اهود باراک، وزیر دفاع اسرائیل از فعالیت‌های سیاسی کناره‌گیری می‌کند

به روز شده:  14:40 گرينويچ - دوشنبه 26 نوامبر 2012 - 06 آذر 1391

اهود باراک گفته است که تا تشکیل دولت جدید در پست وزارت دفاع باقی می‌ماند

اهود باراک، وزیر دفاع اسرائیل گفته است که پس از برگزاری انتخابات عمومی در آن کشور از سمت خود کناره گیری می‌کند.

آقای باراک ۷۰ ساله امروز (وشنبه ۲۶ نوامبر) در کنفرانسی خبری در تل آویو اعلام کرد که پس از برگزاری انتخابات پارلمانی در ۲۲ ژانویه (کمتر ازدو ماه دیگر) از فعالیت‌های سیاسی کناره‌گیری می‌کند.

آقای باراک که در سالهای ۱۹۹۹ تا ۲۰۰۱ نخست وزیر اسرائیل بود در این کنفرانس خبری گفت که قصد دارد پس از کناره گیری از مقامش بر روی زندگی شخصی‌اش تمرکز کند.

او به خبرنگاران گفت: "تصمیم گرفتم که از فعالیت‌های سیاسی کناره‌گیری کنم و در انتخابات آتی شرکت نکنم. می‌خواهم درس بخوانم، بنویسم، و وقت بیشتری را با خانواده‌ام بگذرانم."

اهود باراک تاکید کرد که تا زمان تشکیل دولت جدید در پست وزارت دفاع باقی خواهد ماند.

گفته شده که این تصمیم آقای باراک به معنای پایان یافتن فعالیت‌های ۵۳ ساله او در عرصه نظامی و سیاسی اسرائیل است.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر هم با انتشار بیانیه ‌ای گفته است که به تصمیم آقای باراک احترام گذاشته و از نقش او در دولت ائتلافی قدردانی می‌کند.

اهود باراک سابقه ۳۹ ساله خدمت در نیروی دفاع اسرائیل را دارد. او از سال ۱۹۹۱ تا ۱۹۹۵ سمت فرماندهی نیروهای مسلح را برعهده داشت.

ایهود باراک یکی از چهره های اصلی در جریان آزادی سازی گروگان های اسرائیلی در عملیات انتبه در سال ۱۹۷۶ میلادی بود

آقای باراک در سال ۱۹۷۳ در جنگ بین اعراب و اسرائیل شرکت داشت. او همچنین دردهه ۷۰ میلادی ودر عملیات آزاد کردن گروگان‌های اسرائیلی در جریان ربودن هواپیماهای آن کشور نقش داشت.

تقریبا دو دهه بعد، آقای اهود باراک به عنوان فرمانده نیروهای مسلح او دراجرای توافقنامه اسلو بین اسرائیل و فلسطینیان نقش داشت و در مذاکرات صلح با اردن حضور داشت.

آقای باراک در دولت اسحاق رابین پست وزارت کشور را در اختیار داشت. پس از ترور آقای رابین در سال ۱۹۹۵ میلادی او در دولت شیمون پرز به پست وزارت خارجه رسید.

اهود باراک تا سال ۱۹۹۶ میلادی در این پست خدمت کرد.

آقای باراک در سال ۱۹۹۹ به رهبری حزب کارگر رسید و در انتخابات عمومی همان سال توانست بنیامین نتانیاهو را شکست دهد.

او در جریان مبارزات انتخاباتی‌اش وعده خروج نیروهای اسرائیلی را از جنوب لبنان داد.

آقای باراک در سال ۲۰۰۰ میلادی به این وعده خود عمل کرد و در مذاکراتی با یاسر عرفات، رئیس سابق تشکیلات خودگردان فلسطینی شرکت کرد اما دولت تحت رهبری او در سال ۲۰۰۱ پس از شکست مجبور شد که قدرت را به حزب لیکود تحت رهبری آریل شارون بسپارد.

اهود باراک بار دیگر در سال ۲۰۰۷ میلادی در صحنه سیاسی اسرائیل نقشی کلیدی برعهده گرفت. در این سال او بار دیگر رهبری حزب کارگر را دراختیار گرفت و پس از پیوستن به دولت ائتلافی اهود اولمرت، پست وزارت دفاع را از آن خود کرد و تاکنون یعنی ۵ سال است در این سمت فعالیت می‌کند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.