دولت فلسطینی 'ناظر غیرعضو' سازمان ملل متحد شد

به روز شده:  22:08 گرينويچ - پنج شنبه 29 نوامبر 2012 - 09 آذر 1391
محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی

حالا طرف فلسطینی قادر خواهد بود تا در برابر ساخت و سازها در کرانه غربی رود اردن و بسیاری از موارد اختلافش با اسرائیل به نهادهای بین المللی شکایت کند

اعضای سازمان ملل متحد با ۱۳۸ رای موافق در برابر نه رای مخالف با ارتقاء وضعیت تشکیلات خودگردان فلسطینی از "نهاد ناظر" به "دولت ناظر غیر عضو" موافقت کردند.

محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی امروز (پنجشنبه ۲۹ نوامبر - ۹ آذر) با حضور در مقر سازمان ملل متحد در نیویورک و در حالی که در مجمع عمومی این نهاد بین المللی حضور داشت، درخواست فلسطینی ها را رسما مطرح کرد.

آقای عباس در نشست امروز سازمان ملل متحد گفت: "باید اینجا بار دیگر هشدارمان را تکرار کنیم؛ فرصت درحال از دست رفتن و مهلت به سرعت به سرمی آید. کاسه صبر پرتر می شود و امیدها کمرنگ. آدم های بی گناهی که جانشان را در بمباران های اسرائیل از دست داده اند – بیش از ۱۶۸ شهید در غزه که بیشترشان کودکان و زنان و ۱۲ عضو یک خانواده، خانواده دعلو بودند – یادآور دردناک این موضوع برای جهان است که این اشغال نژادی و استعماری یک راه حل مبتنی بر پیدایش دو کشور و چشم انداز تحقق صلح را به گزینه ای خیلی دشوار، اگر نه غیرممکن، بدل می کند. اکنون وقت عمل و حرکت است. برای همین است که به اینجا آمده ایم."

آقای عباس همچنین تاکید کرد که از نظر او موافقت با درخواست امروز فلسطینی ها "آخرین شانس برای نجات طرح دوکشور مستقل" یهودی نشین و عرب نشین است.

همزمان هیلاری کلینتون، وزیر خارجه آمریکا که مخالف اصلی پیشنهاد فلسطینی ها بود، گفت: "این مصوبه سازنده نیست و موانع را بر سر پیشرفت مذاکرات صلح بیشتر خواهد کرد."

ران پروسر، نماینده اسرائیل در سازمان ملل هم مصوبه امروز را "عقب گردی" در راه پیشرفت صلح خاورمیانه خطاب کرد.

با وجود مخالفت آمریکا، اسرائیل و هفت کشور دیگر، از پیش هم انتظار می‌رفت بین ۱۳۰ تا ۱۵۰ کشور به این درخواست رای مثبت بدهند.

امروز همچنین ۴۱ کشور از جمله بریتانیا و آلمان به درخواست فلسطینی ها رای ممتنع دادند. جمهوری چک، کانادا، جزایر مارشال و پاناما هم از کشورهایی بودند که در کنار امریکا و اسرائیل ایستادند.

به این ترتیب، ‌برای اولین بار رتبه فلسطین در سازمان ملل متحد با جایگاه واتیکان برابر خواهد شد. این ترفیع به ظاهر کوچک می‌تواند برای اسرائیل پیامدهای جدی داشته در پی داشته باشد.

حالا طرف فلسطینی قادر خواهد بود تا در برابر ساخت و سازها در کرانه غربی رود اردن و بسیاری از موارد اختلافش با اسرائیل به نهادهای بین المللی شکایت کند.

تصاویر زنده تلویزیونی از رام الله لحظاتی پس از تصویب درخواست تشکیلات خودگردان فلسطینی، از جشن و سرور فلسطینیان در خیابان ها حکایت دارد.

این رای گیری در مجمع عمومی سازمان ملل متحد در روزی اتفاق افتاد (۲۹ نوامبر) که ۶۵ سال پیش مصوبه دیگری موجب شکل گیری کشور اسرائیل شده بود.

در ۲۹ نوامبر سال ۱۹۴۷ این مجمع با تصویب قطعنامه ۱۸۱ به تقسیم فلسطین به دو کشور مجزا برای یهودیان و اعراب ساکن آن رای داد، قطعنامه‌ای که کشورهای عرب آن را رد کردند.

کشورهایی چون آمریکا، کانادا و دیگر مخالفان رای گیری امروز می گویند ارتقای وضعیت تشکیلات فلسطینی نباید به روند مذاکرات صلح و توافقات میان اسرائیل و فلسطینی ها در جریان توافقنامه ۱۹۹۳ اسلو آسیب بزند.

این در حالی است که طرف فلسطینی هم با استناد به توافقنامه اسلو می گوید بخش های مهمی از کرانه غربی رود اردن طی دو دهه گذشته و از طریق حملات نظامی یا ساخت و سازهای اسرائیلی به طور نظام یافته ای از غزه جدا شده است.

فلسطینی‌ها سالهاست که به دنبال تصویب عصویت خود تحت عنوان یک کشور مستقل در سازمان ملل هستند و تلاش می کنند که سرزمین هایی چون رام الله، کرانه غربی رود اردن، غزه و مناطق اشغال شده توسط اسرائیل در سال ۱۹۶۷ را یکپارچه و زیر پرچم فلسطین درآورند.

این در حالی است که طرف اسرائیلی هم با انتقاد از فلسطینی ها می گوید آنها هیچگاه اسرائیل را به عنوان یک سرزمین یهودی نشین به رسمیت نشناخته اند؛ در حالی که مطابق رای اعضای سازمان ملل متحد برای تشکیل دو سرزمین یهودی نشین و غرب نشین در ۲۹ نوامبر سال ۱۹۴۷ اسرائیل یک کشور محسوب می شود.

ران پروسر، سفیر اسرائیل در سازمان ملل متحد امروز و در آستانه تصویب ارتقای عضویت فلسطینی ها گفت: "هیچ چیز نمی تواند مشکلات میان اسرائیل و فلسطینی ها را حل کند مگر مذاکره."

سوزان رایس، سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد هم در این باره گفت: "حامیان قطعنامه امروز (فلسطینی ها) به دنبال یک کشور مستقل و کارآمد فلسطینی هستند که در کنار اسرائیل با صلح و آرامش استقرار یابد. ما هم همینطور، اما ما همواره به صراحت گفته ایم که ایجاد چنین کشوری برای فلسطینیان و حل تمام مسائل نهایی تنها از راه مذارکات اساسی و مستقیم بین دو طرف امکان پذیر است."

ارتقای وضعیت تشکیلات فلسطینی در سازمان ملل متحد، همچنین به محمود عباس کمک خواهد کرد تا برای عضویت در آژانس های سازمان ملل متحد درخواست کند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.