تزیپی لیونی بار دیگر به عرصه سیاسی اسرائیل بازگشت

به روز شده:  13:51 گرينويچ - سه شنبه 27 نوامبر 2012 - 07 آذر 1391
تزیپی لیونی، وزیر امور خارجه  سابق اسرائیل

خانم لیونی، تنها شش ماه پیش کناره‌گیری خود از سیاست را اعلام کرده بود

تزیپی لیونی، وزیر امور خارجه سابق اسرائیل اعلام کرد که با تشکیل یک حزب سیاسی جدید قصد ورود مجدد به عرصه سیاسی اسرائیل را دارد.

خانم لیونی، تنها شش ماه پیش کناره‌گیری خود از سیاست را اعلام کرده بود.

حزب جدید چپ میانه خانم لیونی هتنوعا (جنبش) نام دارد و در نظر دارد در انتخابات ژانویه سال آینده حضور داشته باشد.

خانم لیونی گفته است که مانیفست حزب جدید او شامل پیگیری توافقنامه صلح با فلسطینیان خواهد بود.

تزیپی لیونی، از سال ۲۰۰۶ تا ۲۰۰۹ وزیر امور خارجه اسرائیل بود.

در ماه مه امسال، خانم لیونی پس از شکست در انتخابات رهبری حزب کادیما از شائول موفاز، گفته بود که از کنست (پارلمان اسرائیل) کناره‌گیری می‌کند و فعالیت‌های سیاسی خود را کاهش می‌دهد.

خانم لیونی، روز سه شنبه، ۲۷ نوامبر در جریان کنفرانس خبری خود در تل آویو، از دولت بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر این کشور به دلیل ناکامی در مذاکرات با فلسطینیان طی سال‌های اخیر انتقاد کرد و گفت که "دولت با افرادی که از تروریسم حمایت می کنند، وارد مذاکره می شود و از (مذاکره با) گروهی که مانع از تروریسم می شود و برای یک راه حل دو کشوری، تلاش کرده، پرهیز می کند."

اشاره خانم لیونی به مذاکرات غیر مستقیم دولت اسرائیل با جنبش اسلامگرای حماس است که اداره امور غزه را در دست دارد. دو طرف به طور غیر مستقیم، بر سر برقراری آتش بس با میانجیگری مصر مذاکره کردند.

آخرین دور مذاکرات مستقیم دولت اسرائیل و سازمان آزادیبخش فلسطین (ساف) که در کنترل جنبش فلسطینی فتح به ریاست محمود عباس است، به سال ۲۰۱۰ بر می گردد که نتیجه ای به بار نیاورد.

مذاکره‌کنندگان فلسطینی می گویند برای بازگشتن به میز مذاکره، طرف اسرائیلی باید به فعالیت‌های ساختمانی خود در مناطق اشغالی پایان دهد. اسرائیل در مقابل هیچ گونه شرطی را برای از سرگیری مذاکرات صلح نمی پذیرد.

روز دوشنبه این هفته، اهود باراک، وزیر دفاع اسرائیل هم اعلام کرد که پس از برگزاری انتخابات سراسری این کشور در ماه ژانویه ۲۰۱۲، خود را بازنشسته خواهد کرد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.