بریتانیا خواستار 'رهبری قاطع' آمریکا در حل مناقشه اسرائیل و فلسطینیان شد

به روز شده:  16:58 گرينويچ - 25 نوامبر 2012 - 05 آذر 1391

ویلیام هیگ از آمریکا خواسته تا به دلیل نفوذش در اسرائیل در حل مناقشه خاورمیانه نقشی قاطع داشته باشد

ویلیام هیگ، وزیر امور خارجه بریتانیا از آمریکا خواسته است که در تلاش برای یافتن راه حلی برای بحران اسرائیل و فلسطینیان "نقشی قاطع" داشته باشد.

آقای هیگ در گفتگو با بی‌بی‌سی گفت که درگیری‌های اخیر بین دو طرف احتمالا می‌تواند به ایجاد فرصتی برای باز شدن راه های دسترسی به غزه منجر شود و در عین حال امکان پایان دادن به قاچاق سلاح به این منطقه را فراهم کند.

نخست وزیر بریتانیا در این گفتگو از آمریکا خواست که به دلیل "نفوذش در اسرائیل" در ماههای آینده "رهبری لازم" را در کاهش تنش‌ها بین اسرائیل و فلسطینیان برعهده داشته باشد.

آقای هیگ افزود: "زمان انجام تلاش‌هایی جدی در روند برقراری صلح در خاورمیانه رسیده است."

نخست وزیر بریتانیا تاکید کرد: "شاید الان آخرین فرصت برای تشکیل دو دولت مستقل فلسطینی و اسرائیلی در کنار هم باشد و شاید پس از این، فرصتی برای حل مسالمت آمیز این مشکل وجود نداشته باشد."

درگیری های ۸ روزه خشونت آمیز اخیر بین اسرائیل و جنبش حماس منجر به کشته شدن دست کم ۱۵۸ نفر در غزه و ۶ نفر در اسرائیل شد.

محمود عباس، رئیس تشکیلات خود گردان فلسطینی قصد دارد تا پایان ماه جاری برای ثبت شدن فلسطینیان به عنوان یک "کشور غیر عضو" در سازمان ملل تلاش تازه‌ای را آغاز کند.

درجریان درگیری های ۸ روزه اسرائیل و حماس شمار زیادی از غیرنظامیان کشته شدند

اسرائیل تلاش‌های فلسطینی‌ها را برای دستیابی به مقام بالاتر در سازمان ملل متحد را اقدامی برای تضعیف خود می‌داند.

درخواست سال گذشته محمود عباس برای به رسمیت شناخته شدن فلسطین به عنوان یک "کشور عضو" در سازمان ملل متحد در پی مخالفت آمریکا و متحدانش در شورای امنیت به جایی نرسید.

آمریکا در آن زمان اعلام کرد چنین اقدامی را از سوی فلسطینی‌ها، وتو خواهد کرد.

سازمان ملل متحد، مدت‎هاست که سازمان آزادیبخش فلسطین (ساف) را که هسته اصلی گروه فتح و تشکیلات خودگردان را تشکیل می دهد، به عنوان "سازمان ناظر" به رسمیت شناخته است.

ارتقاء به موقعیت "کشور غیرعضو" به فلسطینیان اجازه خواهد داد برخی معاهده‌های بین المللی را به امضاء برساند.

دیپلمات های سازمان ملل متحد می‌گویند که برای ارتقاء موقعیت فلسطینی‌ها به کشور غیر عضو، باید اکثریت ۱۹۳ کشور عضو مجمع عمومی سازمان ملل متحد به این تقاضا رای مثبت دهند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.