آغاز بررسی بودجه اتحادیه اروپا در بروکسل

به روز شده:  01:21 گرينويچ - جمعه 23 نوامبر 2012 - 03 آذر 1391

برخی از کشورهای شرق و مرکز اروپا مخالف کاهش هزینه ها هستند

رهبران اتحادیه اروپا در حالی بررسی بودجه هفت ساله خود را در بروکسل آغاز کرده اند که برخی از کشورها تلاش می کنند تا هزینه های این اتحادیه را کاهش دهند.

بریتانیا در روز اول نشست از برنامه بودجه اتحادیه اروپا به عنوان قدمی در مسیر درست نام برد که البته در همان قدم اول متوقف شده است.

بریتانیا خواهان کاهش بیشتر هزینه ها شد، در حالی که برخی از کشورها با این تصمیم مخالفند.

لهستان و همسایه هایش که زمانی کشورهای کمونیستی بودند، خواهان دست نخوردن هزینه های اتحادیه اروپا و حتی بیشتر شدن آن هستند.

این کشورها به پولی که از اتحادیه اروپا می آید وابسته هستند.

فرانسوا اولاند، رئیس جمهوری فرانسه با کاستن از هزینه های مربوط به کشاورزی مخالفت کرد و گفت: "سیاست های حال حاضر در حوزه کشاورزی فرانسوی نیست و از آن اتحادیه اروپاست."

فرانسوی ها به طور کلی از سیاست های کشاورزی اتحادیه اروپا نفع بسیاری می برند.

در بیانیه ای که دولت بریتانیا صادر کرد، آمده که برای رسیدن به توافقی مشترک راه درازی در پیش است.

دیدارهای دوجانبه روسای کشورها بیش از آنچه که تصور می شد به طول انجامید و همین باعث شد جلسه عمومی با سه ساعت تاخیر برگزار شود.

کمیسیون اروپایی خواهان افزایش ۴.۸ درصدی بودجه اتحادیه اروپا به نسبت دوره ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۳ شد.

در حالی که بریتانیا یکی از کشورهایی است که بیشترین کمک ها را به اتحادیه اروپا می کند، خواهان کاهش هزینه ها شده.

دیوید کمرون، نخست وزیر بریتانیا در بدو ورود به بروکسل گفت که اگر کشورهای دیگر بخواهند هزینه های اتحادیه اروپا را افزایش دهند، او از حق وتوی خود استفاده خواهد کرد.

همه ۲۷ کشوری که عضو اتحادیه اروپا هستند، حق وتو دارند و بعد از اینکه کشورها بودجه اتحادیه اروپا را تصویب کنند، بودجه باید به پارلمان اروپا برود و آنجا تصویب شود.

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان که او هم مخالف هزینه های بیشتر هست، گفته که اگر در این نشست کشورها به نتیجه ای نرسند، سال آینده میلادی هم باید نشست دیگری برگزار شود.

سوئد و هلند هم از ایده کاستن از هزینه ها استقبال کردند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.