رئیس جمهور مصر پیشنهاد شورای عالی قضایی را پذیرفت

به روز شده:  20:33 گرينويچ - دوشنبه 26 نوامبر 2012 - 06 آذر 1391
محمد مرسی

گروهی از مخالفان محمد مرسی، رئیس جمهور مصر او را به "فرعونی دیگر" تشبیه کرده اند

محمد مرسی، رئیس جمهور مصر پیشنهاد شورای عالی قضایی این کشور را مبنی بر اینکه تصمیم‎های اخیر او در ارتباط با قانون اساسی موقت تنها در موارد مرتبط به حاکمیت به کار بسته شود، پذیرفته است.

آقای مرسی در تلاش برای پایان دادن به بحران به وجود آمده امروز دوشنبه ششم آذر (۲۶ نوامبر) نشستی را با اعضای شورای عالی قضایی مصر برگزار کرد.

این شورا، قانون اساسی موقت را بکلی رد نکرده اما گفته بود تصمیم های اخیر رئیس جمهوری باید تنها در موارد مربوط به حاکمیت به کار بسته شوند.

پیش بینی می شد که رئیس جمهوری و اعضای این شورا به راه حلی دست یابند.

حسیب عمار خبرنگار بی بی سی فارسی در قاره می گوید بعید به نظرمی رسد که این راه حل مخالفان سیاسی آقای مرسی را راضی کند.

به گفته خبرنگار بی بی سی فارسی، مخالفان یک روز پیش از این هم اصرار داشتند، تا زمانی که رئیس جمهور مصر قانون اساسی موقت را لغو نکرده به اعتراض و فشار خود ادامه دهند.

چهار روز پس از صدور قانون اساسی موقت رئیس جمهور مصر، تنش بین موافقان ومخالفان این سند در شهرهای مختلف مصر همچنان ادامه داشت.

از جمله درمیدان تحریر قاهره، که زاده گاه انقلاب ۲۵ ژانویه مصر به حساب می آید معترضان همچنان به تحصن خود ادامه می دهند وتعداد آنها رو به افزایش بود.

به موجب قانون اساسی موقت، اختیارات رئیس جمهوری مصر گسترده‌تر شده و تصمیم های که او اتخاذ می کند از احکام دادگاه مصون خواهد بود.

مخالفان می گویند، این صلاحیت ها محمد مرسی را به یک "فرعون دیگر" تبدیل می کند اما موافقان تصمیم آقای مرسی وضعیت مصر را دچار آشفتگی توصیف می کنند که نیازمند اتخاذ چنین تصمیم هایی است.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.