پلیس اسرائیل 'عاملان بمب‌گذاری' در اتوبوس تل‌آویو را بازداشت کرد

به روز شده:  10:55 گرينويچ - جمعه 23 نوامبر 2012 - 03 آذر 1391
اتوبوس بمب گذاری شده

انفجار در اتوبوس در تل آویو باعث نگرانی مقامات اسرائیلی در مورد امکان نفوذ بمب گذاران از غزه شده بود

مقامات امنیتی اسرائیل از دستگیری عاملان بمب گذاری در اتوبوسی شهری در آن کشور خبر داده اند و یک موسسه نظرسنجی نتیجه نظرخواهی از اسرائیلیان در مورد جنگ غزه را منتشر کرده است.

روز جمعه، ٣ آذر (٢٣ نوامبر)، رادیو دولتی اسرائیل گزارش کرد که تعدادی فلسطینی، که یکی از آنان شهروند اسرائیل است، در ارتباط با انفجار روز چهارشنبه در یک اتوبوس شهری در تل آویو بازداشت شده اند.

این افراد، که اکثرا در یک روستای واقع در نزدیکی شهر رام الله، واقع در کرانه باختری سکونت دارند، شامگاه چهارشنبه بازداشت و بازجویی از آنان آغاز شد اما تا امروز گزارش رسمی آن منتشر نشده بود.

رادیو اسرائیل افزوده است که عملیات منجر به بازداشت این افراد به طور مشترک توسط سرویس امنیتی عمومی، نیروهای پلیس و ارتش اسرائیل به اجرا گذاشته شد و بازداشت شدگان در جریان بازجویی، "به دست داشتن در انتخاب هدف، آماده کردن و انفجار بمب اعتراف کردند."

پلیس اسرائیل گفته است که این بمب که به چاشنی از راه دور مجهز بود، توسط شهروند اسرائیلی فلسطینی تبار در اتوبوس جاسازی شد. این فرد سپس انجام ماموریت خود را به اطلاع "فرمانده" عملیات رساند که او هم از طریق تلفن همراه، بمب را منفجر کرد.

منابع امنیتی اسرائیل گفته اند بازداشت شدگان با گروه های مختلف فلسطینی ازجمله جنبش حماس و جهاد اسلامی مرتبط بوده اند. به گفته این منابع، با ادامه تحقیقات، احتمال بازداشت افراد دیگری در ارتباط با این بمب گذاری وجود دارد.

روز چهارشنبه و در حالیکه هنوز درگیری در جنگ غزه ادامه داشت، بمبی در یک اتوبوس خطوط شهری در تل آویو منفجر شد که ده نفر را زخمی کرد.

انفجار این بمب باعث نگرانی مقامات امنیتی اسرائیل در این زمینه شد که ممکن است با وجود محدودیت شدید رفت و آمد مرزی و محاصره غزه در چند سال اخیر، ممکن است عوامل این بمب گذاری از غزه وارد اسرائیل شده باشند.

روز گذشته، ارتش اسرائیل گزارش کرد که پنجاه و پنج فلسطینی در کرانه باختری رود اردن بادداشت شده اند که "چند مامور عملیاتی ارشد فلسطینی" نیز در میان آنان هستند.

ارتش اسرائیل تاکید کرد که هدف از بازداشت این افراد، "حفظ امنیت و جلوگیری از رخنه تروریست ها به جامعه" بوده است.

چهارشنبه هفته گذشته، ارتش اسرائیل عملیات هوایی علیه هدف هایی در نوار غزه را آغاز کرد و گفت که هدف از این عملیات، متوقف کردن موشک پرانی از این بخش از سرزمین های فلسطینی به داخل خاک اسرائیل است.

حمله هوایی اسرائیل به تشدید موشک پرانی از نوار غزه منجر شد که تا برقراری آتش بس در شامگاه چهارشنبه این هفته ادامه یافت.

در جریان این درگیری، بیش از یکصد و شصت فلسطینی و پنج اسرائیلی جان خود را از دست دادند و به تاسیسات شهری، به خصوص در نوار غزه، آسیب گسترده وارد شد.

نظر مردم اسرائیل در مورد جنگ غزه

ارتش اسرائیل

نظرسنجی انجام شده حاکی از حمایت برخی از مردم اسرائیل از حمله زمینی به غزه است

در خبری دیگر در مورد اسرائیل، یک نظرسنجی از مردم این کشور نشان می دهد که بخش قابل توجهی از آنان از ادامه عملیات نظامی علیه حماس در غزه حمایت می کنند.

روز جمعه، خبرگزاری آسوشیتیدپرس نتیجه نظرسنجی یک موسسه مستقل اسرائیلی را منتشر کرد که نشان می دهد ٤٩ درصد از پرسش شوندگان معتقدند ارتش اسرائیل می بایست برای متوقف کردن موشک پرانی از نوار غزه، به حملات خود به این منطقه ادامه می داد.

در مقابل، ٣١ درصد از تصمیم دولت در قبول آتش بس و خودداری از ادامه جنگ حمایت کرده و ٢٠ درصد دیگر در این مورد نظری نداده اند.

همچنین، ٢٩ درصد از پرسش شوندگان معتقد بودند که دولت اسرائیل می بایست علاوه بر حملات هوایی، واحدهای نیروی زمینی را نیز به نوار غزه اعزام می کرد تا امکانات موشکی تندروهای فلسطینی را نابود کند.

همین موسسه نتیجه نظرسنجی دیگری را هم منتشر کرده که نشان می دهد حمایت رای دهندگان از حزب لیکود، به رهبری بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر، و احزاب متحد آن، کاهش یافته اما این احزاب همچنان خواهند توانست دولت ائتلافی بعدی را تشکیل دهد.

قرار است انتخابات پارلمانی اسرائیل روز ٢٢ ژانویه، دو ماه دیگری، برگزار شود و برخی از منتقدان دولت، گسترش عملیان نظامی علیه غزه را با این انتخابات بی ارتباط ندانسته بودند.

به گفته آنان، احتمالا هدف دولت از بروز واکنش شدید و ناگهانی به موشک پرانی از غزه این بوده که به مردم اطمینان دهد که حزب لیکود به وعده اصلی خود، یعنی حفظ امنیت مردم در برابر حملات فلسطینیان، عمل می کند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.