لغو ممنوعیت حجاب در مدارس ترکیه

به روز شده:  13:21 گرينويچ - جمعه 30 نوامبر 2012 - 10 آذر 1391

تنوع هویتی جامعه ترکیه گاه جنجال‌برانگیز می‌شود

ترکیه استفاده از یونیفورم یکسان برای دانش‌آموزان را لغو کرده است، این اقدام به نوعی لغو ممنوعیت حجاب تلقی می‌شود. به این ترتیب دانش‌آموزان دختر مدارس خصوصی از آغاز سال تحصیلی ۲۰۱۴-۲۰۱۳ می‌توانند در مدرسه روسری به سر کنند.

همچنین دانش‌آموزان دختران مدارس دولتی هم اجازه خواهند یافت که در کلاس‌های قرآن از حجاب استفاده کنند.

مخالفان دولت رجب طیب اردوغان، نخست‌وزیر، او و حزب اسلام‌گرای عدالت و توسعه را متهم می‌کنند که در پی پرورش نسل جوانی مذهبی هستند و به تحمیل ارزش‌های اسلامی برآمده‌اند.

آقای اردوغان پیش از این با اعلام این که انتظار دارد این تصمیم با استقبال همگان روبرو شود، گفت: "بگذارید هر کسی به بچه‌اش آن لباسی را بپوشاند که صلاح می‌داند."

مطابق این سیاست جدید اگرچه استفاده از یونیفورم واحد لغو شده، اما دانش‌آموزان از پوشیدن دامن‌های کوتاه، شلوارک، پیراهن بدون آستین و لباس‌های چسبان یا بدن‌نما منع شده‌اند.

کمال کیلیچداراوغلو، رهبر حزب سوسیال دموکرات جمهوری‌خواه خلق، حزب اصلی مخالف دولت، از این تصمیم انتقاد کرده است.

او گفته منطق استفاده از پوشش واحد این است که دانش‌آموزان با خاستگاه‌های طبقاتی متفاوت احساس نابرابری نکنند.

او با حمله به آقای اردوغان گفته: "باید مرا ببخشید، اما فقط یک منحرف جنسی ممکن است آستین‌حلقه‌ای را برای دختر مدرسه‌ای‌های کوچک ما ممنوع اعلام کند."

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.