اسرائیل ٣٠٠٠ خانه جدید در شهرک‌های یهودی‌نشین می‌سازد

به روز شده:  18:13 گرينويچ - جمعه 30 نوامبر 2012 - 10 آذر 1391

بنیامین نتانیاهو دستور ساخت شهرک‌ها را بلافاصله پس از تغییر وضعیت فلسطین‌ در سازمان ملل صادر کرد

مقامات اسرائیلی دستور ساخت ٣٠٠٠ واحد مسکونی جدید در قالب شهرک‌های یهودی‌نشین را صادر کرده‌اند. شهرک‌های جدید قرار است در بیت‌المقدس شرقی و کرانه باختری بنا شوند.

این تصمیم دولت بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، بلافاصله پس از آن گرفته شده که مجمع عمومی سازمان ملل به ارتقای وضعیت فلسطین در این سازمان رای داده است.

در نشست دیشب سازمان ملل، فلسطین با رای چشمگیری به عنوان دولت ناظر غیرعضو به رسمیت شناخته شد.

نتانیاهو پیش از این به باراک اوباما، رییس جمهور ایالات متحده، تعهد داده بود که به سیاست گسترش شهرک‌های یهودی‌نشین ادامه ندهد.

کامبیز فتاحی، خبرنگار بی‌بی‌سی فارسی در بیت‌المقدس، می‌گوید که به نظر می‌رسد این اقدام اولین واکنش دولت نتانیاهو به موفقیت سیاسی طرف فلسطینی است.

شهرک‌‌سازی‌های اسرائیل در سرزمین‌های اشغالی کرانه باختری و بیت‌المقدس شرقی، که فلسطین ادعای مالکیت ارضی آنها را دارد، از جمله سیاست‌هایی است که همواره مورد اعتراض شدید فلسطینی‌ها بوده است.

علاوه بر این کشورهای دیگر نیز بارها از اسرائیل خواسته‌اند که این روند را متوقف کند.

چپ‌گرایان و لیبرال‌های اسرائیل صدور مجوز احداث شهرک‌های جدید توسط دولت نتانیاهو را محکوم کرده‌اند.

هاآرتص می‌نویسد که نخست‌وزیر اسرائیل گسترش شهرک‌سازی‌ها را بخشی از نقشه استراتژیک اسرائیل دانسته است؛ نقشه‌ای که به گفته برخی کارشناسان در صورت عملی شدن شمال و جنوب کرانه باختری را از هم جدا می‌کند.

این امر تشکیل کشور فلسطین را دشوارتر خواهد کرد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.