جدایی‌طلبان در انتخابات محلی اسپانیا پیشی گرفته‌اند

به روز شده:  20:31 گرينويچ - 25 نوامبر 2012 - 05 آذر 1391

رهبر دولت محلی کاتالونیا گفته است که در صورت اعلام استقلال، این منطقه می‌تواند به عنوان یک کشور مستقل به عضویت اتحادیه اروپا در آید

نظرسنجی انجام شده پس از پایان انتخابات محلی در منطقه کاتالونیا اسپانیا حکایت از آن دارد که ملی‌گرایان برنده انتخابات خواهند بود.

یک شبکه تلویزیونی اسپانیا گفته است که حزب حاکم 'اتحاد و همگرایی کاتالونیا' می تواند تا ۵۷ کرسی از ۱۳۵ کرسی پارلمان محلی را کسب کند.

این حزب در حال حاضر ۶۲ کرسی در پارلمان محلی دارد.

این تعداد کرسی البته کمتر از اکثریت لازم است ولی حزب چپگرای "چپ جمهوریخواه" که مثل حزب حاکم در منطقه خواستار برگزاری همه پرسی برای استقلال است نیز بر اساس نظر سنجی انجام شده می تواند تا ۲۳ کرسی کسب کند.

آرتور ماس، رهبر دولت محلی کاتالونیا، گفته است که در صورت اعلام استقلال، این منطقه می‌تواند به عنوان یک کشور مستقل به عضویت اتحادیه اروپا در آید.

بر اساس آخرین نظرسنجی‌ پس از پایان انتخابات محلی، حزب آقای ماس (حزب اتحاد و همگرایی کاتالونیا) همچنان قوی‌ترین حزب کاتالونیا باقی خواهد ماند، اما برای تشکیل دولت و تصویب رفراندوم استقلال، باید با حزب چپ‌گرای جمهوریخواه ائتلاف کند.

جدایی‌خواهان کاتالونیا و شماری از اقتصاددانان در توجیه جدایی این منطقه از اسپانیا می گویند که کاتالونیا هفتمین قدرت اقتصادی اتحادیه اروپا است و به جای دریافت کمک از این اتحادیه به آن کمک می‌کند.

بیست و هفت درصد از صادرات اسپانیا از این منطقه است و ۲۵ درصد توریست‌های اسپانیا نیز مقصدشان کاتالونیا، بخصوص شهر بارسلونا است.

منطقه خودمختار کاتالونیا در شمال شرق اسپانیا واقع است.

برگزاری همه پرسی طبق قانون اساسی فعلی اسپانیا غیر قانونی خواهد بود و دولت مرکزی آن کشور مانع اقدام برای برگزاری همه پرسی خواهد شد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.