بیک ظهوراف: فییسبوک صاحب دارد یا خیر؟

به روز شده:  14:57 گرينويچ - پنج شنبه 29 نوامبر 2012 - 09 آذر 1391

آقای ظهوراو می‌گوید که او دستور مسدودیت دسترسی به فییسبوک را نداده است

رئیس اداره ارتباطات تاجیکستان اعلام کرد که می‌خواهد با مارک زوکربرگ، رئیس و پایه‌گذار شبکه اجتماعی فیسبوک، ملاقات کند.

بیک ظهوراف می‌خواهد در این ملاقات شرایط و شیوه کار فیسبوک و امکان کنترول یادداشتها و افکار و ‌اندیشه‌های انتقادی در باره مقامات و بازرگانهای تاجیک در این شبکه اینترنتی را بررسی کند.

مسئولان این نهاد همچنین می‌گویند که از شهروندان شکایات زیادی در باره "مطالب توهین‌آمیز در باره تاجیکستان و صاحب‌منصبان جداگانه در این کشور" دریافت کرده‌اند.

بیک ظهوراف به بخش روسی بی بی سی در این باره گفت: "فیسبوک یگان صاحب دارد یا نه؟ می‌تواند صاحبش تاجیکستان بیاید؟ من می‌توانم با او در روزهای مناسب ملاقات کنم. اگر خودش وقت نداشته باشد، با یاورش ملاقات می‌کنم."

شکایات بسیار

مسئول اداره ارتباطات تاجیکستان گفت که همه‌روزه شکایات بسیاری از مردم دریافت می‌کند که از محتوای پیامها و نظرات منتشره در این شبکه اجتماعی ناراضی اند.

به اعتقاد آقای ظهوراف، فیسبوک مشکلات اجتماعی را حل نمی‌کند، بلکه صرفاً به مسائل مالی و تجاری می‌پردازد. او می‌خواهد در باره این مسائل شخصاً با مارک زوکربرگ گفتگو و مسائل بحث برنگیز را با او مطرح کند.

"انها چاره دیگری جز اطاعت ندارند، چون ممکن است جواز آنها را پس بگیرند. اسامیدین اتایف، رئیس انجمن فراهمگران اینترنت در تاجیکستان"

عیصا الدین اطا یف، رئیس انجمن فراهمگران اینترنت در تاجیکستان

"مثلا، در بعضی جایهای تاجیکستان آب نیست، یا وضع راهها بد است، یا وضع آب و هوا را نادرست شرح داده‌اند - اما آنها (کاربران فیسبوک) در این باره نمی‌نویسند، فقط در باره مسائل پولی می‌نویسند."

آقای ظهوراف افزود: "من زیاد می‌شنوم که کاربرانی که یادداشت و نظرات انتقادی را در باره مقامات یا بازرگانها منتشر می‌کنند، برای این کار از 5 تا 10 هزار دلار می‌گیرند. من تعجب کردم که چنین نظرات این قدر ارزش گران داشته اند."

رئیس اداره ارتباطات تاجیکستان گفت که در باره قانون‌شکنیها در اینترنت، نشر مقالات انتقادی در باره تاجیکستان، در باره مقامات و بازرگانهای تاجیک از داوطلبان نهاد ویژه‌ای که بر محتوای اینترنت نظارت می‌کند، اطلاع می‌گیرد.

اما او مشخصاً نگفت که چه کسانی برای نشر یادداشتها و مطالب انتقادی پول دریافت می‌کنند و چه کسانی به بدنام سازی تاجیکستان و شخصیتهای معروف آن و یا به ناآرام ساختن وضعیت این کشور علاقه‌مند هستند.

سانسور 'وطن دوستان'

پیشتر اداره ارتباطات تاجیکستان از تأسیس گروهی ویژه از داوطلبان برای نظارت بر اخبار و اطلاعات منتشره در اینترنت در باره این کشور خبر داده بود.

نهادهای تنظیم کننده از اختیاراتی برای مسدود یا فیلتر کردن سایتهای اینترنتی که تحت نظارت قرار نگرفته‌اند، برخوردارند.

