اتحادیه اروپا با تاجیکستان موافقتنامه‌ای مالی امضا می‌کند

به روز شده:  18:48 گرينويچ - سه شنبه 27 نوامبر 2012 - 07 آذر 1391
کاترین اشتون

خانم اشتون موافقتنامه‌ای مالی با مقامات تاجیک امضا خواهد کرد

در جریان دیدار کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، از تاجیکستان موافقتنامه‌ای مالی بین دو جانب امضا خواهد شد.

در این باره منابع دفتر نمایندگی اتحادیه اروپا در تاجیکستان به بی بی سی اطلاع دادند.

سفر خانم اشتون به تاجیکستان در چارچوب دیدارش از کشورهای آسیای مرکزی و شرکت در همایش وزیران خارجه کشورهای منطقه و اتحادیه اروپا در بیشکک صورت می‌گیرد.

وی روز سه‌شنبه‌27 نوامبر وارد قرقیزستان شده و در همایش وزرای خارجه کشورهای آسیای میانه‌و اتحادیه اروپا که بار اول در بیشکک دایر شد، شرکت داشت.

این نهمین همایش وزیران خارجه این اتحادیه و کشورهای منطقه از زمان تصویب استراتژی آسیای میانه‌اروپا است که سال 2007 از سوی شورای اروپا تصویب شد.

این همایش همچنین به دنبال نتیجه‌گیری شورای امور خارجه اتحادیه اروپا از فرایند اجرای این استراتژی در ماه ژوئن گذشته برگزار می‌شود.

هرچند مقامهای اروپایی اجرای این استراتژی طی پنج سال گذشته را مؤثر ارزیابی کرده‌اند، ولی منتقدان این اتحادیه می‌گویند که این استراتژی با شکست مواجه شده است.

به گفته آنها، در طول دوره اجرای این استراتژی موارد نقض حقوق بشر، سرکوب مخالفان و محدودیت آزادیهای شهروندان، فساد و تقلبات انتخاباتی در کشورهای آسیای میانه‌بیش از پیش افزایش یافته است.

قبلاً اعلام شده بود که در بیشکک خانم اشتون با آلمازبک آتمبایف، رئیس جمهور و اِرلان عبدالله یف، وزیر خارجه قرقیزستان، نیز ملاقات می‌کند. سپس، وی طی سه روز آینده از ازبکستان، تاجیکستان و قزاقستان نیز بازدید خواهد کرد.

منابع اروپایی می‌گویند در دیدار خانم اشتون با امامعلی رحمان، رئیس جمهوری تاجیکستان، که روز 29 نوامبر دایر خواهد شد، قرار است طرفها یک موافقتنامه مالی امضا کنند.

به گفته منابع دفتر نمایندگی اتحادیه اروپا در دوشنبه، طبق این موافقتنامه، این اتحادیه مبلغ 16 میلیون یورو برای توسعه بخش خصوصی و کشاورزی به تاجیکستان کمک خواهد کرد.

جزئیات دیگر دیدار خانم اشتون با مقامات تاجیک اعلام نشده، ولی انتظار می‌رود پس از دیدار با پرزیدنت رحمان، خانم اشتون بیانیه ای برای مطبوعات صادر کند.

کاترین اشتون قبل از آغاز سفرش به کشورهای آسیای میانه‌گفته بود که اتحادیه اروپا به وسیله حضورش در منطقه و همکاری با شریکان محلی اش نقش فزاینده و بسیار مهمی در آسیای میانه‌دارد.

وی افزود: "همایش وزیران خارجه امکان می‌دهد که ما مسائل کلیدی مورد علاقه طرفین، از جمله امنیت و همکاری منطقه‌ای، انرژی، محیط زیست و آب و همچنین اولویتهای دیگر استراتژی اروپا در آسیای میانه‌، مانند آموزش و پرورش، حکومت قانون، حقوق بشر و ابتکارات جامعه مدنی را، بررسی کنیم."

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا همچنین گفته بود که این اتحادیه در برابر حمایت از اصلاحات و دگرگونی در کشورهای آسیای میانه‌امیدوار توسعه تجارت و سرمایه‌گذاری با این کشورها نیز هست.

سفر او به کشورهای آسیای میانه‌در حالی آغاز می‌شود که گروههای مدافع حقوق بشر بین‌المللی از او خواسته‌اند که با رهبران آسیای میانه‌موضوع نقض حقوق بشر و محدودیت فعالیت نهادهای جامعه مدنی را جداً مطرح کند.

از جمله دیده‌بان حقوق بشر، یک سازمان معتبر بین‌المللی، ضمن انتشار بیانیه ای در آستانه سفر کاترین اشتون به منطقه از او خواسته بود که از رهبران آسیای میانه‌آزادی فعالان حقوق بشر از زندانها را تقاضا کند.

در همین حال، منابع اروپایی می‌گویند که خانم اشتون در سفر به همه کشورهای منطقه آسیای میانه با نمایندگان جامعه مدنی نیز ملاقات خواهد کرد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.