پایگاه مهم ارتش سوریه در نزدیک مرز عراق 'به تصرف مخالفان درآمد'

به روز شده:  12:51 گرينويچ - پنج شنبه 22 نوامبر 2012 - 02 آذر 1391
مخالفان مسلح

مخالفان مسلح مدعی تصرف یکی از پایگاههای مهم ارتش سوریه در نزدیکی مرز عراق شده اند

یک پایگاه نظامی مهم ارتش سوریه به دست مخالفان حکومت این کشور سقوط کرده است.

روز پنجشنبه، ٢ آذر (٢٢ نوامبر)، منابع مخالف حکومت سوریه اعلام کردند که پس از حدود سه هفته درگیری سنگین با واحدهای دولتی، یکی از قرارگاه های توپخانه ارتش واقع در نزدیکی مرز این کشور با عراق را به تصرف خود در آورده اند.

سخنگوی مخالفان حکومت در منطقه گفته است که در جریان محاصره این پایگاه و درگیری بین دو طرف، چهل و چهار تن از "نیروهای مسلح انقلابی" کشته شدند و به نیروهای دولتی هم تلفاتی وارد آمد.

در مورد سرنوشت نفرات ارتشی مستقر در این پایگاه اطلاعی در دست نیست و مشخص نشده که آیا از این محل عقب نشینی کرده اند یا به اسارت مخالفان درآمده اند.

وی افزوده است که با سقوط این پایگاه، تمامی مناطق روستایی از مرز عراق تا شهر دیرالزور در تصرف مخالفان مسلح حکومت قرار دارد.

خبرنگار بی بی سی در بیروت، که تحولات سوریه را دنبال می کند، گفته است که فعالان سیاسی مخالف بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه، یک فیلم ویدیوئی را نیز در مورد سقوط این پایگاه در شبکه اینترنت منتشر کرده اند.

در این فیلم، که امکان تایید مستقل محتوای آن وجود ندارد، فردی که ظاهرا از فرماندهان نیروهای مخالف است دیده می شود که در برابر یک مجتمع نظامی با ساختمان ها و تاسیسات نیمه سوخته ایستاده است.

این فرد می گوید که قرارگاه توپخانه ارتش در میادین از سنگرهای مهم نیروهای دولتی و از مراکز هدایت و فرماندهی عملیات علیه مخالفان در این منطقه بوده است.

دستاورد مهم

کارشناسان نظامی گفته اند که اگر سقوط پایگاه توپخانه ناحیه میادین واقعیت داشته باشد، نیروهای مخالف به طور کامل بر مناطق مرزی با عراق مسلط شده اند که می تواند یک دستاورد نظامی مهم محسوب شود.

بیمارستان شفا

حملات هوایی روز گذشته به حلب علاوه بر نابودی چند ساختمان به بیمارستان شفا هم آسیب رساند

همچنین، گزارش هایی از پیشرفت نظامی مخالفان حکومت سوریه در مناطق اطراف شهر حلب، بزرگترین شهر سوریه، منتشر شده است.

در مقابل، نیروهای دولتی حملات هوایی علیه مناطق شهری حلب را شدت بخشیده اند.

براساس خبرهای رسیده از حلب، روز گذشته یک ساختمان مجاور بیمارستان شفا در این شهر در بمباران سنگین هوایی به طور کامل نابود شد و شمار نامعلومی از غیرنظامیان را زیر آوار مدفون کرد. در این حمله هوایی، به ساختمان بیمارستان نیز آسیب جدی رسید.

حرکت اعتراضی در سوریه حدود بیست ماه پیش و همراه با حرکت موسوم به "بهار عربی" با درخواست از بشار اسد، رئیس جمهوری، برای اصلاحات سیاسی و مبارزه با فساد در تشکیلات دولتی آغاز شد در حالیکه شماری از مخالفان داخلی و برخی از دولت های غربی انتظار داشتند وی هدایت روند اصلاحات را در دست بگیرد.

در عوض، دولت به اعزام واحدهای پیاده و زرهی ارتش برای مقابله با معترضان و خاتمه دادن به تظاهرات مبادرت کرد که تلفات را به معترضان وارد ساخت.

در ماه های بعد، گروهی از نظامیان معترض، ترک خدمت کردند و آنچه را که "ارتش آزاد سوریه" خوانده می شود تشکیل دادند. رویارویی نیروهای دولتی و مخالفان مسلح سوریه را با شرایط جنگ داخلی مواجه ساخته است.

فعالان سیاسی سوریه گفته اند که خشونت های یازده ماه گذشته، بیش از سی و پنج هزار نفر کشته برجای گذاشته در حالی که منابع دولتی نیز از کشته شدن صدها تن از نیروهای ارتش و طرفداران حکومت خبر داده اند.

علاوه بر این، منابع بین المللی آواره شدن صدها هزار تن از شهروندان این کشور از جمله هزاران پناهنده به کشور های همسایه را تایید کرده اند.

جنگ داخلی سوریه باعث بروز شکاف در جامعه بین المللی شده و در حالیکه اکثر کشورهای جهان، از جمله کشورهای غربی و اعضای اتحادیه عرب، خواستار کناره گیری بشار اسد و خاتمه این جنگ شده اند، چند کشور دیگر از جمله روسیه، چین و ایران از حکومت آن کشور حمایت می کنند.

مقامات ایرانی گفته اند که راه حل بحران سیاسی سوریه، خلع سلاح مخالفان، ادامه حکومت بشار اسد و اجرای اصلاحات مورد نظر اوست در حالیکه نیروهای مخالف تاکید داشته اند که حکومت آقای اسد مشروعیت ندارد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.