ممنوع شدن ذبح مذهبی حیوانات در لهستان

به روز شده:  16:22 گرينويچ - پنج شنبه 29 نوامبر 2012 - 09 آذر 1391

گوشت حلال در بازار اتحادیه اروپا یافت می‌شود

دادگاه عالی لهستان، حکم کرده است که ذبح مذهبی حیوانات غیرقانونی است. حکم اخیر دادگاه لهستان به فاصله چند هفته پیش از اجرایی شدن قانونی در اتحادیه اروپا که بر مجاز بودن ذبح مذهبی صحه می‌گذارد، صادر شده است.

دادگاه قانون اساسی لهستان گفت خلاف قوانین لهستان است که گردن حیوانات، بدون بیهوش کردن آنان، بریده شود تا به واسطه خونریزی بمیرند.

لهستان جمعیت محدودی از مسلمانان و یهودیانی دارد که از این روش ذبح استفاده می‌کنند.

اکنون این کشور تا پایان سال جاری میلادی که کلیک قانون اتحادیه اروپا اجرایی می شود، فرصت دارد که از تبعیت از آن صرفنظر کند.

استانیسلاو کالیمبا، وزیر کشاورزی لهستان، در مصاحبه با رادیوی آن کشور گفت که اجرای قانون اتحادیه اروپا در ارجحیت است و همه شبهات را در مورد مجاز شمردن ذبح مذهبی در لهستان، از سر راه برمی‌دارد.

وزارتخانه تحت امر او، تا کنون برای ۱۷ کشتارگاه مجوز صادر کرده است تا مطابق اصول دین اسلام یا یهود به ذبح حیوانات بپردازند.

تا کنون، سوئد تنها عضو اتحادیه اروپا بوده که ذبح مذهبی حیوانات را ممنوع کرده است.

به گزارش رادیوی لهستان، دادگاه این کشور در پی دریافت یک شکایتنامه از طرف گروه های مدافع حقوق حیوانات، به این پرونده رسیدگی کرد.

آندری سرمت که وکالت گروه های مدافع حقوق حیوانات را بر عهده داشت، اینگونه استدلال کرد که تجدید نظر قانونی که در سال ۲۰۰۴ صورت گرفت و ذبح مذهبی را مجاز شمرد، به دلیل زیر پا گذاشتن قانون حقوق حیوانات مصوبه سال ۱۹۹۷ در الهستان، خلاف قانون اساسی است.

بنا بر قانون مصوب ۱۹۹۷، کشتار یک دام، تنها باید پس از بیهوش نمودن آن صورت بگیرد.

منتقدان نگرانند که حکم دادگاه، صادرکننده پیامی حاکی از عدم تحمل اقلیتهای مذهبی در لهستان باشد؛ کشوری که در اروپا به عنوان پایگاه مذهب کاتولیک شناخته می‌شود.

این در حالی است که برانیسلاو کموروفسکی، رئیس جمهور لهستان از ذبح مذهبی دفاع کرده و آن را یک رسم باستانی توصیف کرده است.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.