عزاداران شیعه در پاکستان هدف حمله انتحاری قرار گرفتند

به روز شده:  08:01 گرينويچ - پنج شنبه 22 نوامبر 2012 - 02 آذر 1391
انفجار راولپندی

عملیات انتحاری راولپندی دسته عزادارن شیعه را هدف قرار داد و تلفات سنگینی برجای گذاشت

همزمان با برگزاری اجلاس سران کشورهای عضو گروه "دی ٨" در پاکستان، حمله به عزاداران شیعه در این کشور تلفاتی برجای گذاشته است.

منابع پلیس شهر راولپندی، در مجاورت اسلام آباد، پایتخت پاکستان، اعلام کرده اند که یک دسته عزاداران شیعه هنگام توقف در مقابل یک پاسگاه ایست و بازرسی نیروهای امنیتی، هدف انفجار انتحاری قرار گرفت که در نتیجه آن، دست کم بیست و سه نفر کشته شدند.

علاوه بر کشته شدگان این حمله انتحاری، بیش از شصت تن دیگر، از جمله تعدادی زن و هشت کودک نیز زخمی شده اند که وضع برخی زخمی های این حادثه وخیم گزارش شده است.

یک روزنامه پاکستانی به نقل از پلیس راولپندی گزارش کرده است که فرد مهاجم در نظر داشت وارد دسته عزاداری شود و هنگامی که ماموران پلیس مانع شدند، جلیقه انفجاری همراه خود را منفجر کرد.

در پاکستان هم، مانند بسیاری دیگر از کشورها، برخی از شیعیان به مناسبت ایام محرم به عزاداری می پردازند و علاوه بر تجمع در مراکز دینی، "دستجات" عزادار هم در خیابان ها و اماکن عمومی حرکت می کنند و به اجرای مراسم سوگواری خاص خود می پردازند.

حمله به تجمع شیعیان در پاکستان به خصوص در جریان اجرای مراسم عزاداری حادثه ای بی سابقه نیست و گروه های تندرو سنی مسئول آن شناخته می شوند. در گذشته، این نوع حملات گاه به انتقام جویی متقابل شیعیان تندرو هم منجر شده و قربانیانی از هر دو طرف گرفته است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، احسان الله احسان، سخنگوی طالبان پاکستانی، گفته است که این گرون مسئولیت این حملات و همچنین حمله به نیروهای امنیتی در منطقه شمال غرب پاکستان را برعهده می گیرد.

سخنگوی طالبان پاکستانی مراسم عزاداری محرم به سبک شیعیان را "هتک حرمت" پیامبر اسلام توصیف کرده و شرکت کنندگان در چنین مراسمی را مستوجب مجازات دانسته است.

زخمی ها حادثه

تعدادی زن و کودک نیز در میان کشته شدگان و زخمی های عملیات خشونت آمیز روز گذشته بودند

حمله راولپندی پر تلفات ترین حمله به شیعیان از روز ١٨ فوریه سال جاری در یکی از شهرک های عمدتا شیعه نشین منطقه کرم در شمال غرب پاکستان است که سی و یک کشته برجای گذاشت.

در پی حمله اخیر به عزاداران شیعه، آصف علی زرداری، رئیس جمهوری، و سایر مقامات پاکستانی این اقدام را به شدت محکوم کردند و راجه پرویز اشرف، نخست وزیر این کشور، گفت که تروریست ها نمی توانند وحدت مردم پاکستان را از میان ببرند.

اجلاس سران

حمله انتحاری در راولپندی با برگزاری اجلاس سران کشورهای گروه دی ٨، متشکل از هشت کشور در حال توسعه عمدتا مسلمان در اسلام آباد همزمان بوده است.

در این اجلاس، رئیسان جمهوری و مقامات ارشد کشورهای اندونزی، ایران، بنگلادش، پاکستان، ترکیه، مالزی، مصر و نیجریه شرکت دارند. قرار بود محمد مرسی، رئیس جمهوری مصر هم در این اجلاس حضور یابد، اما دفتر او گفته است که به منظور نظارت بر اجرای آتش بس در غزه، آقای مرسی تصمیم گرفته در قاهره بماند.

پاسگاه بازرسی

به مناسبت برگزاری اجلاس سران دی ٨ تدابیر امنیتی ویژه ای در پایتخت و مناطق مجاور اجرا شده است

به مناسب برگزاری این نشست، تدابیر امنیتی ویژه ای در پایتخت پاکستان و مناطق اطراف از جمله راولپندی، به اجرا گذاشته شده و صدها مامور پلیس با استقرار در نقاط مختلف، ماموریت حفظ امنیت را برعهده گرفته اند.

به دلیل نگرانی از بروز ناامنی، اطراف محل برگزاری اجلاس سران تحت حفاظت شدید قرار گرفته و از جمله، فعالیت های ساختمانی در این منطقه تا پایان اجلاس متوقف شده است.

گروه دی ٨ به ابتکار ترکیه در سال ١٩٩٧ تاسیس شد و هدف خود را همکاری کشورهای در حال توسعه برای بهبود موقعیت خود در صحنه جهانی اعلام کرد هر چند، به نظر نمی رسد که در حال حاضر، کشورهای دیگری به جز این هشت کشور در صدد عضویت آن باشند.

به گفته یک تحلیلگر محلی، مقامات پاکستانی امیدوارند با میزبانی این اجلاس، وجهه این کشور را دست کم در میان کشورهای مسلمان بهبود بخشند و تصویری را که از یک کشور ناامن و تحت تسلط تندروهای مذهبی در رسانه های بین المللی منعکس شده، تغییر دهند.

حمله اخیر به عزاداران شیعه باعث بروز نگرانی در مورد احتمال اقدامات تلافی جویانه و تشدید خشونت شده است.

علاوه بر حمله انتحاری در راولپندی، روز چهارشنبه یک موتور سیکلت بمب گذاری شده در برخورد با یک موتور مسافرکش در نزدیکی یکی از مساجد شیعیان در شهر کراچی منفجر شد و دو کشته و شماری زخمی برجای گذاشت.

همچنین، در شهر کویته، مرکز ایالت بلوچستان در جنوب غرب پاکستان، یک وسیله انفجاری کنترل از راه دور که در یک موتور سیکلت جاسازی شده بود در کنار اتوبوس ارتشی حامل گروهی از دانش آموزان منفجر شد و چهار نظامی و یک زن را کشت و تعدادی دیگر را زخمی کرد.

حمله به نیروهای امنیتی در چند نقطه دیگر هم تلفاتی به بار آورد. شمار کشته شدگان عملیات خشونت آمیز روز گذشته در پاکستان به دست کم سی و پنج نفر رسید.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.