انتصاب شش کاردینال غیر اروپایی توسط پاپ بندیکت شانزدهم

به روز شده:  04:37 گرينويچ - شنبه 24 نوامبر 2012 - 04 آذر 1391
پاپ بندیکت شانزدهم

پاپ بندیکت شانزدهم در ماه سپتامبر امسال به لبنان سفر کرده است

شش کاردینال جدید از کشورهای غیر اروپایی به زودی در مراسمی در کلیسای سن پیتر واتیکان توسط پاپ بندیکت شانزدهم منصوب خواهند شد. کاردینالها بعد از پاپ بلندپایه ترین مقامهای کلیسای کاتولیک محسوب می شوند.

این کاردینالهای جدید، از کشورهای فیلیپین، هند، لبنان، نیجریه، کلمبیا و ایالات متحده آمریکا انتخاب شده اند.

تحلیلگران می گویند انتصاب یک گروه کاردینال مطلقا غیر اروپایی اقدامی کم سابقه محسوب می شود.

پاپ اعلام کرده این انتصابها با این هدف انجام می شود که نشان دهد "کلیسا متعلق به همه مردمان است و به تمام زبانها صحبت می کند."

سن هر یک از شش کاردینال جدید کمتر از ۸۰ سال است و لذا احتمال می رود پس از درگذشت پاپ فعلی، این کاردینالها در انتخاب پاپ بعدی ایفای نقش کنند.

"عالیجنابان سرخ پوش"

کاردینالها به کلاهها و رداهای قرمز ملبس هستند که نشانه ای است سمبلیک از آمادگی آنها برای نثار خونشان در راه کلیسا و از این بابت به عالیجنابان سرخ پوش نیز مشهور هستند.

پاپ بندیکت در گذشته به خاطر انتصاب کارینالهای عمدتا ً اروپایی تبار، مورد انتقاد قرار گرفته است.

در ماه فوریه امسال، او ۲۲ کاردینال جدید را منصوب کرد که ۱۶ نفر از آنها اروپایی و عمدتا ایتالیایی هستند.

حال با افزوده شدن این ۶ کاردینال غیر اروپایی، در صد کاردینالهای اروپایی فعلی از ۵۵% به ۵۱% کاهش می یابد.

بر اساس ارزیابی های کلیسا، کمتر از یک چهارم کل کاتولیکهای جهان در اروپا زندگی می کنند.

گفتگوی بین الادیان

دیوید ویلی، خبرنگار بی بی سی در واتیکان می گوید، هدف پاپ از این انتصابهای اخیر، تلاش برای انعکاس بهتر ماهیت بین المللی کادر رهبری کلیسای کاتولیک است.

او می افزاید، ارتقاء مقام اسقف اعظم کلیسای مارونی لبنان به کاردینال، نشانه ای است از حمایت واتیکان از تنوع مذهبی در لبنان.

پاپ بندیکت در سفر خود به بیروت در ماه سپتامبر، لبنان را الگویی برای منطقه توصیف کرده بود. او از مسیحیان خواسته تا علی رغم رشد اسلامگرایی، در خاور میانه باقی بمانند

پیش از مراسم انتصاب کاردینالهای جدید، پاپ با میشل سلیمان، رئیس جمهور لبنان دیدار کرد. یک نماینده از گروه شیعه حزب الله نیز در مراسم روز شنبه حضور خواهد داشت.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.