پس از آتش‌بس؛ مردم غزه و اسرائیل چه می‌گویند

به روز شده:  20:35 گرينويچ - پنج شنبه 22 نوامبر 2012 - 02 آذر 1391

در داخل غزه مردم روال عادی زندگی را از سر گرفته اند. از روز پنجشنبه بیشتر بقالی ها، کفش فروشی ها و رستوران ها باز هستند. خیابان اصلی شهر - عمر مختار - هم دوباره ترافیکش سنگین شده است. به جای صدای اصابت موشک و پرتاب راکت، در سطح شهر صدای بوق ماشین ها شنیده می شود.

در اولین روز آتش بس، مراسم ختم کشته شدگان در گوشه و کنار شهر برگزار شد. ابعاد خسارات سنگینی که به املاک خصوصی یا ساختمان های دولتی وارد آمده در دست بررسی است.

با وجود این،‌ فلسطینیان در غزه خود را پیروز این درگیری هشت روزه می دانند و می گویند توانسته اند در برابر ارتش قدرتمندی که بیش از پنج سال از زمین، هوا و دریا آنها را محاصره کرده است، مقاومت کنند.

یحیی، جوان فلسطینی می گوید: "اوضاع به حالت عادی برگشته. جبهه مقاومت در این جنگ پیروز شد. خیلی خوشحالم."

حسن نیز می گوید:"این هشت روز خیلی سخت بود. مخصوصا برای بچه ها، خیلی ترسیدند، وحشت زده بودند. همه جا تعطیل بود. خوشحالم که تمام شده. کسی این جا جنگ نمی خواهد."

او می افزاید:‌ "این آتش بس برای همه خوب است. برای ما، برای اسراییلی ها. امیدوارم که شرایط عادی شود. ما می خواهیم در صلح زندگی کنیم. توافقی که انجام شده منصفانه است."

نارضایتی در جنوب اسراییل

اما در آن سوی مرز در شهرهای جنوبی اسراییل مانند اسدروت،‌ اشکلون یا اشدود که در تیررس راکت های گروه های فلسطینی قرار دارند،‌ نظر خیلی از مردم متفاوت است.

یانیو، ایرانی تبار ساکن بندر اشدود می گوید: "دولت بنیامین نتانیاهو زود آتش بس را پذیرفت."

"یک خانم ایرانی ساکن اشدود که نمی خواهد نامش بیان شود می گوید نمی داند از آتش بس خوشحال باشد یا ناراحت."

او می گوید: "باید ضربه ای به اینها می زدند که با این موشک بازی ها مزاحم مردم (اسراییل) نشوند. فردا، پس فردا دوباره تمام این کارها را انجام می دهند."

اشدود طی هشت روز گذشته بارها هدف راکت های فلسطینی ها قرار گرفت. شهردار اشدود و چند شهر مجاورش هم از تصمیم نخست وزیر اسراییل انتقاد کرده اند.

یک خانم ایرانی ساکن اشدود که نمی خواهد نامش بیان شود می گوید نمی داند از آتش بس خوشحال باشد یا ناراحت.

او می گوید: "چند وقت دیگه همین جوری شروع می کنند به زدن، اذیت کردن. این هم دیگر زندگی نیست. ترجیح می دادیم یک کم دیگه سختی بکشیم، تحمل کنیم اما همه چیز را برای همیشه درست کنیم."

تلفات دو طرف

اسراییل می گوید برای متوقف کردن حملات راکتی بود که دست به بمباران هوایی غزه زد.

با فروکش کردن آتش جنگ حالا ارزیابی اولیه مقام های سازمان ملل متحد حاکی از آن است که حداقل نیمی از مجموع ۱۶۲ کشته فلسطینی غیرنظامی بوده اند.

چهار غیرنظامی و دو سرباز اسراییلی هم در حملات راکتی فلسطینی ها کشته شدند.

ناصر شبات که در غزه کفش فروشی دارد می گوید:‌ "فکر می کنم که این آتش بس در بلندمدت دوام نیاورد،‌ به نظر من دور اول جنگ با اسراییل بود."

در اسراییل هم کمتر کسی واقعا فکر می کند که این درگیری آخرین دور از خشونت ها باشد.

هشت روز زد و خورد خونین اسراییل با حماس و متحدانش وضع را در دو سوی مرز تغییر نداد،‌ نه حصر غزه برطرف شد و نه در موقعیت بلامنازع حماس خللی وارد ‌آورد. در این میان‌،‌ برای مردم غزه، "آینده" فعلا یعنی "ادامه وضع دشوار فعلی."

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.