حمایت مشروط بریتانیا از ارتقای وضعیت فلسطینی‌ها در سازمان ملل

به روز شده:  14:27 گرينويچ - چهارشنبه 28 نوامبر 2012 - 08 آذر 1391
ویلیام هیگ، وزیر امور خارجه بریتانیا

وزیر امور خارجه بریتانیا گفته که طرف فلسطینی باید اعلام کند که درصدد عضویت در دیوان بین‌المللی کیفری بر نخواهد آمد

ویلیام هیگ، وزیر امور خارجه بریتانیا گفته است که کشورش با ارتقای جایگاه فلسطینیان در سازمان ملل در صورتی که ضمانت‌هایی از تشکیلات خودگردان فلسطینی دریافت کند، موافق است.

آقای هیگ در پارلمان بریتانیا گفت که فلسطینی‌ها باید تعهد شفافی در مورد بازگشت به بدون پیش شرط به مذاکره با اسرائیل ارائه دهند.

وزیر امور خارجه بریتانیا افزود طرف فلسطینی همچنین باید اعلام کند که درصدد عضویت در دیوان بین‌المللی کیفری بر نخواهد آمد.

اوائل ماه جاری میلادی، سخنگوی وزارت امور خارجه اسرائیل به بی‌بی‌سی گفته بود که اسرائیل نگران است که اگر طرف فلسطینی به عنوان یک کشور غیرعضو سازمان ملل متحد شناخته شود، می‌تواند از دادگاه بین المللی کیفری بخواهد برای حل‌وفصل اختلافاتش با اسرائیل وارد عمل شود.

وزیر امور خارجه بریتانیا افزود در صورت عدم دریافت ضمانت از طرف فلسطینی در این موارد، کشورش در مجمع عمومی سازمان ملل، رای ممتنع خواهد داد.

رای‌گیری در مورد درخواست فلسطینی‌ها قرار است فردا، پنجشنبه برگزار شود.

دولت‌های فرانسه، نروژ و اسپانیا گفته‌اند که از درخواست فلسطینی‌ها حمایت خواهند کرد.

ناظران می‌گویند درخواست فلسطینی‌ها به احتمال قوی در مجمع عمومی سازمان ملل که ۱۹۳ عضو دارد، پذیرفته خواهد شد.

دولت فرانسه به عنوان اولین دولت مهم اروپایی، روز گذشته اعلام کرد که از درخواست فلسطینی‌ها برای پذیرفته شدن به عنوان دولت "ناظر غیرعضو" در سازمان ملل حمایت خواهد کرد.

لوران فابیوس، وزیر امور خارجه فرانسه

لوران فابیوس گفت که کشورش از درخواست فلسطینی‌ها برای ارتقای جایگاه خود در سازمان ملل حمایت می‌کند

لوران فابیوس، وزیر امور خارجه فرانسه روز گذشته گفت که زمانی که سئوال در این باره (ارتقای جایگاه فلسطینی‌ها در سازمان ملل) پرسیده شود، فرانسه پاسخ "مثبت" خواهد داد.

ارتقای وضعیت فلسطینی‌ها در سازمان ملل، این امکان را به آنها می‌دهد که در نشست‌ها و جلسات مجمع عمومی سازمان ملل شرکت کنند و موقعیت خود را برای پیوستن به نهادهای این سازمان و دیوان بین‌المللی کیفری بهبود بخشند.

اسرائیل و آمریکا با چنین اقدامی به شدت مخالفت کرده‌اند.

فلسطینی‌ها در سال ۲۰۱۱ میلادی درخواست خود را برای پیوستن به سازمان ملل متحد به عنوان یک عضو مستقل ارائه کردند، ولی به دلیل عدم حمایت لازم به خصوص مخالفت‌های آمریکا به نتیجه نرسیدند.

اسرائیل هشدار داده که ارتقای جایگاه فلسطینیان در سازمان ملل، ناقض پیمان صلح اسلو است که به موجب آن تشکیلات خودگردان فلسطینی شکل گرفت.

محمود عباس گفته است که او به دنبال رویارویی با آمریکا یا اسرائیل نیست.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.