ملی‌گراها، انتخابات محلی در کاتالونیای اسپانیا را بردند

به روز شده:  02:45 گرينويچ - دوشنبه 26 نوامبر 2012 - 06 آذر 1391
آرتور ماس

وعده حزب حاکم، استقلال از اسپانیاست

رای دهندگان در کاتالونیای اسپانیا، به احزاب ملی گرایی رای دادند که خواهان همه پرسی برای استقلال از اسپانیا هستند.

با این حال حزب حاکم ۱۲ کرسی خود را در این انتخابات از دست داد.

شمارش ۹۹ درصد از آرا نشان می دهد که حزب حاکم 'اتحاد و همگرایی کاتالونیا' با در دست داشتن ۵۰ کرسی همچنان بیشترین کرسی را در مجلس منطقه کاتالونیا در دست دارند.

مجلس کاتالونیا ۱۳۵ کرسی دارد و تا پیش از این انتخابات، حزب حاکم ۶۲ کرسی آن را در اختیار داشت.

حزب چپ‌گرای "چپ جمهوری‌خواه" با کسب ۲۱ کرسی رتبه بعدی را در این انتخابات به دست آورد. تا پیش از این انتخابات آنها تنها ۱۰ کرسی را در اختیار داشتند.

هر دوی این احزاب خواهان جدا شدن کاتالونیا از اسپانیا هستند و به رای دهندگان وعده داده اند که در صورت پیروزی می خواهند برای این منظور همه پرسی برگزار کنند.

آرتور ماس، رهبر دولت محلی کاتالونیا، در گفتگویی با بی بی سی گفت که تا چهار روز آینده مسئله جدا شدن از اسپانیا را با مردم مطرح می کند.

او گفت که از نتیجه انتخابات خوشنود است، اما نه آنقدر که می توانست خوشحال باشد.

آقای ماس پس از آنکه با دولت مرکزی اسپانیا بر سر مسائل مالی به توافق نرسید، اعلام انتخابات زودهنگام کرد.

دولت مرکزی آقای ماس را متهم می کند که می خواهد از بحران اقتصادی سواستفاده کند. آنها می گویند که حزب ملی گرای حاکم بر منطقه کاتالان دنبال بهانه است تا بی پولی خود را به گردن کسی بیاندازد.

آقای ماس هم می گوید که منطقه کاتالان به عنوان یک عضو اتحادیه اروپا می تواند اوضاع بهتری داشته باشد تا اینکه بخواهد همچنان بخشی از اسپانیا باشد.

او حتی در رقابت های انتخاباتی از پرچم اتحادیه اروپا استفاده می کرد.

ناظران معتقدند که استقلال چندان برای منطقه کاتالان کار راحتی نیست.

بقیه احزاب این منطقه با این مسئله مخالف هستند و از طرف دیگر، برگزاری همه پرسی از منظر قانون اساسی اسپانیا ناممکن است و دولت مرکزی آن کشور مانع اقدام برای برگزاری همه پرسی خواهد شد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.