دعوت از شورشیان کنگو برای آتش بس و خروج از شهر گوما

به روز شده:  00:42 گرينويچ - 25 نوامبر 2012 - 05 آذر 1391
آوارگان درگیری ها در کنگو

بالا گرفتن تنش های جدید در شرق کنگو نگرانی ها از شکل گیری دور جدید درگیری های خونین در این منطقه را افزایش داده است. درگیری هایی که در حد فاصل سالهای ۱۹۹۷ تا ۲۰۰۳ به کشته شدن حدود ۵ میلیون نفر انجامید

سران چهار کشور آفریقایی پس از دیدار در اوگاندا شورشیان موسوم به گروه ۲۳ مارس را دعوت به آتش بس و توقف مبارزات مسلحانه علیه دولت کنگو کردند.

رهبران کشورهای کنیا، تانزانیا، اوگاندا، روآندا به همراه جوزف کبیلا رئیس جمهوری دموکراتیک کنگو و ژان ماری رونیگا، رهبر شورشیان ۲۳ مارس روز شنبه ۲۴ نوامبر (چهارم آذر)در شهر کامپالا اوگاندا با یکدیگر دیدار کردند.

رهبران کشورهای آفریقایی حاضر در این نشست از شورشیان خواستند که به اشغال شهر گوما در شرق کنگو پایان دهند.

شورشیان این شهر را از روز سه شنبه گذشته تصرف کرده اند.

ساعاتی پس از این اجلاس، شورشیان ۲۳ مارس اعلام کردند که با جوزف کبیلا، رئیس جمهوری کنگو دیدار و گفتگو کرده اند.

این دیدار در کامپالا در حالی برگزار شد که کشورهای اوگاندا و روآندا بارها به حمایت از شورشیان در شرق کنگو محکوم شده اند. اتهامی که هر دو کشور آن را رد می کنند.

همزمان سازمان ملل متحد، از احتمال بروز یک فاجعه انسانی در شرق کنگو به علت کمبود غذا و دارو خبر داده است.

شرق کنگو از لحاظ منابع طبیعی و معادن، بخش ثروتمند این کشور محسوب می شود و در دو دهه گذشته صحنه دائمی درگیری ها میان دولت مرکزی و شورشیان بوده است.

نشست امروز در پایان با انتشار بیانیه ای همراه بود که طی آن از شورشیان ۲۳ مارس خواسته شده بود که ضمن توقف درگیری ها و قبول آتش بس، به اصرار خود برای سرنگونی دولت آقای کبیلا که از طریق انتخابات برگزیده شده، پایان دهند. در این بیانیه همچنین از آقای کبیلا، رئیس جمهوری خواسته شده تا به خواسته های شورشیان گوش فرا دهد.

شورشیان تاکنون به درخواست ترک شهر گوما پاسخ منفی داده بودند. گوما مرکز استان کیوو شمالی و مهمترین شهر در شرق کنگو است.

با این وجود آقای رونیگا، رهبر شورشیان گفته که پایان اشغال شهر گوما امکان پذیر است اگر گفتگوها با آقای کبیلا به نتایج مورد نظر برسد.

او گفت که شخصا با رئیس جمهوری دیدار کرده و برای ادامه مذاکرات گفتگو کرده است. آقای رونیگا این مذاکرات را با وجود تنش های موجود "خیلی خوب" توصیف کرده است.

شورشیان می گویند به وعده هایی که در موافقتنامه سال ۲۰۰۹ به آنها داده شده بود، عمل نشده است. آنها تهدید کرده اند که در صورت عملی نشدن خواسته هایشان برای اشغال کینشاسا، پایتخت کنگو، به این شهر حمله خواهند کرد.

بالا گرفتن تنش های جدید در شرق کنگو نگرانی ها از شکل گیری دور جدید درگیری های خونین در این منطقه را افزایش داده است. درگیری هایی که در حد فاصل سالهای ۱۹۹۷ تا ۲۰۰۳ به کشته شدن حدود ۵ میلیون نفر انجامید.

شورای امنیت سازمان ملل متحد با صدور بیانیه ای اشغال شهر گوما توسط شورشیان را محکوم کرده و رهبران گروه ۲۳ مارس را به وضع تحریم تهدید کرده است. سازمان ملل متحد اوگاندا و رواندا را به حمایت از شورشیان ۲۳ مارس متم کرده و جیمز کابارابه، وزیر دفاع روآندا را به هدایت شورشیان متهم می کند.

درگیری ها در شرق کنگو علاوه بر میلیونها کشته، صدها هزار نفر از ساکنان مناطق شرقی را ناچار به ترک محل زندگی شان کرده است. به طوری که یونیسف، اعلام کرده صدها کودک کنگویی از والدینشان جدا افتاده اند و در خطر دستگیری توسط گروه های شورشی قرار دارند. جایی که از آنها به عنوان "کودک سرباز" استفاده می شود.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.