیجه آتش بس

با وجود برقراری آتش بس، بعضی ساکنان غزه تفاهم آتش بس را چندان مهم نمی‌دانند و می گویند که اسراییل در مورد مهم ترین درخواست آنها یعنی پایان حصر غزه تعهدی نداده است.

آزمودنی‌های نتانیاهو

"نتانیاهو می‌خواسته توان نظامی حماس در غزه و موشک هایی را که این گروه از ایران دریافت کرده ارزیابی کند تا برای جنگ آینده با ایران آماده شود؛ توان نظامی حماس را نابود کند؛ اسلامگرایان مصر را محک بزند و ببیند مصر به عنوان میانجی عمل می‌کند یا موضعش درباره پیمان صلح کمپ دیوید، صحرای سینا یا گذرگاه رفح تغییر کرده است"

مهدی عبدالهادی، پژوهشگر فلسطینی

راجی صورانی، مدیر مرکز فلسطینی حقوق بشر در غزه می‌گوید: "آتش بس می‌تواند منعقد شود اما دوام نخواهد آورد، دو طرف انگیزه و تسلیحات خود را برای دور بعدی خشونت‌ها حفظ خواهند کرد."

اسراییل می‌گوید با حمله هوایی گسترده‌ ضربات سنگینی به حماس و متحدانش وارد کرده، با این وجود ارتش اسراییل نتوانست با بمباران سنگین حملات موشکی به خاکش را به طور کامل متوقف کند. همچنین درروز آخر درگیری فلسطینی‌ها به تل آویو بمبگذار هم فرستادند.

مهدی عبدالهادی، پژوهشگر فلسطینی در بیت المقدس بر این باور است که بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر ‌اسراییل در هشت روز گذشته چند چیز را محک زد.

او می‌گوید: "نتانیاهو می‌خواسته توان نظامی حماس در غزه و موشک هایی را که این گروه از ایران دریافت کرده ارزیابی کند تا برای جنگ آینده با ایران آماده شود؛ توان نظامی حماس را نابود کند؛ اسلامگرایان مصر را محک بزند و ببیند مصر به عنوان میانجی عمل می‌کند یا موضعش درباره پیمان صلح کمپ دیوید، صحرای سینا یا گذرگاه رفح تغییر کرده است."

در هشت روز گذشته اسراییل همچنین سیستم دفاع ضد موشکی کوتاه برد خود، موسوم به گنبد آهنین،- را بار‌ها آزمایش کرد.

آقای نتانیاهو همچنین توانست واکنش غرب به ویژه باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا را نیز بسنجد که، با وجود اختلاف نظر با او، از تمام اقدامات دیگر اسرائیل علیه حماس در غزه، به استثنای عملیات زمینی، حمایت کرد.

پس از پذیرش آتش بس از سوی نخست وزیر اسراییل، دفتر رئیس جمهوری آمریکا اعلام کرد که از کنگره خواهد خواست کمک مالی بیشتری را جهت بهبود سیستم دفاعی "گنبد آهنین" در اختیار اسرائیل قرار دهد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.