شورای حقوق بشر نگران 'افزایش قدرت' رئیس جمهوری مصر است

به روز شده:  13:17 گرينويچ - جمعه 23 نوامبر 2012 - 03 آذر 1391
مرسی

مرسی به تلاش برای کسب قدرت مطلقه متهم شده است

کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل در مورد تاثیر منفی فرمان اخیر رئیس جمهوری مصر بر وضعیت حقوق بشر در آن کشور ابراز نگرانی کرده است.

روز جمعه، ٣ آذر (٢٣ نوامبر)، روپرت کولویل، سخنگوی ناوی پیلای، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد، با اشاره به فرمان محمد مرسی، رئیس جمهوری مصر، برای افزایش اختیارات او، گفت: "ما در مورد تبعات قابل توجه این فرمان برای حقوق بشر و حکومت قانون در مصر به شدت نگران هستیم."

روز گذشته، منابع رسمی مصر متن فرمان جدید آقای مرسی را منتشر کرد که در آن، ضمن اعلام برکناری دادستان کل، تجدید محاکمه برخی از مقامات و ماموران حکومت سابق مصر و تضمین ادامه کار مجلس قانون اساسی، هر نوع چالشی علیه این فرمان را نیز ممنوع کرده است.

ماه گذشته، محمد مرسی دستور برکناری دادستان کل را صادر کرد زیرا، به گفته او، دادستانی مصر به وظیفه خود در پیگیری جدی پرونده اتهامی علیه برخی مقامات و ماموران حکومت سابق کوتاهی کرده و در نتیجه، باعث تبرئه یا صدور احکام ناکافی علیه آنان شده است.

در آن زمان، دادستان کل، مقامات قضایی و برخی از حقوقدانان مصری گفتند که رئیس جمهوری حق برکناری دادستان کل را ندارد و آقای مرسی نیز بعدا تصمیم خود را پس گرفت.

رئیس جمهوری مصر در فرمان جدید خود، ضمن انتصاب دادستان کل جدید مصر، دفتر دادستانی "حفاظت از انقلاب" را هم تاسیس کرده که ماموریت آن بررسی شواهد جدید علیه مقامات و ماموران حکومت سابق و در صورت لزوم، محاکمه مجدد آنان است.

مرسی و کلینتون

مرسی نقشی مهم را در برقراری آتش بس در جنگ غزه ایفا کرد

در فرمان جدید، مراجع قضایی مصر از تصمیم گیری در مورد مجلس قانون اساسی، که اسلامگرایان همسو با محمد مرسی بر آن مسلط هستند، منع شده اند.

این مجلس با شکایت متعدد کسانی مواجه بوده که اعتبار قانونی آن را زیر سئوال برده اند.

علاوه بر این، آقای مرسی در فرمان خود گفته است که تا زمان برگزاری انتخابات پارلمانی جدید مصر، هیچ نهادی حق اقدام برای لغو دستورهای رئیس جمهوری را ندارد.

اختلاف موافقان و مخالفان

صدور این فرمان با استقبال اعضا و طرفداران گروه اخوان المسلمین مواجه شده که آن را اقدامی در حمایت از "انقلاب" دانسته و با تجمع در برابر مراکز دولتی، حمایت خود را از آن ابراز داشته اند.

در مقابل، منتقدان آقای مرسی، از جمله شخصیت ها و اعضای گروه های سکولار و لیبرال، در مورد بازگشت استبداد و نظام تک فردی به مصر هشدار داده و رئیس جمهوری را "فرعون جدید" توصیف کرده اند.

تظاهرات طرفداران مرسی

طرفداران مرسی انگیزه او از صدور فرمان جدید را حفظ انقلاب مردم مصر دانسته اند

به گفته آنان، محمد مرسی با بهره برداری از خلاء ناشی از نبود یا ضعف نهادهای حکومتی، در صدد تثبیت قدرت خود و طرفدارانش برآمده است.

در حال حاضر، پارلمان مصر منحل شده، مرجع قضایی مشخصی برای رسیدگی به مشکلات قانون اساسی وجود ندارد و آقای مرسی با برکناری افسران قدیمی ارتش، برخی از سمت های مهم نظامی را به افسران طرفدار خود سپرده است.

مخالفان رئیس جمهوری مصر گفته اند که او با بهره برداری از ناخرسندی مردم از تبرئه یا مجازات ناکافی متهمان به قتل تظاهرکنندگان در جریان اعتراض علیه حکومت حسنی مبارک، کوشیده است دستاوردهای دموکراتیک مردم را از میان ببرد و خود را به حاکم مستبد جدیدی تبدیل کند.

شخصیت ها و گروه های مخالف محمد مرسی از مردم مصر با هر گرایش و دیدگاهی دعوت کرده اند تا برای ابراز مخالفت با تصمیم اخیر رئیس جمهوری روز جمعه در قاهره و سایر نقاط مصر تجمع اعتراضی برگزار کنند.

سخنگوی کمیسر عالی سازمان ملل نیز گفته است: "ما بیم آن را داریم که تحولات اخیر، وضعیتی بسیار بی ثبات و متشنج را طی روزهای آینده در پی داشته باشد، و این روند از همین امروز آغاز شود."

در عین حال، برخی از ناظران با اشاره به سابقه زمامداری آقای مرسی، او را فردی موقع شناس دانسته اند که در صورت لزوم، از چرخش های سریع سیاسی هم رویگردان نیست.

به گفته آنان، اگرچه آقای مرسی با بهره برداری از اعتباری که از نقش پردازی در برقراری آتش بس در جنگ غزه به دست آورده، در صدد تقویت موضع خود برآمده اما در صورتی که با عواقب نامطلوب این تصمیم مواجه شود، ممکن است نظر خود را تغییر دهد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.