نمونه برداری از جسد یاسر عرفات هفته آینده انجام می‌شود

به روز شده:  14:50 گرينويچ - شنبه 24 نوامبر 2012 - 04 آذر 1391

سهی عرفات، بیوه یاسر عرفات پس از مرگ رئیس سابق تشکیلات خودگردان فلسطینی با هر گونه تحقیقی درباره علت مرگ او مخالفت کرد

مقامات فلسطینی گفته‌اند عملیات نبش قبر یاسر عرفات، رئیس سابق تشکیلات خودگردان فلسطینی، روز سه شنبه ۷ آذر(۲۷ نوامبر) انجام خواهد شد.

این اقدام با هدف انجام تحقیقات در مورد گمانه زنی‌ها مبنی بر این که در لباس‌های باقی مانده از رهبر فلسطینیان آثاری از ماده رادیو اکتیو پلونیوم ۲۱۰ دیده شده، صورت می‌گیرد.

مقامات فلسطینی گفته‌اند قرار است گروهی از کارشناسان تشخیص جرم از کشورهای سوئیس، فرانسه و روسیه آزمایش های مستقلی روی جسد آقای عرفات انجام دهند.

یاسر عرفات در سال ۲۰۰۴ میلادی در پاریس درگذشت.

آرامگاه آقای عرفات در کرانه باختری، در اوایل ماه جاری میلادی بسته شد.

توفیق تیراوی، مسئول سابق سرویس اطلاعاتی فلسطینیان گفته است: "پس از نبش قبر، دانشمندانی از فرانسه، سوئیس و روسیه از بقایای جسد آقای عرفات نمونه‌برداری خواهند کرد."

به گفته این مقام فلسطینی هر تیم، تحقیقات مستقل خود را در این باره انجام خواهد داد و پس از آن بار دیگر جسد آقای عرفات با تشریفات نظامی به خاک سپرده می‌شود.

آقای عرفات که به مدت ۳۵ سال رهبری سازمان آزادیبخش فلسطین را برعهده داشت، در سال ۱۹۹۶ به عنوان اولین رئیس تشکیلات خود گردان فلسطینی برگزیده شد.

یاسر عرفات در اکتیر سال ۲۰۰۴ به شدت بیمار شد و منابع رسمی فلسطینی در آن زمان، بیماری او را ابتلا به آنفلوانزای شدید اعلام کردند اما با شدت گرفتن بیماری، رهبر فلسطینیان که دچار حالت تهوع، درد شدید در ناحیه شکم، اسهال و کاهش غیرعادی سلول های قرمز شده بود، برای درمان به بیمارستان نظامی پرسی در حومه پاریس انتقال یافت.

آرامگاه آقای عرفات در کرانه باختری، در اوایل ماه جاری میلادی به کلی بسته شد.

رهبر فلسطینیان اندکی پس از ورود به بیمارستان، به کما رفت و در روز ١١ نوامبر درگذشت.

سهی عرفات، بیوه یاسر عرفات در آن زمان با انجام هر گونه تحقیقی درباره علت مرگ او مخالفت کرد، اما بعدا از تشکیلات خودگردان فلسطینی خواست تا "برای روشن شدن حقیقت" اجازه نبش قبر آقای عرفات را بدهند.

به گفته منابع رسمی، پزشکان با وجود انجام انواع آزمایش ها، نتوانستند علت اصلی بیماری او را تشخیص دهند.

اسرائیل هر گونه مداخله در مرگ آقای عرفات را رد کرده است.

چندی پیش، یک وب سایت فرانسوی سندی را تحت عنوان گزارش پزشکی در باره مرگ عرفات منتشر کرد و گفت که علایم بیماری رهبر فلسطینیان حاکی از مسمومیت یا ابتلای به بیماری ایدز نبوده است.

با این همه، بیماری نابهنگام و مرگ سریع یاسر عرفات باعث شد تا بسیاری از فلسطینیان با اشاره به ناخرسندی مقامات اسرائیل از آنچه که خودداری عرفات از مقابله موثر با گروه های تندرو فلسطینی می دانستند، سرویس های اطلاعاتی اسرائیل را به قتل او متهم کنند در حالیکه برخی منابع اسرائیلی ابتلای عرفات به بیماری ایدز را مطرح کرده بودند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.