ردگیری زنان توسط گمرکات عربستان سعودی جنجال آفرین شد

به روز شده:  02:13 گرينويچ - شنبه 24 نوامبر 2012 - 04 آذر 1391
زنان عربستان سعودی

زنان عربستان سعودی از سفر بدون اجازه همسر یا قیم و از حق رانندگی محروم هستند

افشای این خبر که گمرکات عربستان سعودی با ارسال پیامک، قیم زنان را از ترددهای مرزی آنها مطلع می کند، موجی از اعتراضات را در فضای مجازی برانگیخته است.

این ماجرا هنگامی آشکار شد که یک زن و شوهر قصد داشتند به اتفاق از فرودگاه ریاض به خارج سفر کنند. در فرودگاه، مرد خانواده پیامکی را دریافت می کند که از قریب الوقوع بودن خروج همسرش از کشور خبر می دهد.

خدمات ویژه گمرکی برای آقایان

پیشتر، مردان عربستان سعودی می توانستند درخواست کنند که با پیامک، پیش از خروج اهل و عیالشان از کشور مطلع شوند . اما ظاهرا از هفته گذشته، این پیامکها به طور خودکار ارسال می شوند.

برخی از کاربران توئیتر این اقدام را به استهزاء گرفته اند و پیشنهاد کرده اند به زنان عربستان سعودی مچ بندهای ردگیری وصل شود که ترددشان هر لحظه قابل تعقیب باشد.

یک کاربر در توئیت خود نوشته:"اگر من برای اینکه بدانم زنم دارد از کشور خارج می شود، به پیامک هشدار دهنده نیاز داشته باشم، یا به اشتباه ازدواج کرده‌ام یا به یک روانپزشک نیاز دارم."

ارسال این پیامکها یکی از خدماتی است که بعد از انتشار پاسپورتهای الکترونیک در سال گذشته، به شهروندان مرد عرضه شده است.

عربستان سعودی یک کشور عمیقا ً محافظه کار محسوب می شود. ملک عبدالله، پادشاه عربستان سال گذشته وعده داد که به زنان در شورای محلی حق رای داده خواهد شد اما هنوز این وعده نیز تحقق نیافته است.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.