آنچه گذشت
لحظه به لحظه با خبرهای غزه

به روز شده:  05:43 گرينويچ - پنج شنبه 22 نوامبر 2012 - 02 آذر 1391
برای آگاه شدن از تازه ترین تحولات، این صفحه را ریفرش کنید یا جاوا اسکریپت را فعال کنید
 1. شورای امنیت سازمان ملل از تلاش محمد مرسی، رئیس جمهوری مصر، در برقراری آتش بس در غزه قدردانی کرده و از فسطینیان و اسرائیل خواسته است آتش بس را حفظ کنند.

 2. آتش بس اعلام شده در درگیری غزه برقرار است و اگرچه در ساعات اولیه، چند موشک از غزه به سوی جنوب اسرائیل شلیک شد، ظاهرا اسرائیل آن را نقض آتش بس تلقی نکرده است.

 3. وزارت خارجه ایران اظهارات وزیر خارجه فرانسه را نادرست خوانده که گفته بود ایران به خاطر مسلح کردن برخی گروهها به اسلحه دوربرد، در قبال خونریزی در لبنان، سوریه، عراق و غزه مسئولیت سنگینی دارد.

 4. در پی برقراری آتش بس در درگیری غزه، ارتش اسرائیل گفته پنجاه و پنج "تروریست" فلسطینی از جمله "چند تن از عوامل اصلی تشکیلات تروریستی" را بازداشت کرده است.

 5. خالد مشعل، رئیس دفتر سیاسی حماس، در گفتگو با سی‌ان‌ان گفته "حماس قدردان ایران و هر کشوری است که به مقاومت کمک کند" و با سپاس از مصر، گفته است آن کشور به درخواست آمریکا و اسرائیل برای برقراری آتش بس تلاش کرد.

 6. به گزارش خبرنگار بی بی سی فارسی از غزه، اوضاع شهر غزه به حالت عادی باز گشته، فروشگاه ها کار خود را از سر گرفته اند و در خیابان ها ترافیک سنگین دیده می شود.

 7. محمود احمدی نژاد که به پاکستان سفر کرده در مصاحبه با یک شبکه تلویزیونی آن کشور، گفته است که اسرائیل در جنگ های قبلی دنبال توسعه طلبی بود اما جنگ اخیر برای نجات "گروهی از صهیونیست ها" به راه انداخته شد.

 8. فرمانده گروه جهاد اسلامی در یک مصاحبه مطبوعاتی گفته است که فلسطینیان در جنگ غزه پیروز شدند و در این جنگ همه گروه های فلسطینی متحد بودند.

 9. رئیس جمهوری ایران در مصاحبه با یک شبکه تلویزیون پاکستانی گفته است یزید و عمرو عاص در زمان حاضر کسی است که مردم غزه را می کشد و از دوازده هزار کیلومتر دورتر، به منطقه حمله کرده و مردم را زیر بمباران قرار می دهد.

 10. فرمانده نظامی گروه جهاد اسلامی از کمک ایران در جریان جنگ غزه قدردانی کرده و گفته است که در این درگیری، از موشک های گرات و فجر ٥ ایران استفاده شد. او از دولت مصر نیز ستایش کرده است.

 11. دفتر محمد مرسی، رئیس جمهوری مصر، گفته است که آقای مرسی از شرکت در اجلاس سران دی ٨ در پاکستان صرفنظر کرده و تصمیم گرفته برای نظارت بر تعهد دو طرف درگیری غزه به آتش بس در قاهره بماند. اندونزی، ایران، بنگلادش، پاکستان، ترکیه، مالزی، مصر و نیجریه عضو دی ٨ هستند.

 12. رسانه های مصر نسبت به نقش محمد مرسی در برقراری آتش بس غزه واکنش های متفاوتی داشته اند. بعضی تلاش او را پیروزی برای مصر دانسته و بعضی دیگر گفته اند که رئیس جمهوری از اقدام مشابه در داخل کشور از جمله جلوگیری از درگیری بین پلیس و تظاهرکنندگان در خیابان محمد محمود قاهره ناتوان بوده است.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.