دسترسی به فییسبوک در تاجیکستان برای اوّلین بار نیست که مسدود می‌شود

آقای ظهوراف تصریح کرد: "به این گروه داوطلبان وطن‌دوست، از جمله افراد بازنشسته، دانشجویان، معلمان مکتبها و استادان دانشگاهها شاملند. آنها نسبت به سرنوشت کشور بی‌تفاوت نیستند. آنها افرادی هستند که از اینترنت و جنگ آسیب دیده‌اند. آنها این کار را بی‌مزد انجام می‌دهند، آنها با آوازه و شایعات مبارزه می‌کنند."

روز دوشنبه 26 نوامبر انجمن فراهمگران اینترنت در تاجیکستان خبر داد که شب یکشنبه اداره ارتباطات به فراهمگران و مسئولان شرکتهای ارتباطات در باره مسدود کردن فیسبوک پیامک (اس ام اس) ارسال کرده است.

امّا برخی از شرکتهای بزرگ فراهمگر اینترنت، از جمله "تاجیک تلکام" که به طور مستقیم به اداره ارتباطات وابسته است، هنوز به اجرای این دستور اقدام نکرده‌اند. آنها می‌گویند که این دستور به آنها به طور کتبی (خطّی) نرسیده است.

اسام‌الدّین اتایف، رئیس انجمن فراهمگران اینترنت در تاجیکستان، می‌گوید: "مسلّم است که فراهمگران از اداره ارتباطات پیامک دریافت کردند. با این حال، دسترسی به این شبکه اجتماعی در بسیاری از شرکتها فراهم است."

"اداره ارتباطات در باره تصمیم خود توضیحاتی ارائه نداده است، آنها پیام رسیده به شرکتها را تأیید یا تکذیب نکرده‌اند."

مسدودیت سایت

در این میان، رئیس اداره ارتباطات خبر برخی از رسانه‌ها در باره قطع دسترسی به فیسبوک را بی‌پایه خواند، ولی اذعان کرد که در صورت ضرورت این شبکه مسدود خواهد شد.

"من شخصاً در باره مسدودیت فیسبوک دستور نداده‌ام. اداره ارتباطات نیز. اما اگر ضرورتی پیش آید، این شبکه را مسدود می‌کنیم. من هر روز از مردم شکایتهایی در باره محتوای این سایت می‌گیرم."

"این شبکه مسائل اجتماعی را حل نمی‌کند، بلکه فقط به مسائل مالی می‌پردازد. همه به یاد دارند که جنگ داخلی در کشورمان چگونه شروع شد. آن زمان هم همه چیز از تنقید شروع شده بود. ما نمی‌گذاریم که دوباره جنگ آغاز شود."

بیشتر شرکتهای ارتباطات از بیم تنبیه مقامات به دستور اداره ارتباطات گردن نهادند. همه فراهمگران اینترنت و متصدیان شرکتهای تلفن همراه در واقع به تنظیمگر ارتباطات حکومت تاجیکستان وابسته‌اند، چون این نهاد دولتی همه گونه مجوز یا پروانه‌ها برای ارائه خدمات اینترنتی یا تلفنی را صادر می‌کند.

عصی الدین عطایف، رئیس انجمن فراهمگران اینترنت، در این باره می‌گوید: "آنها چاره دیگری ندارند. باید اطاعت کنند، چون ممکن است مقامات جوازشان را پس بگیرند. مقامات می‌توانند به اقدامات دیگری هم دست زنند."

این در حالیست که اداره ارتباطات صرفاً به تقسیم و توزیع فریکانسهای رادیو و مسائل دیگر فنی (تکنیکی) مشغول است. این نهاد منطقاً به محتوای اطلاعات و اخبار در شبکه‌های اینترنتی نباید کاری داشته باشد.

دسترسی به فیسبوک در تاجیکستان امسال چند بار مسدود شد. سایتهای دیگری چون "zvezda.ru"، "tajiknews.com" و "makhlla.org" نیز چندی پیش مسدود شده بودند.

گروههای مدافع حقوق بشر و فراهمگران اینترنت مسدودیت سایتها را به سانسور سیاسی افزاینده در تاجیکستان مربوط می‌دانند.

فییسبوک برای مردم تاجیکستان میدانی برای بحث و بررسی آزاد مسائل اجتماعی و سیاسی فراهم می‌کند. در این شبکه طی ماههای اخیر برخی از کاربران با نامهای واقعی خود از تصمیمات و اعمال مقامات دولتی بشدت انتقاد کرده‌اند.

بسیاریها می‌گویند بعید نیست که مسدود شدن این شبکه به این گونه انتقادات مرطبت باشد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.