کره شمالی موشک دوربرد پرتاب می‌کند

به روز شده:  12:01 گرينويچ - شنبه 01 دسامبر 2012 - 11 آذر 1391

پرتاب ناموفق موشک کره شمالی در آوریل گذشته با واکنش گسترده‌ای مواجه شد

خبرگزاری رسمی دولتی کره شمالی، از پرتاب یک موشک دوربرد در حدفاصل ۱۰ تا ۲۲ دسامبر (۲۰ آذر تا دوم دی) خبر داده است.

براساس گزارش‌های دریافتی، هدف از این اقدام قرار دادن یک ماهواره در مدار زمین است.

تلاش‌های قبلی کره شمالی در این مورد، با توجه به نقض تحریم‌های سازمان ملل علیه آزمایش موشک‌های بالستیک آن کشور مورد انتقاد قرار گرفته بود.

گفته شده احتمالا اعلام این خبر، به افزایش تنش‌های کره شمالی با همسایگانش دامن خواهد زد. این در حالی است که قرار است انتخابات ریاست جمهوری در کره جنوبی روز ۱۹ ماه جاری میلادی برگزار شود.

آخرین آزمایش موشکی کره شمالی در ماه آوریل گذشته با شکست مواجه شد.

آمریکا، ژاپن و کره جنوبی که با دقت بر این عملیات نظارت داشتند اعلام کردند که لحظاتی پس از پرتاب، موشک قطعه قطعه شد و در آب های شبه جزیره کره فرو افتاد.

پرتاب ناموفق موشک کره شمالی در همان زمان با واکنش گسترده‌ای مواجه شد.

بسیاری از کشورها از جمله آمریکا براین باورند که عملیات پرتاب موشکی کره شمالی به منظور گسترش توانایی‌های نظامی آن کشور است.

بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل ضمن محکوم کردن عملیات پرتاب موشک توسط کره شمالی، این اقدام را "رقت انگیز" توصیف کرده بود.

به گزارش خبرگزاری رسمی کره شمالی، کارشناسان و دانشمندان آن کشور "خطاهای پرتاب ناموفق گذشته" را مورد بررسی قرار داده‌اند.

تلاش کره شمالی برای تکرار آزمایش موشکی در حالی صورت می‌گیرد که کمیته شورای امنیت سازمان ملل روز پنج‌شنبه گذشته (۲۹ نوامبر) به کره شمالی در مورد این اقدام هشدار داد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.