کویتی‌ها برای انتخاب مجلس جدید به پای صندوق‌های رای رفتند

به روز شده:  13:08 گرينويچ - شنبه 01 دسامبر 2012 - 11 آذر 1391

اعضای مخالف دولت در مجلس اصلاحیه‌ای که پیشتر در مورد قوانین انتخابات در آن کشور به تصویب رسید، به نفع نامزدهای حامی دولت می‌دانند

رای دهندگان کویتی امروز (شنبه ۱۱ آذر) برای شرکت در انتخابات مجلس آن کشور به پای صندوق‌های رای رفتند.

دومین انتخابات مجلس در کویت در حالی برگزار می‌شود که مخالفان در اعتراض به لایحه جدید انتخابات، خواستار تحریم انتخابات شده‌اند.

اعضای مخالف دولت در مجلس معتقدند اصلاحیه‌ای که پیشتر در مورد قوانین انتخابات در آن کشور به تصویب رسید، به نفع نامزدهای حامی دولت است.

در ژوئن سال گذشته و به دنبال تنش‌های سیاسی، امیر کویت تصمیم گرفت که مجلس را برای یک ماه به حال تعلیق در آورد، اما این تصمیم دو روز بعد با حکم دادگاه قانون اساسی ملغی شد.

این دادگاه سپس نتیجه انتخابات ماه فوریه را که در آن اسلام گراهای سنی مذهب مخالف دولت در آن اکثریت را بدست آورده بودند، باطل اعلام کرد و مجلس قبلی را که در ماه دسامبر ۲۰۱۱ منحل شده بود، بار دیگر قانونی اعلام کرد.

اصلاحیه ای که با آن مخالفت شده، در سال ۲۰۰۶ میلادی به تصویب رسیده بود. براساس این اصلاحیه، قانون پیشین انتخابات ملغی اعلام شد.

نمایندگان مخالف معتقدند که این تغییرات در انتخابات به معنای تخطی از قانونی اساسی کویت بوده و عملا به نفع دولت تمام می شوند.

دیروز دهها هزار کویتی در اعتراض به انتخابات مجلس دست به راهپیمایی زدند.

معترضان با دردست داشتن پلاکاردهایی که روی آنها نوشته شده بود "قدرت تام باعث فساد می شود" خواستار تحریم انتخابات و تغییر در اصلاحیه شدند.

برخلاف راهپیماهای گذشته که بدون مجوز دولت برگزار می شده و به درگیری بین پلیس و معترضان منجر می‌شدند، دولت برای برگزاری راهپیمایی صلح آمیز دیروز مجوز صادر کرده بود.

مجلس کویت بیشترین قدرت را در بین دیگر نهادهای قانون گذاری در سایر کشورهای عرب خلیج فارس دارد.

با این حال امیر آن کشور قدرت خود را بر مقام‌های کلیدی دولتی و اجرایی کشور حفظ کرده است.

او از سال ۲۰۰۶ میلادی تا کنون،چهار بار مجلس کویت را منحل کرده است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.