ده‌ها هزار نفر از هواداران محمد مرسی در قاهره راهپیمایی کردند

به روز شده:  15:41 گرينويچ - شنبه 01 دسامبر 2012 - 11 آذر 1391

دهها هزار نفر از هواداران محمد مرسی، رئیس جمهور مصر در حزب اخوان المسلمین و سایر احزاب اسلامگرا درحمایت از فرمان اخیر آقای مرسی که به موجب آن اختیارات تازه‌ای برای خود قائل شد، امروز (شنبه ۱۱ آذر) دست به راهپیمایی زده‌اند.

این فرمان که روز ۲۲ نوامبر صادر شد به آقای مرسی اجازه می‌دهد هر اقدامی را که برای حفاظت از انقلاب لازم باشد انجام دهد و تصریح می‌کند که هیچ دادگاهی نمی تواند تصمیم های او را لغو کند.

راهپیمایی امروز در قاهره، پایتخت مصر، به دنبال چندین روز تجمعات مختلف حامیان و مخالفان رئیس‌جمهور برگزار شده است.

براساس گزارش‌های دریافتی، در حالی که حامیان آقای مرسی با حمل تصاویری از رئیس جمهور در بیرون ساختمان دانشگاه قاهره دست به راهپیمایی زده‌اند، درطرف دیگر مخالفان آقای مرسی در میدان تحریر گردهمایی اعتراض آمیزی را برپا کرده‌اند.

حامیان آقای مرسی می‌گویند که فرمان اخیر برای حفاظت از دستاوردهای انقلاب، در برابر دستگاه قضایی که پیوندهای عمیقی با حسنی مبارک رئیس جمهور سرنگون شده مصر دارد، لازم است.

برخی قضات می‌گویند که دادگاه های تجدید نظر و دادگاه عالی مصر تا زمانی که فرمان ریاست جمهوری الغا نشده به کار بازنخواهند گشت.

همزمان با ادامه اختلافات بر سر پیش‌نویس قانون اساسی در مصر، ناوی پیلای، کمیسر سازمان ملل متحد در امور حقوق بشر از اقدامات اخیر محمد مرسی، رئیس‌جمهور، انتقاد کرده است.

خانم پیلای گفت این که تصمیمات رئیس‌جمهور برای دوره‌ای موقت از سوی هیچ مقام و نهادی از جمله دادگاه‌های مصر، قابل چالش و ابطال نخواهد بود، با قوانین بین‌المللی همسو نیست.

او گفت که چنین فرمانی می‌تواند به نقض حقوق بشر منجر شود.

تصویب پیش نویس قانون اساسی

مجلس موسسان مصر روز گذشته (۳۰ نوامبر) پیش‌نویس قانون اساسی آن کشور را تصویب کرد.

پیش‌نویس قانون اساسی پس از تصویب برای محمد مرسی، رییس جمهور، ارسال می‌شود و انتظار می‌رود که او آن را به رفراندوم بگذارد.

نشست مجلس موسسان پس از آن برگزار شد که دادگاه قانون اساسی تهدید کرد ممکن است درباره انحلال این مجلس تصمیم‌گیری کند.

در پیش‌نویس کنونی قانون اساسی علاوه بر جایگاه قوانین اسلامی، مرکز اسلامی الازهر مصر به عنوان مرجع مشاوره درباره "مسائل مرتبط با اسلام" تعیین شده است.

همچنین در این قانون آزادی مذهب به ادیان اسلام، مسیحیت و یهودیت محدود شده است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.