تاریخ همه پرسی قانون اساسی مصر اعلام شد

به روز شده:  21:29 گرينويچ - شنبه 01 دسامبر 2012 - 11 آذر 1391
محمد مرسی، رئیس جمهوری مصر

اعضای سکولار، لیبرال و مسیحیان مجلس موسسان مصر با خارج شدن از جلسه طولانی روزهای پنجشنبه و جمعه مجلس موسسان گفته اندکه تصویب ۲۳۴ ماده این پیش نویس "با اعمال فشار" صورت گرفته است

محمد مرسی، رئیس جمهوری مصر اعلام کرد که قانون اساسی جدید این کشور در روز ۱۵ ماه دسامبر به همه پرسی گذاشته می شود.

آقای مرسی این تصمیم را روز شنبه (اول دسامبر - ۱۱ آذر) در هنگام حضور میان اعضای مجلس موسسان مصر که اکثریت آن را اسلامگرایان تشکیل می دهند، اعلام کرد.

آقای مرسی در حالی که نسخه پیش نویس قانون اساسی جدید مصر را در دست گرفته بود از همه مردم مصر دعوت کرد که در همه پرسی شرکت کنند.

مخالفان آقای مرسی حدود یک هفته است که در میدان تحریر قاهره دوباره تحصن کرده اند و به افزایش اختیارات رئیس جمهوری در پیش نویس جدید قانون اساسی اعتراض می کنند.

نشست مجلس موسسان روز پنجشنبه گذشته و پس از آن برگزار شد که دادگاه قانون اساسی تهدید کرد ممکن است درباره انحلال این مجلس تصمیم‌گیری کند.

در پیش‌نویس کنونی قانون اساسی علاوه بر جایگاه قوانین اسلامی، مرکز اسلامی الازهر مصر به عنوان مرجع مشاوره درباره "مسائل مرتبط با اسلام" تعیین شده است.

همچنین در این قانون آزادی مذهب به ادیان اسلام، مسیحیت و یهودیت محدود شده است.

مخالفان پیش نویس قانون اساسی می گویند که در صورت تصویب مواد آن، رئیس جمهوری قدرتی فراتر از کنترل به دست می آورد و این می تواند زمینه ساز برو دیکتاتوری شود.

محمد البرادعی، رئیس سابق آژانس بین المللی انرژی اتمی که از مخالفان پیش نویس قانون اساسی است امروز در توییتر نوشت: "محمد مرسی، پیش نویس قوانینی را به همه پرسی گذاشته که آزادی های بنیادین را تحدید می کند و مغایر با ارزش های بین المللی است، بنابراین تنش ها ادامه خواهد یافت."

اعضای سکولار، لیبرال و مسیحیان مجلس موسسان مصر با خارج شدن از جلسه طولانی روزهای پنجشنبه و جمعه مجلس موسسان گفته اندکه تصویب ۲۳۴ ماده این پیش نویس "با اعمال فشار" صورت گرفته است.

رویارویی خیابانی مخالفان و موافقان مرسی

همزمان در قاهره و شهرهای مختلف مصر صدها هزار مخالف و موافق تغییرات آقای مرسی به خیابان ها آمدند.

دهها هزار نفر از هواداران محمد مرسی، رئیس جمهور مصر در حزب اخوان المسلمین و سایر احزاب اسلامگرا درحمایت از فرمان اخیر آقای مرسی که به موجب آن اختیارات تازه‌ای برای خود قائل شد، امروز (شنبه ۱۱ آذر) دست به راهپیمایی زده‌اند.

راهپیمایی امروز در قاهره، پایتخت مصر، به دنبال چندین روز تجمعات مختلف حامیان و مخالفان رئیس‌جمهور برگزار شده است.

براساس گزارش‌های دریافتی، در حالی که حامیان آقای مرسی با حمل تصاویری از رئیس جمهور در بیرون ساختمان دانشگاه قاهره دست به راهپیمایی زده‌اند، در طرف دیگر مخالفان آقای مرسی در میدان تحریر گردهمایی اعتراض آمیزی را برپا کرده‌اند.

حامیان آقای مرسی می‌گویند که فرمان اخیر برای حفاظت از دستاوردهای انقلاب، در برابر دستگاه قضایی که پیوندهای عمیقی با حسنی مبارک رئیس جمهور سرنگون شده مصر دارد، لازم است.

برخی قضات می‌گویند که دادگاه های تجدید نظر و دادگاه عالی مصر تا زمانی که فرمان ریاست جمهوری الغا نشده به کار بازنخواهند گشت.

همزمان با ادامه اختلافات بر سر پیش‌نویس قانون اساسی در مصر، ناوی پیلای، کمیسر سازمان ملل متحد در امور حقوق بشر از اقدامات اخیر محمد مرسی، رئیس‌جمهور، انتقاد کرده است.

خانم پیلای گفت این که تصمیمات رئیس‌جمهور برای دوره‌ای موقت از سوی هیچ مقام و نهادی از جمله دادگاه‌های مصر، قابل چالش و ابطال نخواهد بود، با قوانین بین‌المللی همسو نیست.

او گفت که چنین فرمانی می‌تواند به نقض حقوق بشر منجر شود.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.