عفو بین‌الملل خواهان دریافت اطلاعات در مورد 'ناپدیدشدگان' ترکمنستان شد

به روز شده:  16:47 گرينويچ - چهارشنبه 28 نوامبر 2012 - 08 آذر 1391
صفر مراد نیازوف، رئیس‌جمهوری سابق ترکمنستان

صفر مراد نیازوف خود را ترکمن باشی یا پدر ترکمن‌ها نامیده بود

عفو بین‌الملل، از سازمان‌های مدافع حقوق بشر، از دولت ترکمنستان خواسته است که در مورد سرنوشت گروهی از مقام‌های بلندپایه این کشور که به اتهام تلاش برای ترور رئیس‌جمهوری سابق زندانی شده بودند، توضیح دهد.

این گروه از مقامات، ۱۰ سال پیش به اتهام تلاش نافرجام برای ترور صفر مراد نیازوف، رئیس‌جمهوری سابق ترکمنستان بازداشت و زندانی شدند و از سرنوشت آنان خبری در دست نیست.

سازمان حقوق بشری عفو بین‌الملل می‌گوید که دولت ترکمنستان به این سازمان و صلیب سرخ، هیچ اطلاعاتی در باره دو وزیر امور خارجه سابق این کشور که در پی این اتفاق بازداشت شدند، نداده است.

عفو بین‌الملل خاطرنشان می‌کند که خانواده‌های این افراد به رغم درخواست‌های مکرر، هیچ اطلاعاتی در مورد آنها دریافت نکرده‌اند.

این سازمان می‌گوید که بازداشت این افراد، به منزله ناپدید شدن غیر ارادی آنها محسوب شده که ناقض قوانین بین‌المللی است.

آقای نیازوف، بیش از بیست سال بر این کشور دارای ذخایر غنی گاز حکمرانی کرد. او خود را ترکمن باشی یا پدر ترکمن ها نامیده بود.

او از زمان فروپاشی اتحاد شوروی سابق و استقلال ترکمنستان در سال ۱۹۹۱ زمام امور آن کشور را در دست داشت و از سال ۱۹۹۹ رییس جمهوری مادام العمر خوانده شد.

آقای نیازوف که ۶۶ سال داشت، در دسامبر ۲۰۰۶ در اثر حمله قلبی درگذشت.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.