کاترین اشتون: 'اروپا از مشکلات انرژی تاجیکان آگاه است'

به روز شده:  15:42 گرينويچ - پنج شنبه 29 نوامبر 2012 - 09 آذر 1391

کاترین اشتون گفت که اتحادیه اروپا برای حل مسائل انرژی به تاجیکستان کمک می‌کند

کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، می‌گوید که این اتحادیه برای حل مشکلات عرصه انرژی به تاجیکستان کمک خواهد کرد.

وی روز پنج‌شنبه‌ ۲۹ نوامبر پس از دیدار با رئیس جمهور تاجیکستان در دوشنبه به خبرنگاران گفت که جامعه اروپا در باره مشکلات عرصه انرژی تاجیکستان آگاه است و در کنار مسائل دیگر این موضوع را نیز با پرزیدنت رحمان بررسی کرده است.

خانم اشتون افزود: "من آمادگی اتحادیه اروپا و تصمیم جامعه اروپایی را برای کمک به حل این مشکل تاجیکستان، بویژه برای تولید نیروی برق با استفاده از منابع انرژی آلترناتیو (جایگزین)، ابراز داشتم."

این در حالیست که همین حالا در بخش اعظمی از مناطق روستایی تاجیکستان ساکنان از دسترسی به نیروی برق محرومند. در برخی مناطق مردم تنها ۴-۵ ساعت نیروی برق می‌گیرند.

طرح بنیاد نیروگاه "راغون" که سالهاست دولت تاجیکستان به آن با هدف رفع نیازمندی های مردم به انرژی تمرکز کرده، با مخالفت شدید برخی از کشورهای منطقه، بویژه ازبکستان، روبروست.

آینده این طرح هنوز روشن نیست، ولی منابع بانک جهانی که از مطالعات اجتماعی و زیست محیطی آن حمایت می‌کند، می‌گویند که این مطالعات به زمانی طولانی، ۶-۷ سال، نیاز دارد.

سخنان خانم اشتون در حالیست که همراخان ظریفی، وزیر خارجه تاجیکستان، در سخنرانی خود در همایش وزرای خارجه اتحادیه اروپا و کشورهای آسیای میانه‌ که دو روز قبل در بیشکک برگزار شد، این موضوع را مطرح کرده بود.

وی با اشاره‌ به مشکلات آب و انرژی در منطقه گفت که به دلیل کمبود انرژی در فصل سرما ۷۰ در صد از جمعیت تاجیکستان از کمبود شدید برق و گرمی رنج می‌برند.

آقای ظریفی بهره‌برداری از ذخایر بزرگ انرژی آبی تاجیکستان را از راههای اصلی حل این مشکل خوانده و تأکید داشت که این امر به منافع کشورهای منطقه آسیبی نخواهد زد.

مقامات تاجیک معتقدند که اجرای طرحهای بزرگ انرژی آبی این کشور به پیشرفت اقتصادی کشورهای همسایه، بویژه افغانستان جنگزده، نیز کمک می‌کند.

ضمناً، در دیدار خود با پرزیدنت رحمان، خانم اشتون مسائل افغانستان را نیز مطرح کرده است. وی گفت که اتحادیه اروپا بعد از خروج نیروهای خارجی در سال ۲۰۱۴ افغانستان را به حال خود نخواهد گذاشت و طرحهایی برای این کشور در نظر گرفته است.

موضوع خروج نیروهای غربی از افغانستان و پیامدهای آن از نگرانیهای عمده کشورهای آسیای میانه‌ نیز محسوب می‌شود. این کشورها از احتمال گسترش افراطگرایی و نفوذ گروههای اسلامگرا به منطقه نگرانند.

وضع حقوق بشر

تحلیلگران می‌گویند که مسائل افغانستان از سال ۲۰۰۱ به این سو، یعنی از زمان حملات ۱۱ سپتامبر و ورود نیروهای ائتلاف بین‌المللی علیه تروریسم به آن کشور، بر روابط غرب با کشورهای آسیای میانه‌ سایه انداخته است.

خانم اشتون با مطلوبخان دولت اف موافقت نامه‌ای برای کمک به بخش کشاورزی تاجیکستان امضا کرد

گفته می‌شود، این کشورها در ازاء کمک به حضور نیروهای غربی در افغانستان، مثلاً برای استفاده از فضا و قلمروشان برای انتقال تدارکات به نظامیان خارجی در آن کشور، امتیازاتی از غرب دریافت کرده‌اند.

با اشاره‌ به این، گروههای مدافع حقوق بشر دولتهای آمریکا و اتحادیه اروپا را همواره به نادیده گرفتن موارد نقض حقوق بشر و آزادیهای مدنی و سرکوب مخالفان در کشورهای منطقه متهم کرده‌اند.

قبل از آغاز سفر کاترین اشتون به آسیای میانه‌ گروههای مختلف حقوق بشر از او خواستار مطرح کردن مسئله آزادی زندانیان سیاسی با رهبران کشورهای منطقه شدند.

در پاسخ به این درخواستها، خانم اشتون در دیدارش با رهبران منطقه، از جمله رئیس جمهوری تاجیکستان، موضوع "حکومت قانون و رعایت حقوق بشر" را نیز مطرح کرده است.

وی در این باره گفت: "من به رئیس جمهور در مورد اهمیت وجود یک جامعه مدنی استوار و قوی در کشور اظهار نظر کردم. من گفتم که جامعه مدنی برای توسعه اجتماعی زمینه خوبی فراهم می‌کند. زیرا آزادی فعالیت نهادهای جامعه مدنی به جلب سرمایه خارجی به کشور نیز مساعدت خواهد کرد."

خانم اشتون به گزارشهای مربوط به بسته شدن سازمان حقوقدانهای جوان "امپرا" در شمال تاجیکستان اشاره‌ کرد و گفت که فعالیت آزاد این گونه سازمانها در این فرایند نقش سازنده‌ای خواهد بازید.

در همین حال، پس از ملاقات با پرزیدنت رحمان، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با نمایندگان جامعه مدنی تاجیکستان نیز ملاقاتی "پشت درهای بسته" انجام می‌دهد.

در جریان دیدار با رئیس جمهور، خانم اشتون با مطلوبخان دولت اف، معاون نخست‌وزیر تاجیکستان، موافقت نامه‌ای مالی امضا کرد. طبق این سند، اتحادیه اروپا برای بخش کشاورزی تاجیکستان ۱۶ میلیون یورو اختصاص خواهد داد.

اتحادیه اروپا از کمک کنندگان اصلی خارجی به تاجیکستان محسوب می‌شود. این اتحادیه طی ۲۰ سال اخیر برای توسعه عرصه های مختلف اقتصاد و اجتماع تاجیکستان مبلغ بیش از ۶۰۰ میلیون دلار به این کشور کمک کرده است.

سفر خانم اشتون به تاجیکستان در چارچوب دیدارش از کشورهای آسیای مرکزی و شرکت در همایش وزیران خارجه کشورهای منطقه و اتحادیه اروپا در بشکیک صورت می‌گیرد.

وی روز ۲۷ نوامبر وارد قرقیزستان شد و دیروز در تاشکند با مقامات ازبکستان ملاقات داشت. دیدار وی از منطقه در شهر آستانه، پایتخت قزاقستان، پایان می‌یابد.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.