پلیس تایلند با توسل به گاز اشک آور معترضان را متفرق کرد

به روز شده:  10:31 گرينويچ - شنبه 24 نوامبر 2012 - 04 آذر 1391

معترضان دولت ینگلاک شیناواترا را به فساد متهم کرده‌اند

در تایلند، پلیس با توسل به گاز اشک آور در صدد متفرق کردن هزاران نفری برآمد که برای سرنگونی ینگلاک شیناوترا، نخست وزیر تایلند، در بانکوک، پایتخت این کشور، دست به تظاهرات زدند.

بر اساس گزارش‌ها دست کم ۱۰ هزار معترض تایلندی با تجمع در خیابان‌های بانکوک علیه ینگلاک شیناوترا، خواهر تاکسین شیناوترا (نخست وزیر سابق تایلند) دست به اعتراض زدند.

این تظاهرات توسط گروهی موسوم به "پیتاک سیام" سازماندهی شده بود که معتقدند خانم ینگلاک، آلت دست برادرش است.

این گروه که توسط یکی از ژنرال‌های بازنشسته ارتش ایجاد شده، دولت خانم ینگلاک شیناواترا را به فساد مالی و نادیده گرفتن بی حرمتی و توهین به پادشاه متهم می‌کند.

این گروه موفق شده تا حمایت گروههای مختلف از جمله " پیراهن زرد" را که از اعضای ائتلاف مردم برای دموکراسی به شمار می روند، به خود جلب کند.

اعتراضات اعضای موسوم به "پیراهن زرد" که اکثر آنها از افراد طبقه متوسط و طرفدار پادشاه هستند باعث بی ثباتی دولت‌های تحت رهبری یا حمایت آقای شیناوترا در سال های ۲۰۰۶ و ۲۰۰۸ میلادی شد.

ینگلاک شیناوترا خواهر تاکسین شیناوترا در سال ۲۰۱۱ میلادی و در جریانی انتخاباتی دموکراتیک به نخست وزیری رسید

گفته شده دست کم ۷ پلیس در جریان این گردهمایی اعتراض آمیز مجروح شده‌اند.

خبرنگار بی بی سی در بانکوک می‌گوید هر چند که برگزاری این راهپیمایی اعتراض آمیز از سوی پلیس ممنوع اعلام نشده بود، اما دخالت پلیس برای جلوگیری از ورود معترضان به بعضی از خیابان های نزدیک به ساختمان های دولتی صورت گرفت.

یکی از سخنگویان پلیس در مورد واکنش نیروهای پلیس به این تجمع اعتراض آمیز گفت: "استفاده از گاز اشک آور به این دلیل صورت گرفت که معترضان به اقدامات امنیتی ما ( نیروی پلیس) توجهی نشان ندادند."

در اوایل هفته جاری، خانم ینگلاک دستور داد ۱۷ هزار نیروی پلیس وظیفه حفظ امنیت را در طول برگزاری این تجمع اعتراض آمیز برعهده داشته باشند.

ینگلاک شیناوترا در سال ۲۰۱۱ میلادی و در جریانی انتخاباتی دموکراتیک به نخست وزیری رسید.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.